Atklātas Zemei aizvien līdzīgākas planētas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) teleskops "Kepler" savas misijas laikā identificējis 5179 planētas, no kurām 1004 apstiprināts statuss, ziņo NASA. Vairākas planētas iekļautas Zemei līdzīgo statusā.

Ievērojamais apstiprināto planētu skaitlis sasniegts, sarakstam pievienojot astoņas kandidātes, tādējādi planētu skaits pārsniedz atzīmēšanas vērto daudzumu - 1000. Savukārt 4175 kandidātplanētu lokā iekļauti 554 objekti, starp kuriem vairāki ir tuvu Zemes lielumam un riņķo ap Saulei līdzīgu zvaigzni zonā, kurā var pastāvēt šķidrs ūdens.

Samērā līdzīgas Zemei ir divas no astoņām tikko apstiprinātajām planētām, kuras Liras zvaigznājā riņķo ap zvaigznēm, kas ir nedaudz mazākas nekā Saule un izstaro mazāk siltuma. To orbītas no savām zvaigznēm atrodas attālumā, kuru uzskata par piemērotu dzīvības pastāvēšanai.

Triju apstiprināto planētu orbītas atrodas tādā attālumā no zvaigznēm, kuru uzskata par mums zināmo dzīvības formu pastāvēšanai piemērotu. Šajā zonā uz planētas virsmas var pastāvēt šķidrs ūdens, kurš ir obligāts priekšnoteikums Zemes dzīvības esamībai. Divas no šīm planētām ir cietās planētas, tādas kā Zeme.

"Kepler-438b" ir par 12% lielāka nekā Zeme un saņem par aptuveni 40% vairāk enerģijas nekā Zeme, savukārt "Kepler-422b" ir par 33% lielāka nekā Zeme un saņem aptuveni 2/3 no enerģijas, kādu Zeme saņem no Saules, vēsta "NASA". Vienai planētai gads ilgst 35,2 dienas, savukārt otrai - 112 dienas. Ja viena atrodas 475 gaismas gadu attālumā no Zemes, tad otra ir 1100 gaismas gadu tālu. 

Bez šīm divām planētām ūdens esamība tiek pieļauta arī vēl trešai, taču planētām "Kepler-438b" un "Kepler-422b" noteikta cieta virsma. Zinātnieki aprēķinājuši, ka dzīvībai labvēlīgo apstākļu zonai vistuvāk ar 97% ir "Kepler-422b", savukārt "Kepler-438b" tā sasniedz augsto 70% līmeni. Līdz šim Zemei vislīdzīgākās kandidātes bija "Kepler-186f" un "Kepler-62f"

Teleskops "Kepler" ir palaists 2009.gada 7.martā un atrodas heliocentriskā orbītā, tādējādi Zeme netraucē veikt novērojumus Gulbja un Liras zvaigznājā.

 


Orbitālā stacija, kurai nav gaismas traucējumu, var strādāt nepātraukti un vairāk nekā četru gadu laikā ir meklējusi Zemes izmēra kandidātes, kuru orbitālais apriņķošanas periods ir tuvs Zemes gadam. Sākotnēji pētījumus bija paredzēts veikt līdz 2012.gada novembrim, taču "Kepler" misija tika pagarināta līdz 2016.gadam. "Kepler" turpina darboties, neskatoties uz to, ka 2013.gadā NASA paziņoja par sabojātiem žiroskopiem.

"Mēs esam tuvāk nekā jebkad, lai atrastu Zemes dvīņumāsas," sacīja Fergals Mulalijs, kurš vadīja darba grupu, kas strādāja ar planētu katalogu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti