Rīta Panorāma

ASV kinoteātros valda "Avatars" un "Runcis zābakos"

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Ar galvaskausu uz mājām

Bibliotēkā LU medicīnas studijām pieejami cilvēka skeleta un galvaskausa modeļi

Lai veicinātu studējošo zināšanu un prasmju apguvi cilvēka anatomijā, Latvijas Universitātes (LU) Bibliotēka līdzās grāmatām un citiem izdevumiem turpmāk izsniegs arī cilvēka galvaskausa mulāžas, bet bibliotēkas lasītavā individuālām studijām būs pieejams cilvēka skeleta modelis, informēja universitātē.

Tāpat kā bibliotēkā var saņemt grāmatas, tā citviet pasaulē universitāšu bibliotēkās individuālām studijām pieejami mācību uzskates līdzekļi un mulāžas. Latvijā akadēmisko bibliotēku vidū šādi materiāli līdz šim izsniegšanai nebija pieejami.

Cilvēka skeleta modelis pieejams LU Zinātņu mājas bibliotēkas lasītavā, bet 30 galvaskausa mulāžas iespējams elektroniski rezervēt sistēmā PRIMO, informēja LU.

LU Medicīnas fakultātes dekāns profesors Valdis Folkmanis skaidroja, ka

abstrakti anatomiju ir grūti iemācīt, kaulus vajag paņemt rokās un iztaustīt.

Viņš norādīja: "Fakultātes rīcībā studiju procesam ir gan dažādas mulāžas, gan bioloģiskie preparāti un mirušo ķermeņi, kurus šie cilvēki novēlējuši pētniecībai un topošo mediķu apmācībai. Medicīnas studijās būtisks ir arī studējošā individuālais mācību darbs, kas noris jau ārpus auditorijas vai laboratorijas, un tur šādas mulāžas, piemēram, galvaskausa kaulu un to savienojumu apguvi patiesi izmainīs un atvieglos.

Savukārt LU Medicīnas fakultātes katedras vadītāja, profesore Gundega Knipše skaidroja: "Anatomijā mēs tradicionāli cenšamies visu ko vien varam paņemt rokās un aptaustīt. Galvaskausus studentiem vienmēr esam centušies sagādāt, lai būtu iespēja redzēt reālu cilvēku galvaskausus. Pirmkārt, iemācīties pamatstruktūru, otrkārt, iemācīties arī individuālās atšķirības."

Savukārt studente Klaudija Latvijas Televīzijai sacīja: "Medicīnu ir ļoti grūti mācīties tikai no grāmatas. Kad redzi zīmējumus, tas palīdz. Kad paņem rokās un redzi, kā reāli izskatās, tu uzreiz vari daudz labāk visu saprast."

Savukārt Elizabete Katrīna teica: "Galvaskauss nav pašam jāiegādājas. Manuprāt, tā ir lieliska iespēja, ka tu vari viņu paņemt. Nav papildus jāmaksā, kad tu nopērc šādu galvaskausu."

Bet studente Amanda piebilda: "Man jau anatomija ir beigusies. Diemžēl, kad mēs mācījāmies, mums nebija tāda iespēja dota. Pašiem vajadzēja meklēt, kur var galvaskausu atrast – no vecākiem kursiem vai citādāk. Tagad, kad viņiem ir iespēja paņemt pašiem rokās un redzēt, ir daudz vieglāk iemācīties."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti