«Apple» jaunumi, vertikāls lidojošais šķīvītis un satelītu labos ar robotu. Tehnoloģiju ziņu tops

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Apple jaunākais budžeta klases SE viedtālrunis un līdz šim jaudīgākais Mac Studio galda dators

Tehnoloģiju uzņēmums “Apple” aizvadījis tā kārtējo jaunu produktu prezentācijas pasākumu “Peek Performance event”, kurā tas izziņoja jauno “iPhone SE” viedtālruni, “iPad Air” planšetdatora versiju, “Mac Studio” galda datoru un “Studio” monitoru profesionāļiem. Un drīzumā iznāks iOS operētājsistēmas 15.4 versija, kura jaunākajās “iPhone” ierīcēs atpazīšot cilvēka seju pat ar uzvilktu masku.

“iPhone SE” jaunie rūdītā stikla muguriņu viedtālruņi ir aprīkoti ar “Apple A15 Bionic” čipu uzlabotai veitkspējai. SE nav pazaudējis tam raksturīgo “Home” pogu ar “Touch ID”, kura citos “iPhone” modeļos ir izzudusi. Un 5G savienojums ir ienācis arī budžeta klases “Apple” telefonos.

Tvirtais “iPad Air” ir aprīkots ar “Apple M1” čipu uzlabotai veiktspējai. Planšetdatora priekšā ierīkota “12 MP Ultra Wide” kamera platāka leņķa videozvaniem. Un 5G ir iemājojis arī šajās ierīcēs.

Profesionāļiem “Apple” piedāvā “Mac Studio” galda datora kastīti ar jauno “M1 Ultra” procesoru. Čips padara to par jaudīgāko piedāvājumu “Apple” ekosistēmā. Nelielā izmēra kastīte ir aprīkota ar speciālu ventilācijas sistēmu un vairākām savienojuma vietām dažādiem pielietojumiem — pat SD atmiņas kartēm. Savukārt “Studio” 27 collu 5K izšķirtspējas retinas monitors ir aprīkots ar “12 MP Ultra Wide” kameru un “Spatial Audio” tumbiņu sistēmu.

2. NFT pārdod uz ielas automātos un atdzīvina ''LimeWire'' 

NFT mākslas darbi joprojām var šķist pārāk netverami, tiem neesot fiziski pieejamiem, tāpēc kāds izveicīgs Ņujorkas uzņēmējs sācis tirgot NFT mākslas darbus uz ielas ar tirdzniecības automātu. Par dažādām summām automātā ir izvietotas nelielas kastītes neona apgaismojumā. Āķis? Pērkot kastīti tu nezini, kādu mākslas darbu no platformas “Neon” tu iegūsi. 21. gadsimta Rembrants vai van Gogs? To pircējs varēs noskaidrot tikai pēc kastītē atrodamā QR koda noskenēšanas, vēsta ziņu aģentūra “Reuters”.

NFT mākslas darbi ir atdzīvinājuši arī savulaik populāro “peer-to-peer” mūzikas lejupielādēšanas platformu “LimeWire”. Lai gan platforma nomira pirms aptuveni 10 gadiem, Austrijas uzņēmēji pārpirka “LimeWire” zīmolu un grasās to šī gada maijā atdzīvināt, lai ļautu cilvēkiem apmainīties ar sākotnēji mūzikas darbos balstītos NFT, tā vēstī portāls “Techspot”.

3. Zeva Zero — vertikālās pacelšanās lidojošais šķīvītis

ASV Vašingtonā bāzētais tehnoloģiju uzņēmums “Zeva Aero” strādā pie jaunas formas, bateriju darbināma, vertikālās pacelšanās lidaparāta “Zeva Zero”, kas pēc formas atgādina nelielu lidojošo šķīvīti. Lidaparāts paceļas un nolaižas uz diska ass, taču tas pagriežas horizontāli lidojot uz priekšu pietiekamā augstumā.

Viena pasažiera lidaparāts ir oktokopteris — aprīkots ar astoņiem nelieliem propelleriem abos diska formas sānos. Pilots lidaparātā iekāpj stāvus, virs galvas jeb lidaparāta priekšā esot vējstiklam. Lidaparāta korpuss no malas izskatās pēc diska, taču tam ir speciāli veidots aerodinamisks profils. Tā forma lidaparātu ceļ uz augšu, tam lidojot uz priekšu. Pagaidām gan lidaparāts ir agrīnā testu fāzē un cilvēka izmēģinājums to vēl sagaida.

 

4. NASA nākotnē vēlas ar robotiem labot satelītus

NASA plāno 2025. gadā misiju, kuras ietvaros ar robota palīdzību kosmosā tiktu atjaunota miruša satelīta darbība. “Landsat 7” ir zemeslodi fotografējošs satelīts, kurš zilajai planētai varēja aplidot apkārt 99 minūtēs, tā nofotografējot visu zemeslodi 16 dienās. Taču pēc 20 gadu servisa satelītam beidzās degviela.

Paredzēts, ka robots pietuvosies klaidonim un, veicot pāris mehāniskas darbības, uzpildīs 115 kg ar hidrazīna degvielu.

Lai gan iepriekš satelītu labošana kosmosā ir tikusi veikta, tas ir dārgs un riskants pasākums. Līdzšinējās satelītu labošanas misijās ar robotu ir tikuši izmantoti speciāli konkrētajam mērķim paredzēti mehānismi — OSAM-1 būs vispārīgāks labošanas un degvielas uzpildes robots. Un ambīcijas neapstājas tur — NASA to vēlas aprīkot ar 3D printeri, lai OSAM-1 varētu veidot spēcīgas un kombinējamas kompozītmateriāla konstrukcijas orbītā esošu objektu remontam un apkopei, kā ziņo portāls “Techspot”.

5. TikTok nodibinājis savu mūzikas izplatīšanas platformu SoundOn

Milzīgo popularitāti guvušo “TikTok” veidotāji ir radījuši jaunu mūzikas izplatīšanas platformu “SoundOn”, lai veicinātu jaunu mūziķu darbu klausāmību un palielinātu savas datubāzes. Platformā mākslinieki var bez maksas pievienot savus gabalus, lai tie tālāk parādītos gan “TikTok”, gan “ByteDance” mūzikas straumēšanas servisā “Resso”. No “SoundOn” dziesmas varēs automātiski arī pievienot “Apple Music”, “Spotify”, “Pandora” un “Deezer”.

Mūzikas ierakstu izplatīšana “ByteDance” piederošās platformās māksliniekiem būs bezmaksas, pirmajā gadā mūziķiem saņemot 100% no ienākumiem, otrajā gadā 90% utt. Māksliniekiem palikšot tiesības uz viņu oriģinālo gabalu, un māksliniekiem būs pieejami arī dažādi mārketinga analītikas rīki ar datiem no “ByteDance” platformām, ziņo portāls “TechCrunch”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti