CERN apstiprina Latvijas gatavību kļūt par asociēto dalībvalsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvija pilnībā atbilst Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) asociētās dalībvalsts kritērijiem, un 10. decembrī CERN Padome ir pilnvarojusi CERN ģenerāldirektori Fabiolu Džanoti uzsākt sarunas ar Latviju par asociācijas līgumu ar CERN, informēja Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija.  

Pēc līguma parakstīšanas un tā ratifikācijas Saeimā Latvija kļūs par CERN asociēto dalībvalsti jau 2021. gadā.

CERN ekspertu darba grupa, tiekoties ar politikas veidotājiem, zinātnisko institūciju un uzņēmēju pārstāvjiem, vērtēja Latvijas gatavību kļūt par CERN asociēto dalībvalsti, vadoties pēc trim galvenajiem kritērijiem:

  • vai Latvijai ir politiskā griba un atbilstoši finanšu instrumenti, kas ilgtermiņā nodrošina jēgpilnu dalību CERN zinātniskajās programmās;  
  • cik spēcīga valstī ir augstas enerģijas fizikas kopiena, vai tā ir pietiekami finansēta, lai pilnvērtīgi piedalītos CERN zinātnes projektos;
  • vai industrijai – Latvijas ražošanas uzņēmumiem ir atbilstoša kapacitāte, kas ļautu tai veiksmīgi piedalīties CERN iepirkumos.

CERN ekspertu darba grupas ziņojumā, kas sagatavots pēc vizītes Latvijā, secināts, ka delegācijai ir radies pozitīvs priekšstats par Latvijas valdības un parlamenta pārstāvju sapratni un gatavību nodrošināt Latvijas dalībai CERN pietiekamu finansējumu, lai valsts Eiropas zinātnes citadelē spētu darboties ilgtermiņā.

Tāpat augstu novērtēta ir Rīgas Tehniskās universitātes Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģijas centra darbība, vadot CERN Nacionālo kontaktpunktu, un Izglītības un zinātnes ministrijas izveidotā starpdisciplinārā valsts pētījumu programma  „Augstas enerģijas fizika un paātrinātāju tehnoloģijas”, kurā iesaistījušies jomas labākie zinātnieki.

Jau patlaban pieci zinātnieki no Latvijas strādā CERN. Četri no viņiem piedalās eksperimentā, kura mērķis ir, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju, novērot un fiksēt jaunus fizikas fenomenus.

CERN darba grupa arī pārliecinājusies, ka Latvijā ir starptautiski konkurētspējīgi uzņēmumi, kas specializējušies elektronikā, IT un citās jomās un ir spējīgi piedalīties CERN izsludinātajos iepirkumos, kas nepieciešami, lai centram piegādātu zinātniskajam darbam nepieciešamo nodrošinājumu.

“Latvijas pievienošanās CERN – vienam no pasaulē izcilākajiem un prestižākajiem zinātnes konsorcijiem –  ļaus Latvijas zinātniekiem veikt zinātniskus atklājumus starptautiskās, starpdisciplinārās un starpnozaru partnerībās, savukārt pētniecības biznesa vides mijiedarbība veicinās inovācijas,” uzsver izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīva partija).

CERN jau vairāk nekā 60 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti