Dienas ziņas

Balvu novadā – ceļa zīmes arī latgaliešu valodā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Cēsīs top Kosmosa izziņas centrs

Cēsīs topošais Kosmosa izziņas centrs cer apmeklētājus uzņemt nākamā gada nogalē

Topošā Kosmosa izziņas centra pamatos Cēsīs iemūrēts vēstījums nākamajām paaudzēm. Būvnieki sola, ka pirmie kosmosa izzinātāji centru varētu apmeklēt nākamā gada nogalē.

Kosmosa entuziasts Pauls Irbins ideju par plašu izziņas centru Cēsīs, kurā bērniem smelties zināšanas par kosmosu un ar to saistītām zinātnēm, lolojis jau vairāk nekā 10 gadus.

Nu, kad būvlaukumā redzamas centra aprises, viņš ar milzu gandarījumu ieskicēja, kā šeit izskatīsies jau pēc gada: “Šeit būs ieeja centrā, un šeit pavērsies milzīga instalācija, šeit būs starptautiskās kosmosa stacijas makets, tādi milzīgi bunduļi. Apmeklētāji varēs ieiet iekšā, tur varēs piedalīties dažādos eksperimentos, kosmosa misijās. Šis būs centra galvenais eksponāts.”

Tieši zem topošās kosmosa stacijas ēkas pamatos trešdien, 24. novembrī, tika ieguldīta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Zīmīgi, ka arī nākotnē kapsula nezaudēs saikni ar ēkas apmeklētājiem. “Iekšā ir digitāls datu glabātājs, kurā katrs centra apmeklētājs varēs ierakstīt savu vēstījumu,” pastāstīja Irbins.

Izziņas centra pirmajā stāvā būs ekspozīcija par līdzšinējiem sasniegumiem kosmosa izpētē. Otrajā stāvā taps ieskats, kā cilvēki varētu veidot apmetnes, lai strādātu uz citām planētam. Trešais stāvs būs veltīts, lai izzinātu melnos caurumus un apstākļus uz citām planētām.

“Mēs lielu uzsvaru liekam uz ģimenēm, lai ģimenēm šeit kopā būtu interesanti, lai kopā var izspēlēt kosmosa misijas, izmēģināt tehnoloģijas, iedvesmoties un redzēt, ka kosmoss nav tikai raķetes, ka tur ir medicīna, ķīmija, materiāli, dažādas interesantas zinātnes,” pastāstīja Irbins.

Ēkas būvnieki sola, ka pirmie kosmosa izzinātāji centrā varēs ierasties nākamā gada nogalē. Celtnieki darbu nepārtrauks arī ziemā. Lai gan nams veltīts kosmosa izziņai, energoefektivitātes nolūkos tas būs savienots arī ar Zemes dzīlēm.

“Tie ir trīs kilometru cauruļvadi, kas ierakti gruntī, kas ņems siltumu no grunts, apsildīs ēku, tāpat arī uzsildīs ūdeni. Sildīs ēku ar enerģiju no grunts,” pastāstīja SIA “ReRe Būve” tehniskais direktors Jevgēņijs Ņesterovičs.

Kamēr ēku vēl tikai būvē, cītīgi strādā arī topošā centra komanda. Jāgatavo izglītojoša programma, kā arī paši eksponāti.

“Kosmosa tematika ir pateicīga, jo sevī iemieso daudzas nozares, kur, sadarbojoties savā starpā, sasniedz to kosmosu. Lai uzbūvētu raķeti un uzturētu kosmosa staciju, ir pilnīgi visām nozarēm jāiesaistās ar savu tehnoloģisko sniegumu,” skaidroja Kosmosa izziņas centra ekspozīcijas izstrādes vadītājs Ansis Rezgalis.

Kosmosa izziņas centra celtniecība Cēsīs izmaksās vairāk nekā 11 miljonus eiro, savukārt izglītojošā satura un ekspozīciju tapšanai atvēlēts 2,1 miljons eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt