Caurspīdīgi skārienekrāni drīz varētu kļūt par realitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pētot novatorisku materiālu iespējas, Minesotas Universitātes pētnieku komanda ir veikusi atklājumu, kas nākotnē ļautu apvienot skārienekrānu un viedo logu labākās īpašības – elektrovadītspēju un caurredzamību. Tādējādi ir pat ļoti ticams, ka jau tuvākajā nākotnē zinātniskās fantastikas filmās redzamie caurspīdīgie skārienekrāni vairs nebūs vien fantāzijas auglis, bet gan realitāte.

Izpētot bārija stannātu (BaSnO3), kas ir perovskīta – derīgā izrakteņa ar specifiska kristāla struktūru – paveids, tajā atrasts defekts, kas nākotnē ļautu radīt jaunu materiālu – viedo plēvi, kas ir gan caurspīdīga kā stikls, gan elektrovadītspējīga kā metāls.

Pētnieki paredz, ka šo materiālu varētu izmantot logu vai jauna veida skārienekrānu izveidei, kas vienlaikus būtu gan caurspīdīgi, gan ļautu pārveidot pirksta pieskārienu informācijā, kas tālāk tiek nodota programmatūrai, kā jau to šobrīd spēj ierastie skārienjutīgie ekrāni.

Perovskīti ir aktuāli mūsdienu materiāli, kurus izmanto tādās augsto tehnoloģiju ierīcēs kā sensoros, mikroelektronikā  un noteikta veida ūdeņraža degvielas šūnās, kas pārvērš ūdeņradi elektrībā un ūdens tvaikā.

Tomēr nu pētnieki pirmo reizi pievērsušies šo materiālu metālisko īpašību izpētei, kas līdz šim nav plaši aplūkotas. Izpētot šo perovskīta kristāla paveidu 10 miljonu reižu lielā pietuvinājumā, pētnieki tajā atklājuši kristāla simetriskās struktūras defektus jeb tādu atomu izkārtojumu, kas atšķiras no ierastās kārtības.

Šādi defekti kristālos sastopami bieži, un tie lielā mērā nosaka dabā sastopamo materiālu elektriskās un mehāniskās īpašības. Minesotas Universitātes pētījumā atklājies, ka atšķirīgi atomu savienojumu leņķi un citāds atomu izvietojums tik ļoti izmaina kristāla elektroniskās saites struktūru, ka šādas defektīvās kristāla vietas pārvēršas metālā, nodrošinot arī tam raksturīgo elektrovadītspēju.

Tā kā noskaidrots, ka šie defekti izplatās noteiktā virzienā, pētnieki nākotnē cer kontrolēt to, kur un kad šādi defekti parādās. Tādējādi pētniekiem būs iespēja radīt jaunu materiālu, ko izmantot skārienekrānos, viedajos logos un citās nākotnes tehnoloģijās, kurās nepieciešams caurspīdīgums un vadītspēja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti