Cēsīs par 2,15 miljoniem veidos saturu Kosmosa izziņas centram

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Cēsīs par 2,15 miljoniem eiro veidos satura programmu Kosmosa izziņas centram, kuram mērķis ir radīt interaktīvu un pievilcīgu vidi dabas zinātņu un tehnoloģiju tēmas (STEM) izzināšanai, informēja Cēsu novada pašvaldības pārstāvis Aleksandrs Abramovs. Plānots, ka centra būvniecība varētu noslēgties 2022. gada nogalē.

Pirmdien, 10. augustā, Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) direktore Dita Traidās un Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs parakstīja līgumu par Norvēģijas grantu projekta "Inovācijas centra izveidošana Cēsīs" īstenošanu Kosmosa izziņas centra izveidei skolēniem, skolotājiem un pirmskolas vecuma bērniem ar vecākiem, kā arī sabiedrībai kopumā.

Projektu "Inovācijas centra izveidošana Cēsīs", kura ietvaros veidos centra satura programmu, finansē EEZ/N grantu programma "Pētniecība un izglītība". Tā kopējās izmaksas ir 2, 15 miljoni eiro, no kurām 1, 64 miljoni eiro ir Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansējums, 289 825 eiro – Latvijas valsts budžeta līdzfinansējumu, bet 214 684 eiro – Cēsu novada pašvaldības līdzfinansējums.

Parakstītā projekta mērķis ir izveidot Kosmosa izziņas centra izglītības programmu. Savukārt, lai īstenotu centra būvniecību, pašvaldība marta sākumā noslēdza līgumu ar pilnsabiedrību "RERE BMV" par Kosmosa centra ēkas projektēšanu un celtniecību Cēsīs, Cīrulīšu ielā 63. Ēkas celtniecība tiek īstenota ar Latvijas valsts budžeta programmas Emisiju kvotu izsoles instrumenta (EKII) finansējumu. Projekta kopējās izmaksas nepārsniegs 8,47 miljonus eiro, no tām piecus miljonus eiro segs EKII, savukārt pārējie izdevumi tiks segti no pašvaldības līdzekļiem.

Projektā Cēsu novada pašvaldība plāno izveidot darbnīcas, koprades telpas, laboratorijas u.c. interaktīvas ekspozīcijas, kā arī radīt 50 interaktīvas izstādes, trīs izglītojošas programmas un piecas aizraujošas nodarbības dabaszinātņu (datorzinātne un informācijas zinātne, fizika, ķīmija, bioloģija, zemes un vides zinātnes) un inženierzinātņu un tehnoloģiju (civilā inženierija, elektrotehnika, elektronika, informācijas tehnoloģijas, vides biotehnoloģijas, mašīnbūve un mehānika) jomās. Savukārt skolotājiem paredzēti mācību semināri kompetences stiprināšanai STEM priekšmetu mācīšanā.

Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs atzīst: "Šī centra izveide ir loģisks turpinājums Cēsīs esošajam "Zinoo" centram – ir uzkrāta pieredze, zināšanas un nokomplektēta spēcīga komanda, kas spēs realizēt šo izaicinājumiem pilno projektu. Tas ir ļoti nozīmīgs objekts novadam, kas lieliski papildinās jau esošo tūrisma piedāvājumu un dos unikālu pievienoto vērtību izglītības jomā!"

Pašvaldība prognozē, ka ik gadu Kosmosa centrā viesosies ne mazāk kā 100 000 apmeklētāju, no kuriem liela daļa izmantos daudzos Cēsu viesmīlības nozares pakalpojumus. Jaunais centrs ir būtisks ieguldījums tūrisma piedāvājuma attīstībā novadā, kā arī veicinās investoru piesaisti labjūtas un citu industriju attīstībai.

"Kosmosa izziņas centrs atradīsies Cēsīs, Cīrulīšu ielā 63. Jaunās būves projektēšanai paredzēts gads, un būvniecība varētu sākties 2021.gada pirmajā pusē, noslēdzoties 2022.gada nogalē.

Projektu Cēsu novada pašvaldība īstenos ciešā sadarbībā starp projektā iesaistītajiem partneriem - NAROM (Norvēģijas kosmosa izglītības centrs) un Rīgas Tehnisko universitāti, kā arī citiem zinātnes un inovāciju centriem Latvijā. Izglītības un zinātnes ministrijas kā programmas apsaimniekotāja loma ir atbildēt par programmas koncepcijas izveidi, efektīvāku finanšu instrumentu īstenošanu un mērķtiecīgāku atbalstu prioritārajās jomās, savukārt VIAA kā programmas ieviesēja atbildība ir projektu vērtēšana, īstenošanas uzraudzība un kontrole, kā arī projektu rezultātu saglabāšanas un ilgtspējas uzraudzība.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti