Rīta Panorāma

Atceros, tātad esmu. Neuzrakstītie stāsti: mākslinieču arhīvi LNMM izstādē

Rīta Panorāma

Demisionējis nozare ministrs J. Pūce (AP). Saruna ar LPS priekšsēdi Gintu Kaminski

Ar satelītiem un droniem pret malārijas odiem

Ar satelītiem un droniem pret malāriju – izgudrota jauna tehnoloģija cīņai ar slimību

Ar satelītiem un droniem pret malārijas odiem – britu projekts apvieno jaunākās tehnoloģijas, lai cīnītos pret nāvējošo slimību, kas ik gadu prasa simtiem tūkstošus dzīvību. Ar satelītiem noskaidro malārijas odu vairošanās vietas, tad darbā laiž dronus. 

Bezpilota lidaparāts varētu būt nākamais solis cīņā pret nāvējošo slimību. Malārija katru gadu prasa apmēram 400 tūkstoš cilvēku dzīvību. Slimība izplatīta tropu un subtropu reģionos, un to pārnēsā malārijas odi.

Projektā cīņu pret malāriju izvērš no kosmosa, izmantojot britu satelītu un dronu tehnoloģiju. Ar satelītiem tiek noskaidrots, kur, visticamāk, vairojas odi, un tad pret tiem vērš dronus-miglotājus, lai iznīcinātu kāpurus.

"Ar šo projektu gribam preventīvi cīnīties pret malāriju. Gribam noskaidrot, kur vairojas odi, un tad uzbrukt viņiem šajās vairošanās vietās. Likvidēt odu kāpurus, pirms tie izaug par pieaugušiem, sāk kost cilvēkiem un izplatīt slimību," pastāstīja projekta "Detect" vadītājs Andrea Berardi.

Tehnoloģija jau izmēģināta, piemēram, Zanzibārā. Ar satelītu un īpašu programmatūru tiek noskaidrots, kur veidojas stāvošs ūdens. Tiek nosūtīts izsekošanas drons, lai pārbaudītu, vai konkrētā lokācija ir odu vairošanās vieta.

Ja tā, tad nosūta miglošanas dronu, kas izsmidzina šķīdumu ar īpašu baktēriju, kas iznīcina tikai odu kāpurus, nekaitējot citai faunai un florai, piemēram, zivīm.

Operāciju var veikt attālināti arī no vadības centra Lielbritānijā tūkstošiem kilometru attālumā, no kurienes var monitorēt dronus un apkopot datus par odu vairošanās vietām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti