Brīdina par viltus e-veikaliem un aviobiļešu pārdošanas lapām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Līdz ar Ziemassvētku tuvošanos aktivizējušies ir kibernoziedznieki. Šonedēļ iedzīvotājus brīdina par kaitniecisku e-pastu izplatīšanas kampaņu, tāpat arī par aizdomīgiem interneta veikaliem. Iepērkoties tādos veikalos, var ne tikai zaudēt naudu, neiegūstot preci, bet arī nodot krāpniekiem informāciju par saviem bankas kartes datiem. Tāpēc par informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanu atbildīgie brīdina, ka jābūt īpaši piesardzīgiem interneta vidē.

Informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija „Cert.lv” regulāri saņem sūdzības par krāpnieciskiem interneta veikaliem. Tuvojoties Ziemassvētkiem, cilvēki pērk dāvanas, tērē naudu. To izmanto krāpnieki arī interneta vidē. IT drošības speciālists Gints Mālkalnietis norāda, ka šādi interneta veikali sevi aktīvi reklamē feisbukā. Cilvēki mēģina tajos kaut ko nopirkt, samaksā naudu, taču preci nekad nesaņem. Šāds veikals pazūd pēc viena vai diviem mēnešiem, un naudu atgūt neizdodas.

„Labākajā gadījumā viņš zaudē tikai to summu no kredītkartes, ko viņš it kā ir mēģinājis maksāt par preci. Sliktākajā gadījumā jāsaprot, ka kredītkaršu datus, numurus un drošības kodus viņš ir ievadījis krāpnieciskā lapā un no šīs kredītkartes viņi var nozagt ne tikai to summu, kas jau ir paņemta, bet vēl kādu darījumu. Līdz ar to cilvēkam ir jāslēdz šī karte un bankā jāizņem jauna,” skaidro Mālkalnietis.

''Cert.lv'' iesaka neuzķerties un vismaz palasīt atsauksmes par interneta veikalu, kurā plāno iegādāties preci.

Tikmēr Patērētāju tiesību aizsardzības centrs brīdina par aizdomīgām aviobiļešu tirdzniecības interneta vietnēm. Ar tām var iepazīties centra mājaslapā. Centra pārstāve Sanita Gertmane aicina iedzīvotājus neiegādāties aviobiļetes šajās vietnēs:

„Ir vairākas interneta vietnes, kas rada iespaidu patērētājiem, ka tās īstenībā ir noteiktu aviokompāniju mājaslapas, piemēram, ''airBaltic'' vai ''Wizzair'' mājaslapas, bet īstenībā tie ir starpnieki, kas šīs biļetes tirgo.”

Pērkot biļetes šajās mājaslapās, patērētāji saskārušies ar vairākām problēmām. Piemēram, ka iegādātās biļetes var nebūt derīgas.

„Ir bijušas arī kaut kādas citas problēmas. Piemēram, ar reisa atcelšanu vai pārcelšanu arī ir bijušas problēmas. Un tiešām, mēs arī, veicot pārbaudes, redzējām, ka vispār šīs mājaslapas ir reģistrētas ārpus Eiropas Savienības un tās nav izsekojamas, tām arī nav nekādas informācijas par to patiesajiem īpašniekiem, par to fizisko vai ģeogrāfisko atrašanās vietu vai adresi,” klāsta Gertmane.

Ir arī kāda cita aktualitāte - pēdējās dienās īpaši aktīvi izplata jauna tipa šifrējošos vīrusus. „Cert.lv” IT drošības speciālists Gints Mālkalnietis brīdina, ka noziedznieki izsūta e-pasta vēstules, pielikumā pievienojot it kā skenētu dokumentu:

„Kas sevī satur izpildāmus failus, palaiž datorvīrusu, kurš nošifrē viņu datorus un pieprasa izpirkuma maksu, lai atgūtu, piekļūtu pie šiem saviem dokumentiem. Diemžēl šobrīd šī metode, ko izmanto datorvīruss, nav atšifrējama. Līdz ar to cilvēkiem, kam nav rezerves kopijas, rodas lielas problēmas turpināt veiksmīgi darbu un atgūt savus failus.”

Obligāti jāveido rezerves kopijas dokumentiem, fotogrāfijām, kuras nav vēlams pazaudēt. Tas palīdzēšot ne tikai šifrējošo izspiedējvīrusu gadījumā. Kā sevi pasargāt, skaidro Gints Mālkalnietis:

„Saņemot šādus e-pastus, pirmkārt, vajag saprast, vai tiešām jums būtu kāds iemesls saņemt, piemēram, skenētu dokumentu, vai šāda modeļa iekārta, kā ir norādīts šajā viltus e-pastā, jūsu darba vietā vispār ir uzstādīta un vai ir kāds, kas ir teicis, ka jums kaut kādu skenētu dokumentu sūtīs. Vienkārši atvērt visu pēc kārtas no visiem saņēmējiem tomēr ir bīstami.”

Saistībā ar e-pastiem aktīvi uzdarbojas viltus rēķinu izsūtītāji, norāda Gints Mālkalnietis. Uzņēmumi zaudē prāvas naudas summas, apmaksājot šos rēķinus. Bijis pat mēģinājums nozagt pusmiljonu eiro, taču to izdevās novērst. Uzņēmējiem sūta īstus rēķinus no reāliem darījuma partneriem, taču mainot bankas kontu. Šādas e-pasta vēstules vilto ļoti profesionāli. CERT iesaka sazināties ar partneriem ne e-pastā, bet arī citā veidā, piemēram, telefoniski, īpaši gadījumā, ja darījumu partneris mainījis maksājuma rekvizītus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti