Asteroīda novirzīšana, lidojošs auto un latviešu viedā boja. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. Asteroīda novirzīšanas misiju NASA vērtē kā veiksmīgu

ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA) par veiksmīgu nodēvējusi misiju, kurā tā sūtīja kosmosa dzīlēs lidaparātu, lai tas izmainītu neliela asteroīda trajektoriju. 26. septembrī asteroīda Dimorfos virsmā ietriecās misijas sūtītā zonde "Dart", izmainot asteroīda riņķošanas trajektoriju ap tam līdzās esošo otru asteroīdu Didimos par veselām 22 minūtēm.

Lidaparātam ietriecoties Dimofros asteroīdā, no tā atdalījās pietiekami daudz atlūzu, lai arī tās ietekmētu asteroīda turpmākās gaitas. No Zemes gan misiju, gan tās turpinājumu zinātnieki cītīgi vēro no dažādām observatorijām, lai rastu atbildes uz daudziem jautājumiem saistībā ar šo notikumu. 

Pirms trieciena debess ķermenim vajadzēja 11 stundas 55 minūtes, lai apriņķotu citu asteroīdu, bet šobrīd šis laiks samazinājies līdz 11 stundām 23 minūtēm. Tas nozīmē, ka patlaban orbīta ir par vairākiem desmitiem metru zemāka.

NASA speciālisti uzsver, ka pirmo reizi cilvēces vēsturē apzināti mainīta debess ķermeņa kustība un pirmo reizi pilnā apjomā nodemonstrēta asteroīdu novirzīšanas tehnoloģija.

2. Rīgā atver Latvijā otro "Tesla Supercharger" uzlādes punktu

Rīgā pie tirdzniecības centra "Akropole" Maskavas ielā 257 atvērts otrais "Tesla Supercharger" uzlādes punkts Latvijā. Savukārt pirmais punkts Latvijā gada pirmajā pusē tika atvērts Rēzeknē, Stacijas ielā 30b, netālu no Rēzkenes Olimpiskā centra. Jaunajā uzlādes stacijā četras 24/7 pieejamas "Supercharger" uzlādes iekārtas ar CCS spraudni, kas mašīnu spēj lādēt ar maksimālo jaudu 250kW.

Kā portālam "Kursors" atklāja kāds "Tesla Model 3" īpašnieks no Rīgas, uzlāde pagaidām esot pieejama bez maksas. Tā kā lādētāji ieslēgti pavisam nesen, auto navigācijā šis lādētājs vēl intervijas brīdī neuzrādījās. Pagaidām nav zināms, vai uzlādes punkts būs atvērts arī citu ražotāju elektroautomašīnām, taču šāda tendence novērojama arī citviet Eiropā – Vācijā, Norvēģijā, Nīderlandē, Francijā, bet ne visos uzlādes punktos.

3. "Meta" prezentē metaversa attīstības tendences un jaunas VR brilles

"Meta" vadītājs Marks Zakerbergs šonedēļ kāpa uz virtuālās skatuves, lai parādītu, ko "Meta" ir panākuši metaversa vīzijas virzienā pēdējā gada laikā, no kā, iespējams, amizantākais ir kāju parādīšanās virutālajiem avatariem. Bez metaversa jaunumiem tika prezentētas arī jaunās virtuālās realitātes brilles "Meta Quest Pro".

"Meta" ir uzsākusi padziļinātu sadarbību metaversa attīstībā ar uzņēmumiem "Microsoft" un "Accenture". Sadarbības paredz "Microsoft Teams" iekļaujošu sapulču pieredzi, "Microsoft Windows 365" un "Microsoft 365 pieredzi", "Microsoft Teams/Workooms" integrāciju, "Meta" avatārus programmā "Microsoft Teams", kā arī "Microsoft Intune" un "Azure Active Directory" atbalstu "Quest" brillēm. Savukārt sadarbība ar "Accenture" palīdzēs uzņēmumiem integrēt "Meta" aparatūru un programmatūru, kas ir integrēta ar "Microsoft" tehnoloģiju, lai uzņēmumi varētu ātrāk sniegt saviem darbiniekiem jaunās darba iespējas. Ilgtermiņā "Meta" cer piedāvāt "Magic Room, Zoom" integrāciju un 3D modeļa pārskatīšanu.

"Meta Quest Pro" ir pirmais produkts no "Meta" jaunās augstākās klases ierīču līnijas, un brilles ar atbalstošajām ierīcēm ierindojas "dārgā gala" kategorijā. Jaunās VR brilles ir aprīkotas ar augstas izšķirtspējas sensoriem spēcīgai jauktas realitātes pieredzei, LCD displejiem detalizētiem attēliem, jaunu dizainu, kā arī ar acu izsekošanas un dabisku sejas izteiksmju uztveršanas funkcijām, lai palīdzētu virtuālajam avatāram dabiskāk atspoguļot briļļu nēsātāju virtuālajā realitātē.

4. Dubaijas debesīs paceļas lidojošais transportlīdzeklis "XPeng X2"

Lidojošo transportlīdzekļu ražotāja "XPeng" vertikālās pacelšanās "automašīna" X2 pirmo reizi pacēlusies debesīs publiskā demonstrācijā Dubaijā. Divvietīgais kvadrakopteris kopumā nolidoja 90 minūtes, un vizuāli drīzāk atgādina miniatūru helikopetra kabīni bez garās astes ar astoņiem propelleriem to sānos kā droniem.

Kabīnē, kurā iekāpj paceļot durvis uz augšu, katra pasažiera priekšā ir skārienjutīgs ekrāns, un tās interjers atgādina modernu sporta auto. Lidojuma gaitu asistē gudrā lidojuma kontroles sistēma. Uzņēmuma pārstāvji lepojas, ka lidaparāts ir pilnībā elektrisks un līdz ar to neatstāj tiešu ietekmi uz apkārtējo vidi.

Kā ziņu aģentūrai "Reuters" atklāja Minguans Čiū, "XPeng" ģenerāldirektors, uzņēmums vēl ir izpētes posmā un sper soli pa solim, lai kādu dienu ar lidojošo transportlīdzekli iekarotu starptautisko tirgu. Uzņēmums sācis tieši ar Dubaiju kā vienu no pasaules inovatīvākajām pilsētām.

 

5. Latvijas zinātnieki izveido viedās bojas prototipu, kas mēra ūdens kvalitāti

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) pētnieki izstrādājuši viedās bojas "Spectromarine" prototipu, kas ir aprīkots ar mikrospektometru, kas tiešsaistes režīmā nodrošina augstas kvalitātes mērījumus un sniedz operatīvu informāciju par potenciālo ūdens piesārņojumu, vēstīja vietne "Labs of Latvia".

Kad jānovērtē ūdens kvalitāti, tiek ņemti ūdens paraugi un vesti uz laboratoriju, taču tas ir dārgi un laikietilpīgi, turklāt rezultāti tiek iegūti ar nokavēšanos. Ņemot vērā, ka ūdens nepārtraukti mainās, brīdī, kad dati tiek iegūti, situācija var būt jau cita.

"Ļoti svarīgs ir laiks, kad paraugs tiek paņemts. Ūdens mainās katru dienu. Piemēram, ja spīd saule, tas mainās pa stundām. Ņemot vērā, cik tas šobrīd ir dārgi, ūdens paraugu analīzes tiek ņemtas reti – varbūt pat tikai dažas reizes gadā, jo nevienam nav līdzekļu, lai laboratoriskās analīzes veiktu katru dienu," stāstīja LU CFI vadošais pētnieks un LU CFI Optisko materiālu laboratorijas vadītājs Aleksejs Zolotarjovs.

"Spectromarine" gadījumā analīzes tiek veiktas reālajā laikā un praktiski uzreiz ar mikrospektrometra palīdzību. Skaidrojot, kā tas notiek, pētnieks norādīja, ka gaisma sastāv no dažāda garuma viļņiem. Spektrometrs šos viļņus sadala pēc to garuma un norāda, kādas vielas tā izdala vai absorbē – gaisma ļauj precīzi noteikt ķīmisko vielu klātbūtni ūdenī, fitoplanktonu, hlorofila koncentrāciju, kā arī degvielas u. tml. piesārņojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti