Dienas ziņas

Piešķir Kurzemes tūrisma balvas "Lielais Jēkabs"

Dienas ziņas

Jūrmalā atklāj izstādi "Latviešu un citi sapņi"

Alūksnē atjauno vēsturisku paviljonu un pēta pili

Alūksnē atjauno vēsturisku paviljonu un pēta pili

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Alūksnes parkā atdzimis vēsturiskais un leģendām apvītais Aleksandra paviljons. Tā restaurācija tika sākta pirms 15 gadiem. Dažādu apstākļu, galvenokārt līdzekļu trūkuma dēļ, darbi uz priekšu virzījās lēni, taču Alūksnes muzejam iesaistoties pārrobežu sadarbības projektā izdevās rast līdzekļus, lai paviljons atkal atgūtu savu kādreizējo izskatu. 

Projekta ietvaros turpināta arī pils interjeru izpēte, pašlaik tiek domāts, kā būtu iespējams restaurēt greznos sienu gleznojumus.

Aleksandra paviljons celts 19.gadsimta sākumā, un ir versija, ka tas būvēts par godu Krievijas caram Aleksandram, kad tas cauri Vidzemei devās uz Pēterburgu un iegriezās arī Alūksnē. Paviljons ir senākā saglabājusies apgleznotā koka celtne āra apstākļos un lai arī vēl daži darbi jāveic nākamajā sezonā, restauratori ir gandarīti par paveikto.

"Pagaidām vēl nav iegūts savs spožums ar to brīnišķīgo krāsojumu, kas tam ir virsū, tad būs pavisam brīnišķīgi. Tad alūksnieši varēs tur kāzās fotografēties, tik skaista vieta būs," sacīja restauratore-vecmeistare Ināra Heinrihsone.

Līdzekļus paviljona restaurācijas pabeigšanai Alūksnes muzejs guva iesaistoties pārrobežu projektā “Divas ainavu parku pērles Austrumeiropā”, tā ietvaros tika piesaistīti arī speciālisti, kas turpināja pirms vairāk nekā 30 gadiem aizsākto Alūksnes Jaunās pils interjeru izpēti. Jau tolaik tika secināts, ka baronu Fītinghofu laikā šeit telpu sienas un griesti bijuši ļoti grezni apgleznoti.

"Tas, ka visapkārt ir tik daudz zudušu objektu, tas uzliek šai vietai zināmus pienākumus. No tā varētu izdarīt kaut kādus secinājumus. Tepat mums aiz muguras ir priekšnams, kurā ir saglabājusies ļoti skaista apdare," pastāstīja arhitekte Ināra Caunīte.

Izpētes laikā arhīvā izdevies atrast 1898.gadā sastādītu pils inventāru, tāpēc ir skaidrs, kādiem mērķiem katra pils telpa reiz tikusi izmantota. Pagrabā un pirmajā stāvā telpas laika gaitā nedaudz pārbūvētas, tāpēc šobrīd tiek izstrādāta restaurācijas metodika, lai tās varētu atgūt kādreizējo izskatu.

"Mums būs nojausma par to, cik kurā vietā daudz kas ir jādara, kāda ir tā metode, ar kuru var panākt vēlamo rezultātu. Un būs aptuveni skaitļi, lai mēs vispār saprastu, cik daudz ir nepieciešama nauda," finansiālo pusi skaidro Alūksnes muzeja direktore Marita Oldere.

Muzejā atzīst, ka pašvaldība saviem spēkiem vien šādus apjomīgus darbus nevar veikt, tāpēc jāmeklē iespējas līdzekļus arī turpmāk piesaistīt ar projektu palīdzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti