Astronoms: Saulgriežos saulriets Rīgas ielās kā Stounhendžā vai Manhetenā

Vasaras saulgriežu laikā Rīgas ielās novērojams saulriets, kad rietošā saule redzama ielu spraugās, kas liek domāt, ka atsevišķas pilsētas daļas celtas, ņemot vērā astronomiju. Latvijas Astronomijas biedrība aprēķinājusi, ka matemātiski labākā vieta saulrieta vērošanai varētu būt starp Lācplēša ielas namiem, tādējādi veidojot "Lāčhendžu", kas būtu atvasināta no Stounhendžas Anglijā.

Daudzas senās celtnes ir astronomiski orientētas. Stounhendžas akmeņu aplī Anglijā rietošā vai uzlecošā saule saulgriežos spīd akmeņu spraugās. Ideja realizēta arī mūsdienu pasaulē, piemēram, Manhetenas ielu "kanjonos" Ņujorkā noteiktos datumos iespējams redzēt rietošu sauli.

Astronoms Ilgonis Vilks aprēķinājis, ka Rīgā vasaras saulgriežos saule riet starp Lāčplēša ielas namiem, veidojot "Lāčhendžu".

Ideju aprēķiniem devis zinātnes entuziasts, "TEDxRiga" konferences organizators Pāvils Jurjāns.

Šogad īpašais saulriets vislabāk redzams vasaras saulgriežu dienā - 21.jūnijā 21:57. Labākais skatu punkts jāmeklē uz Lāčplēša ielas, no krustojuma ar Avotu ielu virzoties uz Krišjāņa Valdemāra ielas pusi.

Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) aicina pievērst uzmanību šai parādībai arī Latvijā.

Parādības ilgums ir pāris minūtes. "Lāčhendžas" efekts novērojams arī dažas dienas pirms un pēc 21.jūnija.

Līdzīgi saulrieti ir novērojami arī citās Rīgas ielās, piemēram, Avotu un Stabu vai Avotu un Bruņinieku ielas krustojumā. Par ikgadēju saulgriežu tradīciju varētu kļūt ierašānās šajās vietās, fotografēt rietošo sauli, kas redzama uz zīmīga apkārtnes orientiera fona, domā astronoms Ilgonis Vilks. Viņš uzskata, ka šo pasākumu var arī daudzināt, publicējot savus iespaidus un fotogrāfijas interneta sociālajos tīklos.

Salriets Rīgā uz Ģertrūdes ielas (Foto: flickr.com/annaustin)

Iespējams, ka ir arī citas vietas Rīgā un Latvijā, kur saulgriežos vērot saulrietu pilsētvidē.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti