Kā labāk dzīvot

Kas ir otrreizējā plastmasa un vai tajā var iesaiņot pārtiku?

Kā labāk dzīvot

Palīdzēt grūtībās nonākušajiem: ziedojumam jābūt cieņpilnam

Ar viedierīcēm uz "jūs" ir vairāk nekā puse valstī dzīvojošo. Kādas ir iespējas to mainīt?

Ar «digitālo aģentu» apmācībām cer uzlabot iedzīvotāju e-pakalpojumu izmantošanas prasmes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā ir plaši pieejami dažādi e-pakalpojumi un risinājumi, taču tos pilnībā izmantot ir spējīgi tikai 43 % iedzīvotāju, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja digitālo līderu mācību pasniedzēja Zane Rasčevska. Situāciju cer uzlabot ar programmu “Dari digitāli”, kurā apmāca “digitālos aģentus” valsts un pašvaldību, kā arī nevalstiskajās organzācijas, lai viņi tālāk izglītotu sabiedrību, pauda Vides aizsardzības un reģionālās ministrijas (VARAM) pārstāve Liene Strazdiņa.

Pēc Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI) 2020. gada datiem 2020. gada datiem tikai 43% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 16 līdz 74 gadiem ir vismaz digitālās pamatprasmes (Eiropas Savienības vidējais rādītājs 58%), un tikai 24% ir augstas digitālās prasmes (Eiropas Savienības vidējais rādītājs 33%), kas Latviju ierindo zem citu Baltijas valstu un Eiropas Savienības valstu vidējā vērtējuma.

“Ar zemajām digitālajām prasmēm tiek saprasts, ka Latvijā ir ļoti plaši pieejami dažādi e-pakalpojumi un e-risinājumi, ko jau šobrīd var izmantot, bet tikai 43% lieto šos pakalpojumus

un ir spējīgi pieteikt tos attālināti, parakstīties elektroniski, sazināties ar valsti un pašvaldību,” skaidroja Rasčevska. 

Lai situāciju mainītu, īsteno programmu “Dari digitāli”, kuras laikā apmāca “digitālos aģenti” – pašvaldību pārstāvji un nevalstisko organizāciju darbinieki, kas ar savām  zināšanām palīdz citiem izmantot elektroniskos risinājumus, stāstīja VARAM Projektu pārvaldības departamenta Digitālo prasmju veicināšanas projektu nodaļas vadītāja Strazdiņa. 

Kopš programmas sākuma 2018. gadā apmācīti 6000 digitālo aģentu no valsts un pašvaldību iestādēm. Mācībām var pieteikties arī nevalstiskās organizācijas. “Kopumā jau ir 17 nevalstiskās organizācijas, kas izvēlējušās ar mums parakstīt memorandu un stāstīt saviem biedriem un darba kolēģiem par elektroniskajiem risinājumiem,” informēja Strazdiņa. 

Mācībās iespējams apgūt elektroniskā paraksta lietošanu, mācīties par elektronisko identitāti, vienoto elektronisko adresi, e-pakalpojumiem un iegūt citas noderīgas zināšanas un prasmes.

No nākamā gada janvāra šī programma tālmācībā būs pieejama arī visai sabiedrībai. Jebkurš interesents varēs attālināti apgūt kursu, pārbaudīt savas zināšanas atbildot uz jautājumiem testos un iegūt sertifikātu par zināšanu apguvi. 

Pieredzē programmu apgūstot dalījās Latvijas Samariešu apvienības direktors Andris Bērziņš: “Mūsu motivācija iesaistīties šajā procesā bija, lai mēs cilvēkiem, par kuriem ikdienā rūpējamies, varētu būt noderīgāki, vērtīgāki, ātrāki palīgi, lai tas darbs būtu vienkāršāks. Digitālās prasmes ir viens no instrumentiem, kas palīdz mums palīdzēt citiem.”

Savukārt  Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas filiālbibliotēkas vadītāja Ērika Korāte, norādīja, ka, lai gan apmācības bija grūtas, tās bija ļoti noderīgas un nepieciešamas: “Visi jautājumi, kas kursos tika apgūti, mūsu bibliotēkas lasītājiem, interneta lietotājiem ir ļoti nozīmīgi un vajadzīgi. Bibliotēkā nāk cilvēki, kuriem nav ne viedo ierīču, ne arī zināšanu, sociāli maznodrošināti cilvēki.” Pateicoties jaunajām zināšanām, bibliotēkas vadītāja var viņiem palīdzēt. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti