ASV pētnieki dabas parkā paši rada ledus vētru sekas

ASV vides pētnieki pievērsuši uzmanību kādam dabas fenomenam ziemā – tā sauktajām ledus vētrām. Tās rada gan elpu aizraujošus skatus, kokiem apsarmojot, gan rada nopietnas bažas cilvēkiem, jo apdraud infrastruktūru un rada bīstamību uz ceļiem. Tāpēc, lai labāk izpētītu šīs vētras, pētnieki uzsākuši ilgstošu eksperimentu.  

Baltā Kalna nacionālais parks Ņūhempšīras štatā šoziem tiešām attaisno savu nosaukumu – apsarmojušie koki rada maģiskas ainavas. Tomēr tieši šajos kokos nekā maģiska nav – tas ir zinātniski kontrolēts eksperiments, lai noskaidrotu, kā kokus ietekmē plānā ledus kārta, kas veidojas pēc spēcīgām vētrām, temperatūrai svārstoties starp nulli un mīnus grādiem.

Pētniekiem tiešām nav laika priecāties par skaisto skatu – tā sauktās ledus vētras ir cilvēkiem bīstams dabas fenomens, kas kaitē infrastruktūrai, padarot ceļus gandrīz neizbraucamus, kā arī elektrības vadiem.

Vētras kontinentālajā Savienoto Valstu daļā ir spēcīgākās nekā Eiropā, un tās var būt ļoti postošas arī ziemā. Piemēram, 1998.gadā šāda sniega un ledus vētra atstāja bez elektrības vairāk nekā miljonu mājsaimniecību un radīja četru miljardu ASV dolāru lielus zaudējumus.

Tajā brīdī ekoloģe Lindsija Restada saprata, ka tieši šim fenomenam veltīs daļu no savas turpmākās karjeras, un tas viņu kopā ar citiem pētniekiem atveda uz ASV slaveno Habarda Bruka eksperimentālo parku, kas izveidots tieši dažādu zinātnisku eksperimentu veikšanai.

“No sākuma domājām, ka nāksies skriet pakaļ pašām vētrām pa visu Ameriku, taču tad padomājām un sapratām – mums pieejama pasaulē slavenākā brīvdabas laboratorija, tāpēc tā vietā, lai gaidītu, kamēr vētras sasniedz mūs, mēs paši varam radīt vētru sekas,” stāstīja Lindsija Restada.

Šajā mežā koki tiek speciāli apslacīti ar ūdeni, lai veidotos ledus kārta. Tādā veidā tiek pētīts, kā vētras un to atkārtošanās ietekmē biosfēru. Ilgtermiņa mērķis ir labāk izprast šo dabas fenomenu, un tas savukārt var palīdzēt prognozēt, kādos apstākļos šīs vētras veidojas un kad tās var būt īpaši postošas.

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti