Rīta Panorāma

Intervija ar ģitāristu Kasparu Zemīti

Rīta Panorāma

Izglābj Ņujorkā dzīvoklī dzīvojošu pumu

Ar inovatīvu metodi prognozēs medikamentu blaknes

Ar inovatīvu metodi prognozēs medikamentu blaknes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pāvels Dimitrijevs, Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) jaunais zinātnieks, pirms dažām nedēļām kopā ar kolēģiem nāca klajā ar inovatīvu krāsvielu, ar ko varēs ātri konstatēt, vai izpētes procesā esošie medikamenti cilvēku organismā nerada nevēlamas blaknes.

Pāvels Dimitrijevs raksturoja izgudrojumu: “Esam izstrādājuši fluorescentu krāsvielu, ar ko var noteikt, vai bioloģiski aktīvas vielas saistās ar mitohondriju membrānu un cik stipri. Mitohondriji ir sīkas organellas šūnās, kas tajā ražo enerģiju, lai tās varētu dzīvot. Veselu šūnu mitohondriji mums ir jāaizsargā. Ļaundabīgas šūnas mēs gribam izslēgt, lai tās nevarētu pastāvēt. Ar šo metodi, ko esam izstrādājuši, varam pētīt dažādas vielas, vai tās ietekmē mitohondrijus vai ne.”

Pasaulē ir virkne medikamentu, kuru mērķis ir mitohondriji. Daļai no tiem nereti mēdz būt nevēlamas blaknes. Ar Latvijā izstrādāto metodi var ātri un precīzi pārbaudīt, kāda ir gan esošo, gan jaunu medikamentu iedarbība uz mitohondrijiem. Nākotnē tas varētu ļaut ražot zāles, kas samazina nevēlamās blakusparādības.

Pāvels Dimitrijevs: “Mēs pētām dažādas antibiotikas un pretvēža preparātus. Skatāmies, vai blakusefekti varētu būt saistīti ar to, ka tie saistās ar mitohondrijiem vai ne.”

Organiskās sintēzes institūtā izstrādātā metode ir inovatīva. Ar to citi pasaules zinātnieki iepazīstināti vien pirms dažām nedēļām.

Pāvels Dimitrijevs sacīja, ka jau esot interese no citām zinātniskajām iestādēm: “Cilvēki no citām zinātniskajām institūcijām jau raksta un prasa, vai mēs varam sadarboties.”

Pašreiz viņš ir tikai savas zinātnieka karjeras sākumposmā. Kolēģi cer, ka viņš izaugs par augsta līmeņa profesionāli.

Viņa kolēģis, OSI Farmokomodulatoru laboratorijas vadītājs Pāvels Arsenjans jauno pētnieku raksturoja: “Viņš ir ļoti talantīgs un ļoti darbaspējīgs, ļoti ražīgs. Pateicoties tam, mūsu zinātne iet uz priekšu. Jau esam nopublicējuši ļoti labus rakstus un esam iesnieguši patenta pieteikumus.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti