Rīta Panorāma

Intervija ar Edgaru Rinkēviču

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Belkas un Strelkas lidojumam - 60

Belkas un Strelkas lidojumam - 60

Šodien aprit apaļi 60 gadi, kopš pirmajā lidojumā kosmosā devās pirmās dzīvās būtnes – slavenie suņi Belka un Strelka. Šo testu PSRS kosmosa izpētes inženieri veica, lai sagatavotos vēlāk notikušajam pirmajam cilvēka lidojumam kosmosā.

Belka un Strelka pavadīja dienu ārpus zemes orbītas kosmosa kuģī “Sputņik 5” un veiksmīgi atgriezās mājās. Kas gan nav plaši zināms - lai gan abi kosmosa suņi bija visslavenākie pasažieri, patiesībā kopā ar viņiem devās zaķis, 42 peles, divas žurkas, kā arī mušas, turklāt lidojumā izdzīvoja visi ''pasažieri''.

Pirms slavenajiem kosmosa suņiem dažādos izmēģinājumos piedalījās daudzi citi kosmosa suņi, un daudzi no viņiem testu laikā arī gāja bojā zinātnes vārdā. Pārbaudēm tika atlasīti tikai noklīduši suņi, jo zinātnieki uzskatīja, ka tie vislabāk spēs adaptēties skarbajos apstākļos.

Interesanti, ka pēc šī lidojuma Belkai vēlāk piedzima seši kucēni, vienu no kuriem – Pušinku – vēlāk padomju valsts līderis Ņikita Hruščovs uzdāvināja prezidenta Džona Kenedija meitai Karolīnai. Kenediju ģimene ļoti mīlēja suņus, un tas bija viens no retajiem uz sadraudzību vērstajiem diplomātiskajiem mirkļiem laikā, kad  ASV un PSRS bija iesaistījušās ideoloģiskajā cīņā, kas izpaudās arī cīņā par to, kura no lielvarām pirmā apgūs kosmosu.

Pušinka pievienojās pārējiem Baltā nama suņiem un īstā tautu un sugu sadraudzības garā dzemdēja vairākus kucēnus no viena no tiem. Zināms, ka ASV prezidents Džons Kenedijs viņus dēvēja īpašā vārdā – par ''pupņikiem'', tādējādi apvienojot angļu vārdu “puppy” jeb kucēns un kosmosa kuģa nosaukumu ''sputņik''.

Tikmēr ideoloģiskajā cīņā par kosmosa apguvi sākotnēji labāk veicās PSRS - gan ar Belkas un Strelkas pirmo lidojumu, gan Jurija Gagarina kā pirmā cilvēka došanos kosmosā, taču pēc tam virsroku lēnām pārņēma ASV, kas izsēdināja pirmo cilvēku uz Mēness.

Tiesa, pēc tam šī ideoloģiskā uzvara radīja zināmu panīkumu īpaši dārgajās kosmosa izpētes misijās, kas pa īstam atdzimusi tikai pēdējos gadu desmitos. Turklāt īstā kapitālisma garā - Visuma apguvē iesaistoties ASV privātajiem kosmosa izpētes uzņēmumiem.

Šo otrdien privātais uzņēmums “SpaceX” kļuva par pirmo vēsturē, kurš sesto reizi pēc kārtas veiksmīgi palaidis un nosēdinājis nesējraķeti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt