Dienas ziņas

Gladiolu izstāde Dabas muzejā

Dienas ziņas

Aglonā sāk pulcēties ticīgie

Izstrādā inovatīvu graudu attīrīšanas iekārtu

Bauskā top inovatīva iekārta graudu attīrīšanai no insektiem

Bauskā top inovatīva iekārta un metode, kā graudus attīrīt no insektiem. Sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) zinātniekiem un uzņēmējiem Bauskā izmēģina graudu karsēšanas torni, kas pie optimālas temperatūras 4 līdz 5 sekunžu laikā iznīcina kaitēkļus.   

Labības kulšana Zemgalē rit pilnā sparā, un raža šogad, neraugoties uz sausumu, būšot laba. Tomēr nereti cerībām uz labu peļņu svītru pārvelk dažādi kaitēkļi. Piemēram, graudu smecernieks uz 1000 tonnu graudu varot sabojāt 80 līdz 160 tonnas.

SIA “Uzvara-Lauks” agronoms Sergejs Kataņenko stāsta, ka pašlaik graudos ir maz parazītu, tie “uzmetas pa ziemu, kad notiek glabāšana. Var teikt, ka no desmit gadiem divus gadus bija ļoti lielas invāzijas.”

Lai pasargātu ražu, zemnieki novietnes apstrādā ar ķīmiskām vielām. Savi preparāti ir arī bioloģiskajiem lauksaimniekiem.

Tagad sadarbībā ar LLU zinātniekiem baušķenieks Sergejs Vinogradovs strādā pie jaunas iekārtas, kas iznīcinās kaitēkļus bez ķīmisko vielu klātbūtnes.

SIA “Baltic Agro tehnoloģijas” valdes loceklis Rolands Vinogradovs stāstīja, ka “šī metode ir kontakts ar karstu virsmu. Iekārta ir siltināta. Šodien mēs strādāsim ar plauktu temperatūru 190 grādiem, iekšā torņa temperatūra - 120 grādu. Rezultāti rāda, ka kaitēkļi ir pagalam un kviešiem nekas nenotiek.”

Būvējot prototipu, galvenie uzstādījumi bijuši izveidot iekārtu, kas būtu gan efektīva, gan ātra, gan arī draudzīga lauksaimnieku maciņam. Par dezinsekcijas torni lielākā interese ir bioloģisko graudu audzētājiem.

Biedrības “Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija” valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis atzina – ja iekārta būs videi draudzīgāka, mazāk kaitīga, efektīvāka un lētāka, tad noteikti par to būs interese.

“Tā jau ir tā inovācija, kas varētu risināt problēmas un varbūt aizvietot esošo sistēmu, bet jāgaida, kad projekts noslēgsies. Tagad jau tikai sākums,” piebilda Norkārklis.

Lai iekārta ražotājiem nestu peļņu, gan jāraugās arī pēc citu valstu pircējiem.

SIA “Vizulo” valdes priekšsēdētājs Jānis Zeltiņš stāstīja – “kad lauksaimnieki nopirks šīs iekārtas, viņi jau tās izmantos vairākus, varbūt 10-15 gadus. Viņi jau nepirks katru gadu jaunu. Tātad kompānija var radīt apgrozījumu Latvijā un pēc tam ar Latvijas referencēm iet uz eksportu.”

Projekta autori sacīja, ka nākotnes plānos iecerēts ideju vēl attīstīt un izveidot iekārtu, kas spētu noteikt, vai konkrētajai graudu kravai ir nepieciešams iziet caur dezinsekcijas torni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt