Dienas ziņas

Ļauj būvēt kapsētu aizsargājamā biotopā

Dienas ziņas

Liepājā un Kuldīgā notiks ērģeļmūzikas festivāls

Cēsīs analizē kosmosa satelītu datus

Cēsīs mācās analizēt jaunākos kosmosa satelītu datus

Dzīvojot tehnoloģiju laikmetā, arvien lielāka nozīme mūsdienu tautsaimniecībā ir zemes novērojumiem no kosmosa. Tāpēc ceļā uz iestāšanos Eiropas Kosmosa aģentūrā Latvijā pirmo reizi rīkotas speciālistu mācības. Tās notiek Cēsīs, un to laikā tiek analizēti jaunākie kosmosa satelītu dati.

Planētas izpēte no kosmosa, iegūto datu analīze un pielietošana kādā no Latvijai svarīgām tautsaimniecības nozarēm. Ar augstāko tehnoloģiju datiem vienu nedēļu strādās 30 zinātnieki un jomas profesionāļi kā no Latvijas, tā arī citām sadarbības valstīm, kuras pretendē uz iekļūšanu Eiropas Kosmosa aģentūrā. Satelītu datu analīzes kurss veidots, lai palielinātu Latvijas konkurētspējas līmeni kosmosa nozarē.

"Apmācībās mēs izmantosim programmas "Copernicus" satelītu datus. Tā ir Zemes novērošanas programma, kas sastāv no vairākiem zvaignzāju satelītiem.

Šajā kursā mēs parādīsim, kā datus apstrādāt dažādām nozarēm, jo īpaši tām, kas ir svarīgas Latvijai

- mežsaimniecībai, jūrniecībai un klimata pārmaiņām," sacīja Eiropas Kosmosa aģentūras lektors Kriss Stjuarts.

Apmācību kursu pasniedz eksperti no Eiropas Kosmosa aģentūras. Latvija vēl nav viena no Eiropas Kosmosa aģentūras dalībvalstīm, taču šis ir pirmais solis piecu gadu sagatavošanās procesā, lai saņemtu dalībvalsts statusu. 

“Esot kontaktā ar Eiropas Kosmosa aģentūras speciālistiem un arī pasniedzējiem, mēs labāk izpratīsim un uzzināsim, kā darbojās aģentūras iepirkumu sistēma.

Kā mūsu uzņēmumi, institūcijas un augstskolas var piedalīties pēc tam konkursos, iepirkumu konkursos," sacīja Vides risinājumu institūta izpilddirektore Inese Suija-Markova.

Sarunas par Latvijas iestāšanos aģentūrā aizsāktas pirms septiņiem gadiem. Vien 2015.gadā noslēgts sadarbības līgums ar Eiropas Kosmosa aģentūru, kas piecu gadu laikā ļaus apgūt septiņus miljonus eiro Latvijas kosmosa industrijā strādājošajiem.

"Ko mēs iegūstam, mēs saglabājam savu cilvēkkapitālu šeit, mēs attīstam savu industriju augsto zināšanu, augsto tehnoloģiju jomā, un viennozīmīgi tas ir ieguvums ekonomikai, izglītībai, zinātnei un tamlīdzīgi," teica Izglītības un zinātnes ministrijas Zinātnes un inovāciju departamenta vecākais eksperts Kaspars Karolis.

Jau šobrīd Latvijas kosmosa nozares speciālsti īsteno 13 projektus, lai stiprinātu konkurētspēju starp pārējām Eiropas Kosmosa aģentūras dalībvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti