Dienas ziņas

Alsungā radīts jauns produkts – sausais saldējums

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Studenti prezentē savas inovācijas

Bišu stropu uzraudzības sistēma un inovatīva ūdens attīrīšana – RTU studenti prezentē idejas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bišu stropu uzraudzības sistēma, kā arī gaisa un ūdens attīrīšana ir dažas no piektdien Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu prezentētajām idejām.

Daudzi studenti pie savām idejām strādājuši pat vairākus gadus. Kovida izplatībai mazinoties, viņi varēja klātienē viens otru izjautāt par inovācijām.

Darbu izveides procesā katram bijuši savi izaicinājumi. Kāds cīnījies ar skaņas frekvencēm, citi meklējuši veidus, kā visefektīvāk plānot mājas iekārtojumu. Savukārt 4. kursa studenta Edgara Kalsnava komandā domāts, kā bezvadu uzlādi pārnest jaunā līmenī. 

"Šī ir tieši bezvadu uzlādes ierīce, kura sastāv no spolēm, ar kurām enerģija tiek vadīta un būtu baterija ko lādē. Tā doma ir tieši uzlāde kustībā," rādīja Kalsnavs.

Savukārt studentes Marijas komandā meklēti veidi, kā pilnveidot ūdens attīrīšanas sistēmas. "Jūs pamanījāt, ka dīķi apaug ar tādām pretīgām aļģēm. Un tam ir iemesls slāpekļa un fosfora savienojumi. Bet mēs paņemam tos savienojumus, ieliekam mūsu mazajā reaktorā. Mēs izaudzējam tur aļģes, tās apēd zooplanktons.

Zooplanktonu apēd zivis, zivju atliekas apēd augi, un rezultātā jūs dabūjat tīru ūdeni, augus un zivis, kas ir ļoti forši," stāstīja studente.

Tikmēr Guntis ar komandu atradis nišu, kurā potenciālie pircēji jau uzrunāti. Izveidota sistēma, kas biškopjiem telefonā ziņo par pastiprinātu aktivitāti kādā no bišu stropiem.

"Biškopjiem ļoti interesē – vai stropā iekšā notiek pārošanās, vai notiek spietošana, vai notiek laupīšanas. Temperatūras, mitruma un svara sensori mums to ļauj secināt," pastāstīja Guntis.

RTU doktorantūras students Artūrs Ķīsis jau vairākus gadus strādā pie koka konstrukciju savienojumu pilnveidošanas. Viņa izstrādātais dizains paredz lielāku konstrukciju noturību ar tapām nekā ar skrūvēm vai metāla savienojumiem.

"Pastāv iespēja visus šos savienojumu variantus pārformēt, pārveidot, ja kaut ko vajag. Tā kā Ķīnā, Japānā, kad detaļas var nomainīt. Nevis, kad kopumā to konstrukciju mēs iznīcinām," par savu projektu stāstīja Ķīsis.

Darbnīcā jau teju pilnībā sagatavotas visas nepieciešamās detaļas lielas lapenes būvniecībai. Sadarbojoties ar citiem studentiem, tiek domāts arī, kā veidot izturīgas konstrukcijas,  izmantojot mazāk kokmateriāla.

Šodien savus inovācijas rādīja 22 komandas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti