Aprit 60 gadi kopš ASV apstiprinātas pirmās kontracepcijas tabletes

Pirms 60 gadiem ASV deva zaļo gaismu pasaulē pirmo kontracepcijas tablešu ražošanai un pārdošanai. Kontracepcijas tabletes bija revolucionārs izgudrojumus, jo palīdzēja paplašināt sieviešu iespējas kontrolēt savu reproduktīvo veselību.

Aprit 60 gadi, kopš ASV apstiprinātas pirmās kontracepcijas tabletesUldis Ķezberis

1960. gada 9. maijā ASV Pārtikas un zāļu pārvalde apstiprināja pirmo orālo kontracepcijas līdzekli pasaulē. Tās bija tabletes “Enovid -10”, kuras radīja Čikāgas farmācijas uzņēmums “G.D. Searle”.

Ceļš līdz kontracepcijas tablešu radīšanai un apstiprināšanai bija ilgs. Jau 20. gadsimta sākumā amerikāņu dzimstības kontroles pioniere Mārgarita Sendžera aicināja zinātniekus radīt orālu kontracepcijas līdzekli, kas būtu praktiskāks un efektīvāks par tajā laikā izmantotajām kontracepcijas metodēm. Darbs pie kontracepcijas tablešu radīšanas sākās 50. gadu sākumā, bet 1954. gadā notika pirmie klīniskie izmēģinājumi.

Pretapaugļošanās tabletes nodrošināja lielāku brīvību miljoniem sieviešu ASV un vēlāk arī visā pasaulē. Tabletēm bija ne tikai milzīga sociāla, bet arī ekonomiska ietekme, jo arvien vairāk sieviešu sāka apgūt tādas profesijas kā ārsts un jurists, kas prasa ilgstošas studijas. Daudzas sievietes varēja īstenot savas profesionālās ambīcijas, atliekot ģimenes veidošanu uz vēlāku laiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti