28.septembrī Latvijā būs vērojams ilgi gaidītais pilnais Mēness aptumsums

Ja laika apstākļi būs labvēlīgi, pirmdienas, 2015.gada 28.septembra, agrā rītā Latvijā būs novērojams pilns Mēness aptumsums, vēsta Latvijas Astronomijas biedrība (LAB). Mēness aptumsumi nav pārāk reta astronomiska parādība un Latvijā ir novērojami vidēji reizi divos gados, tomēr ne vienmēr tie ir redzami tieši laika apstākļu dēļ.

Aptumsuma sākumā Mēness vispirms ieies Zemes pusēnā, pēc tam sāksies aptumsuma daļējā fāze, kam sekos pilnā fāze. Tā kā Zemi apjož atmosfēra, kas kalpo arī kā gaismas laušanas vide, pilnā aptumsuma maksimumā Mēness nekad nekļūst pilnīgi melns, bet tiek izgaismots tumši sarkanīgā vai brūnganā tonī. Šī iemesla dēļ pēdējos gados plašsaziņas līdzekļos tiek tiražēts termins „asiņainais Mēness”. Tas nav astronomisks termins, un tā izcelsme saistāma ar atsevišķu šī termina sludinātāju, piemēram, Džona Hagī un Marka Blica, izvirzīto hipotēzi, ka pēdējo gadu Mēness aptumsumu sērija liecina par pasaules gala tuvošanos.

28.septembrī Mēness aptumsuma maksimālās fāzes brīdis Rīgā būs plkst.5.47.

Pusēnas aptumsums Rīgā sāksies plkst. 3.12, aptumsuma daļējā fāze sāksies plkst.4.07, pilnā fāze sāksies plkst.5.11, bet beigsies plkst.6.23. Aptumsuma nobeigumu Rīgā nevarēs novērot, jo plkst.7.29 Mēness rietēs. Šajā laikā debesis jau būs gaišas, jo plkst.7.20 lēks Saule, portālam lsm.lv pavēstīja LAB projektu vadītājs Mārtiņš Gills. 

Citviet Latvijā aptumsuma laiki neatšķirsies, bet Mēness rietēs un Saule lēks Latvijas austrumos līdz pat 11 minūtēm agrāk, bet Latvijas rietumos – līdz pat 12 minūtēm vēlāk nekā Rīgā.

Mēness aptumsumi nav reti sastopama astronomiska parādība, jo pasaulē tie notiek vidēji divas trīs reizes gadā, tomēr ne visi ir novērojami Eiropā. Latvijā iepriekšējais pilnais Mēness aptumsums bija novērojams 2011.gadā naktī no 15. uz 16.jūniju. Turklāt šis bija Latvijā vienīgais pilnvērtīgi novērojamais pilnais Mēness aptumsums pēdējā desmitgadē, jo citus pilnus Mēness aptumsumus Latvijā liedza novērot apmākušās debesis. Tādēļ 28.septembra aptumsums ir īpaši gaidīts.

Divas nākamās iespējas novērot pilnu Mēness aptumsumu Latvijā būs 2018.gadā - 31.janvārī un 27.jūnijā. Savukārt 2017.gada 7.augustā Latvijā būs novērojams daļējs Mēness aptumsums, kad Mēness tikai daļēji ieies Zemes ēnā.

Lai novērotu Mēness aptumsumu, nav nepieciešams speciāls aprīkojums. To bez grūtībām būs iespējams novērot arī ar neapbruņotu aci. Protams, galvenais priekšnoteikums veiksmīgiem novērojumiem ir skaidras debesis.

Tā kā 28.septembrī Mēness rietēs, vēl esot daļējā aptumsuma fāzē, pilnvērtīgiem aptumsuma novērojumiem ieteicams atrast vietu, kurā skatu rietumu virzienā neaizsedz ēkas vai koki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti