Zināmais nezināmajā

Mitrāju atjaunošanai ir svarīga lomā dabā

Zināmais nezināmajā

Mikroķirurgu darbs kara laikā mūsdienās. Ārsta darbs ierakumos 20. gadsimta sākumā

Ārpuszemes civilizāciju meklējumi notiek, pagaidām vēl nekas nav atrasts

Ārpuszemes civilizācijas – atrasts nekas nav, bet meklējumi turpinās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Visus interesē atbilde uz jautājumu, vai ārpus mūsu planētas eksistē vēl kāda dzīvības forma vai varbūt pat civilizācija. Lai gan atrasts šobrīd nekas nav, pētījumi joprojām turpinās un turpināsies, jo Visums ir tik milzīgs, ka iespēja, ka kaut kur radīsies dzīvība un kādā brīdī kļūs inteliģenta, ir diezgan liela, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" vērtēja astronomijas interesents un informācijas tehnoloģiju (IT) speciālists Raitis Misa.

Cilvēka acis jau izsenis vērsušās tālumā, domājot, vai mēs esam vienīgie Visumā vai ir vēl kāda mums līdzīga ar saprātu apveltīta būtne gaismas gadu attālumā. Ārpuszemes dzīvības meklējumi var šķist, kā meklēt smilšu graudiņu siena kaudzē, tomēr ne viens vien astronoms tam veltījis savu mūžu. Arī slavenais "citplanētiešu meklētājs" ASV astronoms Frenks Dreiks. 

"Visus interesē atbilde uz šo jautājumu, bet ir jānodala divas lietas, – ir civilizācija, kas ir inteliģence tādā izpratnē, kā mēs to saprotam, un ir vienkārši dzīvība kā tāda, ko varētu atrast, piemēram, tepat uz Marsa, kas nemaz nav izslēgts," vērtēja Misa. 

"Protams, atrasta tā vēl nav. Šobrīd nekas nekur atrasts nav.

Viss tas, kas ir, ir vairāk zinātniskā fantastika, kāda cilvēka iedomas, kāda vēlmes, ka tas tā būtu, bet pierādītu faktisko atklājumu un konstatējumu šobrīd nav ne par ko – ne mikrobu izmērā, ne arī par inteliģentu dzīvību," viņš uzsvēra. 

Vienlaikus šobrīd aktīvi notiek pētījumi, kuriem tiek piešķirts arī finansējums. Tiek veikti arvien jauni novērojumi, kuru galvenais virziens ir radioastronomija jeb mēģinājumi uztvert citu civilizāciju pārraidītos signālus. Pētniecība lielākoties notiek pateicoties Frenkam Dreikam, kura atbilde uz jautājumu par ārpuszemes civilizāciju bija – mēs neesam vieni.  

"Tas ir tas, ko viņš uzskatīja, un tam ir kaut kāds zināms pamatojums, jo Visums ir milzīgs, zvaigžņu ir triljoniem, planētu ir milzīgi daudz, ir daudz zvaigžņu, pie kurām planētas ir tā sauktajā apdzīvojamajā zonā, līdz ar to iespēja, ka radīsies dzīvība un kādā brīdī kļūs inteliģenta, ir diezgan liela," atzina Misa.

"Mūsu civilizācija šobrīd ir nosacīti radījusi radio burbuli, kas ir apmēram 100 gaismas gadu rādiusā. Tas ir attālums, kurā jebkurš cits, kas mūs klausītos, radioteleskopā varētu dzirdēt un saprast, ka tie signāli ir mākslīgi. Viņi uztvertu "Radio Skonto" vai Latvijas Radio 1 un teiktu, – jā, šis signāls nav dabiskas izcelsmes, to varam droši pateikt," viņš skaidroja. 

Vienlaikus šis laukums, kuru noklāj mūsu civilizācijas radītais troksnis, ir smilšu grauda lielumā, ja salīdzina ar milzīgo Visumu. 

"Mēs esam milzīgā 92 miljardus gaismas gadus lielā Visumā maziņus simt gaismas gadiņus tikai piesārņojuši ar savu radio troksni.

Ja kāda civilizācija, kas mūs sadzirdētu, atbildētu, mums tas, protams, prasītu laiku, bet tā saucamais kontaktu periods varētu sākties apmēram pēc kādiem 400 gadiem," norādīja Misa. 

Proti, ja kāds mūsu sadzird šodien un izdomā atbildēt, tad atbildi mēs saņemsim tikai pēc 400 gadiem. Un tā būtu ļoti savdabīga komunikācija.

"Sadzirdēt varbūt arī ir reāli, bet jāsaprot, ka tādas komunikācijas kā īsziņas vai čats tur nebūs, jo tur viens virziens komunikācijai aizņems daudzus gadus," norādīja Misa. 

"Līdz ar to drīzāk būs tā, ka mēs vienkārši zināsim, ka tiešām mums atsūtīja signālu, mēs būsim droši, ka tur vēl kāds inteliģents ir. Mēs zināsim, no kuras zvaigznes tas nāca. Gan jau tajā brīdī arī zināsim, kādas tur ir planētas un kāds ir to atmosfēras sastāvs un visu pārējo. Bet tā parunāties un paspiest roku, – lai to izdarītu, būs vēl droši vien vairāki tūkstoši gadu jāpagaida," viņš atzina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti