Rīta Panorāma

Intervija ar Ināru Pētersoni

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Arni Vērzemnieku

Telefonintervija ar Baibu Kaškinu

Aptauja: Katrs trešais interneta lietotājs paroles glabā uz lapiņas vai blociņā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Paroļu glabāšana uz lapiņām, nerūpēšanās par datora aizsardzības sistēmu atjaunošanu, nesekošana līdzi konta stāvoklim un nedrošu e-pastu un to pielikumu atvēršana ir tikai daži nelāgi Latvijas interneta lietotāju paradumi, kas apdraud viņu naudas drošību e-vidē – tā atzīst digitālās drošības eksperti.

Tāpēc trešdien, 27.aprīlī, sāksies kampaņa „Internetā dari kā dzīvē”, lai mudinātu iedzīvotājus savu virtuālo naudas maciņu sargāt tikpat rūpīgi kā to, kas somā.

Kampaņu rīko šogad dibinātā Digitālās drošības alianse, kas apvieno valsts institūcijas, nevalstisko sektoru un uzņēmumus ar mērķi izglītot sabiedrību un uzņēmējus digitālās drošības jautājumos.

„Mēs sadarbībā ar „Gemius” veicām pētījumu, kurā secinājām – iedzīvotāji ir pārliecināti, ka viņi zina un ievēro šīs minimālās digitālās drošības prasības. Bet, ja paskatāmies viņu paradumus, tad secinām, ka, piemēram, katrs trešais interneta lietotājs paroles joprojām glabā pierakstītas uz lapiņas vai blociņā. Septiņi no desmit cilvēkiem nemaz nepamanītu, ka no viņu kontiem nozūd nauda, bet piektā daļa īsti nemaz nav lietas kursā, cik viņiem īsti ir naudas viņu internetbankā. It kā cilvēkiem liekas, ka viņi domā, bet tā realitāte bieži vien ir pavisam citādāka,” stāsta alianses vadītāja Sanita Igaune.

Digitālās drošības alianse vadītāja Sanita Igaune
00:00 / 00:46
Lejuplādēt

 Iedzīvotāju izplatītākās drošības kļūdas internetā aizvien pieļautas lētticības dēļ,  LTV “Rīta panorāmai” atzina Latvijas Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas CERT.lv vadītāja Baiba Kaškina.

Viņa atzina, ka iedzīvotāju drošības kļūdas internetā jau gadiem nemainās – tā ir ziņkārība, atverot ar vīrusiem inficētus failus, domājot, ka “varbūt tomēr man kaut kas atsūtīts”,  rezerves kopiju neveidošana, “jo viss taču strādāja”, noticēšana skaistiem solījumiem par laimestiem, kuru iegūšanai jānosūta savi dati un paroles.

Arī paroļu glabāšana uz lapiņām, nevērīga to nodošana citiem, nerūpēšanās par datora aizsardzības sistēmu atjaunošanu, nesekošana līdzi konta stāvoklim un nedrošu e-pastu un to pielikumu atvēršana ir tikai daži nelāgi Latvijas interneta lietotāju paradumi, kas apdraud viņu naudas drošību e-vidē, secināja Digitālā drošības alianse.

Vienlaikus “Gemius'' pētījums liecina, ka gandrīz visi cilvēki ir pārliecināti par pretējo - viņi digitālajā vidē drošības prasības ievēro.

Tāpēc Digitālā drošības alianse uzsāk naudas drošības kampaņu “Internetā dari kā dzīvē”, aicinot iedzīvotājus rūpēties arī par digitālo drošību.    

Digitālā drošības alianse ir 2016.gadā dibināta biedrība, kas apvieno valsts institūcijas, nevalstisko sektoru un uzņēmumus ar mērķi izglītot sabiedrību un uzņēmējus par digitālās drošības jautājumiem, veicināt pārdomātu rīcību digitālajā vidē, kā arī stiprināt sabiedrības un valsts digitālo drošību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti