Austrālijas zinātniece: Covid-19 testus nepieciešams veikt arī tiem, kam simptomu nav

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Analīžu veikšana skaitās viens no atslēgas elementiem veiksmīgai Covid-19 epidēmijas ierobežošanai. Daudzās valstīs analīzes tiek veiktas izlases ceļā, kritēriji katrā valstī mēdz atšķirties. Eksperte no Austrālijas uzskata, ka testēšana jāveic masveidīgi, tai skaitā arī tad, ja cilvēkam nav izteiktu slimības simptomu.

Pasaules Veselības organizācija nemitīgi atgādina, “lai ierobežotu Covid-19 pandēmiju, nepieciešams testēt, testēt un testēt”. 

Vērienīga testēšanas kampaņa kļuva par izšķirošo faktoru koronavīrusa epidēmijas ierobežošanā Dienvidkorejā. Šajā valstī bija ieviesta tikai daļēji ierobežojoša karantīna, savukārt analīzes tika ņemtas masveidīgi, tai skaitā cilvēkiem bez slimības simptomiem. Tai pašā laikā ASV bezsimptomu vīrusa izplatība noveda līdz tam, ka epidēmija kļuva pamanāma vien brīdī, kad tika pārslogota veselības aizsardzības sistēma. Tas pats tika novērots Itālijā un Spānijā, valstīs, kurās Covid-19 testēšana bija ierobežota, akadēmiskajā portālā “The Conversation” raksta Raina Makintaira, epidemioloģe un bioloģiskās drošības eksperte, Jaunās Dienvidvelsas universitātes (Austrālija) Kirbija institūta profesore.

Austrālijā analīzes nodeva visi tie, kas atgriezās valstī no braucieniem uz ārvalstīm, kā arī personas, kurām tika konstatēts kontakts ar inficētajiem. Valdība 25. martā šos kritērijus paplašināja, tomēr testēšanu joprojām veic tikai personām ar slimības simptomiem. Eksperte uzskata, ka jāseko Dienvidkorejas piemēram un analīzes jāņem arī cilvēkiem bez simptomiem, kas atrodas riska grupās, tai skaitā medicīnas darbiniekiem pēc to pieprasījuma.

Kā tiek veiktas koronavīrusa analīzes?

Pirmajā testā analīzes tiek veiktas pēc PĶR jeb polimerāzes ķēdes reakcijas metodes. Šī metode atrod vīrusa RNK fragmentus siekalās, deguna vai kakla gļotādas sekrētos vai citos organisma šķidrumos.

Otrajā testā pārbauda vīrusa antivielu klātbūtni asinīs. Tas palīdz atrast tos, kas bijuši pakļauti vīrusa iedarbībai un kuru organisma imūnsistēma ir izstrādājusi antivielas. Šādos gadījumos “siekalu tests” vīrusu var neuzrādīt.

Šobrīd plaši pieejami tikai PĶR testi, un tiem ir vairāki trūkumi. Piemēram, kakla uztriepes var dot viltus negatīvu rezultātu, un cilvēkam, kam ir bijusi liela iespējamība tikt inficētam, nāksies nodot analīzes atkārtoti. Iespēja, ka deguna uztriepes testa rezultāts inficētam cilvēkam būs pozitīvs, ir lielāka.

PĶR testi ir optimāli agrīnai diagnostikai, tomēr tie demonstrē pozitīvu rezultātu ierobežotu laika sprīdi. Asins analīzes sniedz ilgstošu pozitīvu rezultātu visā slimības laikā. Tai pašā laikā šis tests neuzrāda, vai pacients var inficēt citus, jo antivielu izstrāde organismā aizņem laiku  līdz aptuveni piecām dienām.

Optimālu rezultātu iegūšanai vēlams izmantot abus šos testus reizē.

Ķīnā, ja tests pacientam uzrādīja negatīvu rezultātu pie esošiem simptomiem, papildus tika veikta krūškurvja datortomogrāfija.

Kādēļ jāņem vairāk analīzes?

Šobrīd Austrālijā Covid-19 analīzes jānodod visiem, kas:

  • bijuši kontaktā ar inficētajiem;
  • atgriezušies no brauciena uz ārzemēm;
  • atrodas vai strādā paaugstināta riska objektos, piemēram, cietumos, internātskolās, armijas objektos, kuros konstatēti vismaz divi saslimšanas gadījumi;
  • hospitalizēti ar pneimoniju vai nezināmas izcelsmes elpceļu saslimšanām;
  • sasirguši ar slimību, kuras simptomi ir līdzīgi Covid-19, un dzīvo rajonā, kur saskaņā ar veselības iestāžu datiem ir augsts inficēšanās risks;
  • strādā medicīnas iestādē vai veco ļaužu aprūpes namā.

Austrālijā, salīdzinot ar citām valstīm, testēšanas intensitāte ir diezgan augsta, bet inficēto skaits saglabājas zems. Tomēr profesore Makintaira konstatē, ka valstī “nav nekādas nojausmas, cik inficēto ar vieglu slimības gaitu nodod koronavīrusu apkārtējiem”. Lai karantīnas pasākumi un sociālā distancēšanās strādātu, nepieciešams paplašināt testēšanas kritērijus un pēc iespējas ātrāk identificēt katru jauno inficēšanās gadījumu. Lai to paveiktu, nepieciešams rekomendācijās iekļaut arī augstu riska grupu cilvēkus bez simtomiem.

Kā paplašināt pārbaudāmo loku?

Eksperte uzskata, ka testēšanu nepieciešams paplašināt ar šādiem pasākumiem:

  • Paplašināt iespējas nodot PĶR testus (kakla un deguna uztriepes).
  • Radīt iespēju nodot atkārtotas analīzes (vismaz trīs reizes) aizdomīgos gadījumos, kad pirmais PĶR tests uzrādījis negatīvu rezultātu.
  • Organizēt punktus, kur analīzes iespējams nodot, neizkāpjot no auto, lai testu padarītu pieejamāku cilvēkiem un mazāk bīstamu mediķiem.
  • Palielināt laboratoriju kapacitāti, lai ar asinsanalīzēm būtu iespējams strādāt masveidīgi.
  • Kopumā paplašināt iespēju nodot analīzes – gan eksprestestu veidā, gan asinsanalīžu veidā par naudu visiem, kas to vēlās.

Profesore Makintaira uzsver, ka

ir īpaši svarīgi fiksēt visus saslimšanas gadījumus līdz brīdim, kad varēs sākt runāt par karantīnas atcelšanu vai tās apstākļu atvieglošanu.

Līdz 30. martam Austrālijā ir fiksēti 4163 koronavīrusa inficēšanās gadījumi, 28 kritiski. No tiem 18 ir beigušies letāli, bet izveseļojušie 244 cilvēki, liecina portāla ''Worldometer'' dati. Pirmais saslimšanas gadījums Austrālijā reģistrēts 2020. gada 24. janvārī.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības Organizācija saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas, "Covid-19" konstatēts arī Latvijā un pārējās Baltijas valstīs.

Starptautiskās organizācijas vērš uzmanību uz to, ka jaunais "Covid-19" koronavīruss izraisīs ekonomiskās izaugsmes palēnināšanos. Turklāt pesimistiskākie scenāriji liecina pat par pirmo globālo ekonomisko lejupslīdi kopš finanšu krīzes pirms vairāk nekā desmit gadiem. Tas ietekmēs arī Latviju, un vienas no pirmajām no koronavīrusa cieta aviopārvadājumu un tūrisma nozares.

Marta sākumā Latvijas Tūrisma operatoru un aģentu asociācija informēja, ka puse jeb 50% visu marta ceļojumu ir atcelti cilvēku pārlieku lielas piesardzības dēļ, kas saistīta ar koronavīrusu "Covid-19".

Ieteikumi un rekomendācijas, biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par koronavīrusa izraisīto uzliesmojumu pieejami Veselības ministrijas tīmekļvietnēSlimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē, kā arī IZM tīmekļvietnē.

 {module id="media" action="image" itemid="2020-03-597080"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti