Bīstamais datorvīruss e-pastos slēpjas zem tēmas «Neapmaksāts rēķins!»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Desmitiem tūkstoši e-pasta lietotāju Latvijā saņēmuši bīstamu datorvīrusu e-pastā ar tēmu "Neapmaksāts rēķins!" informēja informācijas tehnoloģiju drošības incidentu institūcija "Cert.lv". Šādas mēstules pielikuma atvēršana var beigties ar visu failu zaudēšanu datorā.

E-pasta lietotājiem Latvijā otrdien, 27.janvārī, masveidā tika izplatītas mēstules, kuru pielikuma atvēršana var beigties ar visu failu zaudēšanu datorā, informē. E-pasti ir maskēti kā „Neapmaksāts rēķins” vai "Sūdzība par rēķinu" un satur saiti uz „failiem.lv”, „lejup.lv” vai „files.inbox.lv” vietni.

Gints Mālkalnietis: Bīstamo vīrusu saņēmuši simtiem epasta lietotāju Latvijā
00:00 / 00:57
Lejuplādēt

"Cert.lv" esot saņēmusi daudzus desmitus telefona zvanu un e-pastu ar iedzīvotāju sūdzībām. Daudzi no viņiem ir zaudējuši savus dokumentus, Latvijas Radio pavēstīja "Cert.lv" pārstāvis Gints Mālkalnietis.

E-pasta lietotājiem Latvijā tiek izsūtītas mēstules ar tēmu "Neapmaksāts rēķins!" . Atverot mēstules pielikumā esošo failu, dators tiek inficēts ar "CTB Locker" vīrusu, kas šifrē visus datorā esošos failus. Vīruss izplatās caur failu apmaiņas vietnēm, tādām kā "failiem.lv", "files.inbox.lv" un "lejup.lv".

Mēstules paraugs (Foto: Ekrānuzņēmums no "Cert.lv")

Mēstules izsūtītas desmitiem tūkstošu e-pasta lietotāju Latvijā, liecina "Cert.lv" rīcībā esošā informācija. Vīrusa izplatības upuri ir gan privātpersonas, gan valsts un pašvaldību iestādes, gan uzņēmumi.

Datorvīruss pēc inficēšanās šifrē datorā esošos failus, par atšifrēšanas atslēgu pieprasot izpirkuma maksu. Vīruss sašifrētos failus padara nelasāmus un to pilnīga atgūšana bez rezerves kopijām tehniski nav iespējama.

Krāpnieku mērķis ir saņemt izpirkuma maksu par failu atbloķēšanu, tāpēc eksperti neiesaka maksāt krāpniekiem, jo tas netieši veicina šādu krimināla rakstura aktivitāšu atbalstu.

„CTB Locker” vīruss Latvijā izplatās kopš 2014. gada nogales. Izspiedējvīrusa profilaksei var palīdzēt vienīgi datu rezerves kopijas. Iedzīvotājiem jāpievērš uzmanību failu paplašinājumiem un nekādā gadījumā nevajadzētu vērt vaļā nezināmus failus ar ".exe" un ".scr" paplašinājumiem. Arī arhīvs "zip" var saturēt kaitnieciskus failus ar šādiem paplašinājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti