Dienas ziņas

ASV: "Taliban" leģitimitāte būs jānopelna

Dienas ziņas

Pieaudzis atklāto kontrabandas mēģinājumu skaits

Atjauno Avotiņu pilskalnu un senkapus

Atjauno nesaskaņoto darbu laikā papostīto Avotiņu pilskalnu un senkapus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pagājušā gada augustā nesaskaņotu mežistrādes darbu laikā Madonas novadā tika bojāti divi kultūras pieminekļi. Darbu veicējam – "Latvijas Valsts mežiem" – Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde piemēroja 2500 eiro sodu par senkapu postījumiem un izteica brīdinājumu par pilskalna izbraukāšanu. Gadu pēc notikušā beidzot norit atjaunošanas darbi.

"Latvijas Valsts mežu" Rietumvidzemes meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Vilmārs Katkovskis norādīja: "Diezgan ilgi bija saprast, kādi ir nosacījumi, līgumu slēgšana, sertificētu arheologu atrašana, ar viņiem līgumu slēgšana, Kultūras mantojuma pārvaldes noteikumu saņemšana, bet pēc būtības mēs jau neko neesam zaudējuši.

Te noteikti situācija nebūs sliktāka, nekā bija pirms tam. Mežu atjaunojam, tai skaitā arī pilskalna teritorija ir apmežota, atjaunota ar egli. Par risām – tur, kur tās tika konstatētas senkapu teritorijā, mums ir līgums ar arheologiem, ka tās vietas, kas nav būtiski bojātas, viņi pielīdzina."

Savukārt trīs uzkalniņos, kur traktora radītās pēdas atstājušas ievērojamus bojājumus, tiek veikti arheoloģiskie izrakumi.

Ja nebūtu incidenta, iespējams, nebūtu izrakumu

Arheologs Uldis Kalējs sacīja: "Katrā uzkalniņā tika atsegts pa vienam apbedījumam. Pirmajā, tālākajā uzkalniņā, apbedītais, iespējams, jau daļēji ticis pētīts 19. gadsimtā, tādu iespēju mēs pieļaujam, jo kapu bedrē apbedītā kauli bija novietoti vienā vietā, smuki sakrāmēti, un palikuši klāt pie viņa bija tikai pāris priekšmeti. Šeit ir bijusi kaut kāda ļoti liela rituāla vieta, kurināts kaut kāds milzīgs ugunskurs. Ja to zemi patīrītu, tā ir pilna ar oglēm, melna, tumša."

Kā "ReTV" Ziņām atzina arheologi – ja senkapi nebūtu bojāti, iespējams, šī vieta nekad netiktu pētīta. 

Arheologs Mārtiņš Lūsēns paskaidroja:

"Šobrīd Latvijā ir tā – galvenokārt visi izrakumi notiek kaut kādas saimnieciskās darbības rezultātā. Ja piemineklis netiek traucēts, ja stāv ar mežu apaudzis, tad lai stāv nākamajam paaudzēm. Šobrīd tāda filozofija ir."

Arheologs Uldis Kalējs sacīja: "Pašiem apbedījumiem piesaistīsim antropologu, kurš izpētīs antropoloģisko materiālu, tātad cilvēka skeleta kaulus, kas ir saglabājušies. Priekšmeti, kas ir līdzi doti apbedītajiem, tie nonāks Madonas novada muzejā."

"Latvijas Valsts mežu" pārstāvis uzsvēra, ka teritorija atbilstoši Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes norādījumiem būs sakārtota līdz rudens beigām.

Uzņēmuma pārstāvis Vilmārs Katkovskis atzina: "Ļoti nepatīkams gadījums. Protams, vienīgais, ko mēs varam un ko mēs jau esam darījuši – mēs esam atvainojušies sabiedrībai par šo kļūdu un diezgan daudz šobrīd jau esam izdarījuši, lai šādas kļūdas neatkārtotos."

Kļūda esot radusies "Latvijas Valsts mežu" un Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes atšķirīgo koordināšu dēļ. Šajā gadījumā nobīde bijusi par aptuveni puskilometru. Šis gadījums abām pusēm licis pārbaudīt datus un savstarpēji tos saskaņot.

KONTEKSTS:

Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde šogad sodīja ar 2500 eiro "Latvijas Valsts mežus” par senkapu postīšanu, kā arī izteica brīdinājumu par pilskalna izbraukāšanu. Šādas sankcijas bija par Madonas novada Liezēres pagastā izpostītajiem kultūras mantojuma pieminekļiem – Avotiņu senkapiem un turpat līdzās esošo pilskalnu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti