ASV domā par nodokli robotu darbam

Laikā, kad roboti arvien vairāk pārņem cilvēka darītus darbus, ASV jaunāko tehnoloģiju sirdī Kalifornijā sākušās par to, vai nevajadzētu uzlikt lielākus nodokļus tiem, kas izvairās no cilvēku pieņemšanas darbā. Robotu nodoklis īpaši aktuāls ir Silīcija ielejā un Sanfrancisko, kur vietējā dome jau tagad spriež par naudas iekasēšanu.

Roboti jau sen paši spēj būvēt automašīnas un pēdējā laikā pat paši ar tām braukt. Tie var pagatavot arī vakariņas un piegādāt tās līdz pasūtītāju namdurvīm. Šis progress ir iespaidīgs, taču tas arī nozīmē, ka cilvēkiem darba paliek mazāk. Tāpēc Sanfrancisko uzraudze Džeina Kima piedāvā ieviest speciālu robotu ndokli uzņēmumiem, kuri automatizē darbavietas un atbrīvojas no cilvēkiem.

"Tā nav imigrācija un tā nav darbavietu pārcelšana uz ārzemēm," stāsta Kima. "Tieši automatizācija un roboti ir absolūti nopietnākais izaicinājums nodarbinātībai nākotnē. Tāpēc mēs gribam iekasēt šo naudu un investēt atpakaļ cilvēku kapitālā, apmācot viņus citām profesijām," norāda Kima.

Šai idejai ir ietekmīgi aizstāvji, toskait datortehnoloģiju giganta “Microsoft” radītājs Bils Geitss, arī Eiropā vairākas valdības par to aizdomājušās. Silīcija ielejas uzņēmēji gan nav sajūsmā, kas diezin vai ir pārsteigums. Viņu vidū ir Viljams Lī, kura uzņēmums piegādā robotus-apkopējus un pat robotus-apsargus viesnīcām un lielveikaliem.

"Progress turpināsies un uz mūsu planētas septiņu miljardu vietā drīz būs deviņi miljardi cilvēku. Sāks trūkt drošības iestāžu darbinieku. Pirmais valdības uzdevums ir aizsargāt pilsoņus, un domas par robotu aplikšanu ar nodokļiem ir skandāls!" norāda Lī.

Robotikas uzņēmumi arī apgalvo, ka daudzu darbu atdošana robotiem samazinās monotonu darbu daudzumu, taču tas neatrisina nodarbinātības problēmu. Varbūt varētu likties, ka par robotu nodokļiem runāt ir pāragri, taču, no otras puses – pirms dažiem gadiem neviens nerunāja par to, ka piemēram, roboti jau ceps picas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti