Rīta Panorāma

Kāds itālis 96 gadu vecumā ieguvis augstāko izglītību

Rīta Panorāma

Zoom intervija ar Hariju Galu

Atklāj Stounhendžas akmeņu izcelsmi

Atklāj Stounhendžas akmeņu izcelsmi

Jau atkal slavenie britu zinātnieki var lepoties, ka noskaidrojuši ko iepriekš nezināmu – šoreiz viņiem bijis pa spēkam atklāt, no kurienes nākuši milzīgie Stounhendžas akmeņi. Analizējot to sastāvu, atrasta konkrēta vieta, kur atrodas faktiski identiski akmeņu dvīņu brāļi.

Viltšīras grāfistē Anglijā esošā aizvēsturiskā konstrukcija ilgstoši mulsinājusi daudzus arheologus un pētniekus. Taču šķiet, ka vismaz viens ar senlaicīgo mistiku apvītās Stounhendžas noslēpums nu ir atklāts. No kurienes nākuši tās milzu balsti, kuri tiek saukti par sarsena akmeņiem? Izrādās, no tās pašas Viltšīras grāfistes.

“Salīdzinot šo akmeņu sastāvu ar līdzīgiem sarsena akmeņiem Lielbritānijas dienvidos, mēs spējām identificēt tiešu ģeoloģisko saistību ar vietu, kas atrodas divdesmit kilometrus uz ziemeļiem no Stounhendžas. Kad mēs to atklājām, nodomāju – ak tu tētiņ! Tas bija viens no tiem mirkļiem, kas liek matiem sacelties stāvus,” stāstīja Braitonas Universitātes profesors Deivids Nešs.

Iepriekš zinātnieki pieļāva, ka akmeņi speciāli atlasīti un nākuši no vairākām atsevišķām vietām, jo bija noskaidrots, ka konstrukcijas augšējie akmeņi, tā sauktie zilie akmeņi, tika uzslieti daudz vēlāk un nāca no Velsas.

Tomēr tā ir tikai viena atrisinātā mistērija no daudzām. “Mēs zinām, no kurienes nāca akmeņi. Taču joprojām paliek jautājums, kā tie šeit tika nogādāti? Un vai mēs varam atrast konkrētas vietas, no kurām tie tika atvesti,” retoriski vaicāja kultūras mantojuma aizsardzības aģentūras “English Heritage” pārstāve Sūzena Grīnija.

Stounhendžas sarsēna akmeņi ir aptuveni desmit metrus augsti un katrs sver aptuveni 25  tonnas. Tiek uzskatīts, ka  Stounhendža kā rituāla kapsēta ar Saules un Mēness kalendāra funkcijām tika pakāpeniski celta, uzturēta un pilnveidota pusotra tūkstoša gadu garumā, līdz to pabeidza 17. gadsimtā pirms mūsu ēras.

Mistiskā vieta ilgstoši piesaistījusi cilvēku fantāziju – 17. gadsimtā pirmais Bakingemas hercogs pat pavēlēja uzrakt Stounhendžas vidu, cerot atrast aizvēsturiskus dārgumus. Diemžēl viņam nācās vilties, tāpat kā tiem, kas cerēja izdzirdēt kādu aizraujošāku skaidrojumu par Stounhendžas akmeņu izcelsmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti