Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

ASV valdības iestādēm aizliedz lietot «Kaspersky Lab» produktus

ASV valdības iestādēm aizliedz lietot «Kaspersky Lab» programmatūras; Latvijā sāks domāt

Kiberdrošības apsvērumu dēļ ASV valdības iestāžu datorsistēmās būs aizliegts izmantot Krievijas informācijas tehnoloģiju (IT) firmas “Kaspersky Lab” programmatūras. Arī Latvijā izmanto šīs kompānijas izstrādātās antivīrusu programmas, bet pagaidām par to vēl plāno diskutēt.

ASV Iekšzemes drošības ministrija pavēlējusi valdības aģentūrām trīs mēnešu laikā pārtraukt izmantot antivīrusu un drošības programmatūras, kas iegādātas no “Kaspersky Lab”, jo tās var radīt riskus ASV nacionālajai drošībai.

ASV specdienestu pārstāvjiem ir aizdomas, ka šīs programmas var izmantot spiegošanai, jo “Kaspersky Lab” ir saites ar Krievijas slepenajiem dienestiem.

Krievijā ir likums, kas ļauj izlūkdienestiem iegūt informāciju no “Kasperky Lab”.

ASV aizsardzības ministrija jau atteikusies no “Kaspersky” datorprogrammām.

“CERT.LV” vadītāja vietnieks Varis Teivāns LTV stāstīja, ka “CERT.LV” rīcībā nav tehnisku pierādījumu, ka “Kaspersky” produkti būtu kaut kādā veidā izveidoti, lai radītu kādu kaitējumu.

Taču ir jāsaprot, ka “šeit droši vien ASV valdības pusē, visticamāk, bijuši apsvērumi, kas saistīti ar politisko saspīlējumu un iespējamo saikni ar Krievijas drošības dienestiem”, norādīja Teivāns.

“Tīri teorētiski var spekulēt. Ja kāds pieprasa šo informāciju no antivīrusa kompānijas, tad varbūt to arī sniedz.  Visticamāk, tā nav tieša ļaunprātība, ko darītu šis produkts uz gala lietotāja  mašīnām, bet tā būtu apsteidzoša informācija, ko iegūstot, var iegūt kādas priekšrocības par savu oponentu. Politiskā skatuvē vai militārā skatuvē,” sprieda Teivāns.

Kompānijas direktors Jevģēnijs Kasperskis savulaik mācījās augstākajā skolā, kur sagatavoja speciālistus kriptogrāfijā, informācijas apstrādes un aizsardzības ekspertus. Kompānija noraida visas ASV apsūdzības.

“Kaspersky Lab”produktu izplatītājs Latvijā Valdis Šķesters uzsvēra, ka kompānija “nav iesaistīta nekādās neatbilstīgās saitēs ar jebkuru valdību, un īpaši stingri norāda, ka “Kaspersky Lab” nekad nav atbalstījusi un neatbalstīs  kiberspiegošanu un jebkādas agresīvas darbības kibertelpā”. 

Kompānija paudusi nožēlu par ASV lēmumu un uzsvēra - ja tam sekos citas valstis, no tā var ciest drošība kibertelpā - sadarbība starp tiesību sargājošas iestādēm un IT drošības uzņēmumiem.  

“Ikdienā notiek diezgan cieša sadarbība gan starp antivīrusu kompānijām, gan cita veida drošības kompānijām, kas apmainās gan ar informāciju, gan kaitīgo kodu paraugiem. Ja šīs saites izjūk vai tiek traucētas, tas nākotnē var stipri pasliktināt situāciju,” pauda Šķesters.

20 darbības gados “Kaspersky Lab” kļuvusi par vienu no pasaulē vadošajām kiberdrošības kompānijām. Tās antivīrusu programmas lieto aptuveni 400 miljoni klientu. Tās plaši izmanto arī Latvijā. Zināms, ka arī vismaz dažās valsts iestādēs datorsistēmās ir instalēts “Kaspersky”.

“Iespējams, šis jautājums ir jādiskutē Informācijas tehnoloģiju drošības padomē.   Jāizpēta šie apsvērumi. Šis jautājums jau faktiski ir tā kā ierosināts, saprast vai ir nepieciešama kāda rīcība, bet man vēlreiz jāatkārtojas, ka mūsu rīcībā nav šo pierādījumu, lai apgalvotu, ka šis produkts būtu bīstams,” uzsvēra Varis Teivāns.

Taču, ja nāktos atteikties no šo antivīrusu programmām, tas varētu nebūt tik vienkārši izdarāms. Ir iepirkuma likums. Arī tirgus principi nosaka, ka valsts nevar noteikt, ko drīkst vai nedrīkst pirkt. Taču valstij ir tiesības iejaukties, ja runa ir nacionālo drošību un tā sauktajiem kritiskās infrastruktūras turētājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt