Dienas ziņas

Dricānos izveido jaunu NMPD brigādes punktu

Dienas ziņas

Izveido ekspozīciju par Viesītes vēsturi

Cēsīs atklāta RTU Dizaina fabrikas darbnīca

Cēsīs atklāta RTU Dizaina fabrikas darbnīca 

Lai veicinātu jaunu, inovatīvu produktu un pakalpojumu radīšanu Vidzemē, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Cēsu filiālē, tapusi prototipēšanas darbnīca. Gan studentiem un skolēniem, gan arī uzņēmējiem pieejamas dažādas elektroiekārtas, 3D tehnoloģijas un mērierīces, kā arī zinātniskais atbalsts. Darbnīca veidota sadarbībā ar RTU Dizaina fabriku, kas Rīgā veiksmīgi darbojas jau četrus gadus. 

RTU Cēsu filiālē studenti apgūst dažādas ar elektroniku un mašīnbūvi saistītas profesijas, tāpat tajā notiek robotikas pulciņi skolēniem. Tāpēc darbnīca, kur izstrādāt dažāda veida prototipus, bija ļoti nepieciešama gan studentiem, kuri īsteno savus diplomdarbus, gan robotikas pulciņa dalībniekiem. 

"Pamazām šī ideja pārtapa par nelielu laboratoriju RTU pagrabā un tad pārtapa lielā pasākumā, ko mēs šobrīd saucam par "theLAB", atvērtā laboratorija, kur studenti, pašlaik arī skolēni un citi interesenti, var nākt un prototipēt, veidot savas iekārtas, dizaina elementus, dažādu iekārtu prototipus," stāsta RTU Cēsu filiāles vadītājs Alvis Sokolovs.

Jaunajā darbnīcā pieejami dažāda veida rokas instrumenti, kokapstrādes un metālapstrādes iekārtas, slīpmašīnas, kā arī 3D skeneri. Darbnīcas vadītājs uzsver, viens no būtiskākajiem ieguvumiem ir 3D printeri. Izmantojot to, šeit pat uz vietas darbnīcā, no 3D printētām detaļām jau radīta cita iekārta - CNC frēze, kuru izmanto dažādu detaļu izzāģēšanai. 

"Mums ir dažādi robotikas pulciņi, kur mēs šo iekārtu izmantojam, jaunieši jau gatavo prototipu autonomai kaķu barotavai, kur taisa korpusu no eko materiāliem. Mums ir arī dažādas robotu rokas, kur pamatnes no koka tiek veidotas, pielietojumi dažādi, visur var kaut ko ar koku aizstāt," skaidro "theLAB" Cēsu darbnīcas vadītājs Armands Sīlītis. 

RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna uzsver, darbojoties šāda veida darbnīcā, jauniešos iespējams attīstīt inženierdizaina un inovācijas spējas, kā arī mudināt apgūt eksaktās zinības. 

"Mēs redzam, ka pēdējos gados interese par robotiku pieaug, par elektroniku, un tas ir šādu nelielu kustību panākums. Tas ir ilgtermiņa process, šis ir vēl viens pilieniņš, lai Latvijā veidotos jaunas kompānijas, kur strādātu ar augstajām tehnoloģijām," norāda Juhna. 

Atvērta tipa prototipēšanas darbnīca Cēsīs ir pirmā, ko RTU izveidojusi ārpus Rīgas, lai veicinātu inovatīvu produktu un pakalpojumu radīšanu Vidzemē. Jaunā darbnīca būs atvērta arī uzņēmējiem, kuriem nepieciešami dažādi risinājumi veiksmīgai attīstībai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt