Akadēmiskais datu tīkls skaitļošanas laiku saīsina no nedēļām līdz minūtēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Šonedēļ Latvijas zinātnei ir svētki. Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) ir atklāts jaunais akadēmiskais datu pārraides tīkls. Tas savienos Latvijas augstskolas un pētniecības institūtus gan savā starpā, gan ar citām Eiropas augstskolām. 15 miljonus eiro vērtais tīkls dos pieeju superdatoram, kas ar Latvijā vēl nepieredzētu jaudu un ātrumu varēs apstrādāt zinātnieku iegūtos datus.

“Tagad mēs atrodamies iekšā sirdī, ja tā varētu teikt...'' - SIA ''Fima'' tehniskais direktors Aleksandrs Grebežs izrāda jauno datu centru, kas atrodas Rīgas Tehniskajā universitātē. Dūcošās melnās metāla kastes aiz stiklotām durvīm sevī ietvers superdatoru, ko veidos 20 Latvijas augstskolu un zinātnisko institūtu skaitļošanas resursi. No datu centra būvnieku pārstāvja Aleksandra Grebeža stāstītā var noprast, ka šeit ir padomāts par katru sīkumu:

''Šeit tiek arī nepārtraukti - 24 stundas diennaktī 7 dienas nedēļā - monitorēta vide, mērīta temperatūra, mitrums, veikta videonovērošana. Tas palīdz noturēt drošības līmeni un pieejamību visiem akadēmiskā tīkla lietotājiem.''

Akadēmiskais tīkls savienos ne tikai Latvijas augstskolas savā starpā, bet arī iekļaus tās kopējā Eiropas pētniecības telpā, uzsver Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības departamenta direktore Agrita Kiopa. Latvijas zinātnieki varēs izmantot virtuālās laboratorijas, digitālās bibliotēkas, kā arī uzglabāt un pārraidīt liela apjoma datus.

Tomēr ceļš līdz akadēmiskā tīkla atvēršanai nebija viegls. 15 miljonus eiro vērtais projekts, kurā gandrīz visu summu dod Eiropas Savienība, bija grūti saskaņojams akadēmiskajās aprindās. Ideja tapa jau pirms vairāk nekā 10 gadiem, un vairākas reizes likās, ka projekts ir sastindzis pavisam, stāsta RTU rektors Leonīds Ribickis:

''Ar katru jaunu ministru šī darbība it kā atsākās un pēc tam iestrēga atkal, un nevarēja atrisināt vairākus šādus tādus jautājumus, bet nu izdevās pabeigt šo projektu vismaz šajā stadijā, un eksistē mums šis tīkls kopējais, un tas ir liels pluss ne tikai zinātnei un augstākajai izglītībai Latvijā, bet arī visai tautsaimniecībai.''

Datu centra skaitļošanas iespējas īpaši noderīgas būs inženierzinātnēm. Kā stāsta RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna, kas iepriekš aizņēma nedēļas, tagad aizņems minūtes:

''Ūdens apgādes sistēma, tas, kas mums ir pilsētā - jums jāzina, kāds spiediens un kāds patēriņš būs noteiktā pilsētas punktā. Lai veiktu šī modeļa hidraulisko aprēķinu, viena simulācija tādai Rīgas pilsētai uz parastā datora jums aizņems divas nedēļas. Tagad, izmantojot šo tīkla pieeju, mēs varam tikt pie HPC resursiem, augstspējas resursiem vairākās augstskolās un šo procesu mēs varam no nedēļas saīsināt līdz pāris minūtēm.''

Datu apstrādes ātrums tagad nemaz nav salīdzināms ar to, kāds tas bija iepriekš, uzsver Jānis Grundspeņķis, RTU Datorzinātņu un informācijas tehnoloģiju fakultātes dekāns. Viņaprāt, to savā labā varētu izmantot ne tikai zinātnieki, bet arī uzņēmēji.

Taču pirmie RTU sadarbības partneri, kas izmantos datu centru, būs pašvaldības. Ķekavas pašvaldība universitātei jau sūta datus no savām videonovērošanas kamerām, lai universitāte ar saviem resursiem nofilmēto ātri varētu analizēt.

''To datu apjoms ir nenormāli liels. Jūs taču filmējat dienu un nakti, bet tas gadījums ir viens. Tagad jūs šos datus varat apkopot, aizsūtīt viņus uz attiecīgo centru, tātad uz šo akadēmisko centru, veikt aprēķinus un ar šo aprēķinu palīdzību jūs varat identificēt konkrēto gadījumu, kas jūs interesē. Piemēram, jūs varat pateikt, atrast noteiktu mašīnas numuru, kas jūs interesē. Principā pašvaldības var izmantot šo sistēmu, lai veidotu gudrākas, viedākas pārvaldības savās pilsētās un ciemos.'' stāsta Tālis Juhna.

Ķekavas Reģionālās pašvaldības policijas priekšnieks Māris Bomiņš stāsta, ka tādā veidā policija vēlas ietaupīt laiku, ko darbinieks pavada, skatoties videokameru ekrānos. Apstrādājot datus, dators pats atlasīs brīžus, kad kamera ir nofilmējusi kādu kustību.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti