Atklāj biomateriālu ekselences centru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Piesaistot 30 miljonu eiro finansējumu, trešdien, 29. janvārī, Rīgā atklāts Baltijas Biomateriālu ekselences centrs. Tā būs vieta, kur, ņemot vērā pacientu vajadzības, no idejas laboratorijā līdz reālam produktam tiks izstrādāti jaunas paaudzes biomateriāli. Tās ir specifiskas vielas, ar ko aizstāt bojātus cilvēka audus vai kaulus.

Sporta trauma, lūzums vai audzēja izoperēšana. Lai cilvēks šādās situācijās spētu turpināt pilnvērtīgu dzīvi, bieži nepieciešams atjaunot kaulus vai mīkstos audus to iepriekšējā izskatā. Te ļoti veiksmīgi var palīdzēt biomateriāli – īpašas substances, kas izstrādātas līdzīgas cilvēka kaulu sastāvdaļām.

"Atsevišķos gadījumos, kad organisms nespēj sevi pats sadziedēt, tas ir arī osteoporotiskiem pacientiem, kam ir osteoporoze, kaulu lūzumi nesadzīst vai sadzīst ļoti apgrūtinoši, tātad šajā gadījumā ir nepieciešami materiāli, kurus ievietot šajās kaulu defektu vietās, kas veicina kaulaudu atjaunošanos," saka Baltijas Biomateriālu ekselences centra vadītājs Jānis Ločs.

Speciālais materiāls tiks izstrādāts Rīgas Tehniskajā universitātē un Rīgas Stradiņa universitātē (RSU). Tad Organiskās sintēzes institūtā biomateriāli tiks testēti un pārbaudīta to saderība ar šūnām un orgāniem, cik tie ir draudzīgi cilvēka organismam.

"Šie būtu tādi dzīvībai draudzīgi materiāli, kur, piemēram, tās kaulu šūnas, kas jūt, ka uz to pusi var augt un ar laiku aizstāt to, kas tur ir ielikts iekšā, bet, lai tas varētu notikt, tur ir jāieaug asinsvadiem, nervu šūnām arī ir jāizdomā, ka varētu virzīties tajā virzienā, un beigās sanāk, ka tas slimais kauls vai kauls, kura nav kādas traumas dēļ, aizvietojas ar mūsu organisma jaunajām šūnām," skaidro Organiskās sintēzes institūta laboratorijas vadītāja Maija Dambrova.

Savukārt jau izstrādāts un izmēģināts biomateriāls tiks reāli pielietots Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā sejas, mutes un žokļa ķirurģijā, un, iespējams, arī ortopēdijā un citās jomās.

"Tā ir arī kapacitātes celšana mūsu zinātniekiem, jo viņi ne tikai radīs jaunu vielu, metodi un tehnoloģiju, kā to ražot, bet arī sagatavos šos pētniekus un speciālistus šajā jomā kā Latvijā, tā Eiropā kopumā," atzīst Rīgas Tehniskās universitātes rektors Leonīds Ribickis.

Vērienīgais zinātniskais projekts milzīgā konkurencē ieguvis 15 miljonu eiro finansējumu Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis 2020” ietvaros, bet vēl 15 miljonus nodrošina valsts, Eiropas Reģionālās attīstības fonds un projekta starptautiskie partneri.

"Ļoti svarīga ir sadarbība ar advancētiem partneriem, kas mūsu gadījumā ir no Šveices un Vācijas, tas ļaus mums izveidot jaunus kontaktus, tīkloties tajos tirgos, kas īstenībā farmācijā, biomedicīnā ir ļoti svarīgi – Vācija, Šveice ir līderi šajā jomā," saka RSU Farmācijas fakultātes projekta vadītājs Konstantīns Logviss.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti