ASV aizsardzības pētījumu aģentūra Pamonas pilsētā Kalifornijā nedēļas nogalē jau desmito reizi pulcēja pētnieku komandas teju no visas pasaules, lai viņu radītie roboti pierādītu savas prasmes pārvietoties šķēršļotā apvidū, novākt gruvešus, darbināt iekārtas un darīt citus darbus, kas nepieciešami dažādu tehnogēnu vai dabas katastrofu vietās, kur cilvēku darbība ir apgrūtināta vai arī neiespējama.
“Mums vajag gudrus robotus, lai tie darbotos vietās, kas ir pārāk bīstamas cilvēkiem. Izcils piemērs bija Fukusimas kodolspēkstacijas avārija Japānā. Tikai roboti spēja doties pie reaktoriem un novērst to eksploziju,” stāsta pasākuma organizētājs Džils Prats.
Tā komanda, kuras projekts tiks atzīts par daudzsološu, saņems divus miljonus ASV dolāru prototipa pilnveidošanai. Piedāvāto projektu klāstā ir gan roboti, kas atgādina cilvēkus, gan vienkārši veiklas četrriteņu vai ar kāpurķēdēm apgādātas ietaises, kam ir šaurāka specializācija, taču vienlaikus arī augsta efektivitāte.
Pasākuma organizētāji norāda, ka kopš pirmajām sacensībām 2004.gadā ir vērojams būtisks progress. Pirmie prototipi bija lēni un neveikli un ar ierobežotu darbības rādiusu, bet pērn jau tika prezentēts, piemēram, par “google car” dēvētais viedais automobilis, kas spēj pilnvērtīgi pārvietoties pilsētas vidē bez vadītāja. Līdz ar to nebūs ilgi jāgaida, kad arī dažādu katastrofu apvidos ar savu dzīvību vairs nebūs jāriskē glābējiem cilvēkiem, bet viņiem būs spēcīgi un gudri palīgi - roboti.