Vispirms hokejs – tikai tad datorspēles
Pati pirmā datorspēle, ko Dāgs ieraudzīja ekrānā un nolēma izmēģināt, bija "StarCraft". Tagad to atceroties, viņu pārņem neliela nostalģija, jo tā ir spēle, kas aizsāka interesi par datorspēlēm un vēlāk pārauga veiksmīgā karjerā.
"Jau no jaunības mani ļoti interesēja datorspēles, jo ar to biju saskāries bērnībā. Datoram man piekļuve nebija diezgan brīva, bet tas vēl jo vairāk vairoja interesi par to, kas ir šī pasaule. Tad brīvajos brīžos vai nu pie brālēniem, vai pie draugiem sanāca ar kaut ko tādu padarboties un to burvību nedaudz izjust," stāstīja Dāgs.
Vienlaikus jau no agras bērnības Dāgs spēlēja hokeju.
Pie datorspēļu izstrādes viņš nonāca tikai savas profesionālās hokeja karjeras beigās, kad devās studēt uz ārzemēm.
"Man bija iespēja pastudēt, sakārtot visus dokumentus, nokārtot studiju kredītus un aizbraukt pamācīties. Izzinot mācības ārzemēs un iepazīstoties ar dažādiem interesantiem cilvēkiem, tas arī visu to ievirzīja, un lēnā garā es nokļuvu industrijā," stāstīja Dāgs.
Sākotnēji viņš uz ārzemēm devās, lai apgūtu grafisko dizainu, taču uz vietas Vrekshemas Universitātē Velsā savu programmu mainīja uz informācijas tehnoloģiju (IT) kursu ar specializāciju datorspēļu izveidē.
"Vērtība šādai izglītībai ir tajā, ka veidojas saikne ar cilvēkiem, kas ļauj izzināt industriju jau no veterānu skatu punkta. Bija daudz un dažādi cilvēki, kuri vadīja lekcijas. Tā kā bija vēlme, man bija iespēja ar viņiem arī nedaudz pakontaktēties un visu to pasauli izzināt," stāstīja Dāgs.
Prata pārsteigt darba devējus
Dāgs atzina, ka datorspēļu izstrādes industrija ir diezgan piesātināta. Lai tajā ielauztos, jābūt ļoti lielai vēlmei un motivācijai to sasniegt.
"Ir jāvirzās uz kaut ko konkrētu. Ir jābūt vēlmei nodarboties tieši ar to lietu, kuru esi izvēlējies, lai gan manā variantā tas nav tieši tas, ko es patlaban daru. Man darba meklēšana notika, vienkārši ejot tam visam cauri, skatoties darba piedāvājumus un beigās atrodot tādu sludinājumu, kam sūtīt CV," stāstīja Dāgs.
Pirmā darba vieta, kurai Dāgs pieteicās, bija "Rockstar Games". Lai darbu iegūtu, viņam bija jāiziet vairāki atlases posmi, jāatbild uz jautājumiem un jāpiedalās intervijās.
"Bija iespēja darba interviju novadīt attālināti, bet es pats izvēlējos aizlidot uz ofisu Linkolnā (Lielbritānijā) un studijā paskatīties, kā tas viss notiek ikdienā, kas ļoti patika intervētājiem.
Viņi pat nezināja, ka intervija notiks uz vietas, līdz es ierados pie kompānijas durvīm un paziņoju, ka esmu klāt. Tad arī no turienes izrietēja interese par cilvēku, kurš ir atlidojis un veltījis laiku," stāstīja Dāgs.
Tāpat Dāgs pārsteidzis intervētājus ar savu atbildi uz mudinājumu pastāstīt par sevi kaut ko interesantu – kaut ko tādu, ko viņi varētu nezināt. Ņemot vērā, ka Dāga tēvs ir mednieks, viņš sāka stāstīt par medņu medībām, kurās ir piedalījies, to posmiem, un procesu, ko atjautīgi salīdzināja ar darba dienu.
Intervētāji par medņiem un to medībām dzirdēja pirmo reizi, un, iespējams, tieši šī interesantā un atjautīgā atbilde pārliecināja no milzīgā kandidātu saraksta izvēlēties tieši Dāgu.
Videospēļu izstrādē paiet gadi
Pirmais Dāga amats bija spēļu testētājs, taču pakāpeniski viņš sāka strādāt arī pie videospēļu programmām un galu galā – to izstrādes. Patlaban viņš ir kvalitātes kontroles analītiķis un kopā ar kolēģiem datorspēļu izstrādes procesā meklē visu, ko topošajā datorspēlē iespējams "salauzt".
"Jau sākotnēji varēju izvēlēties daudz papildstundu, ko es arī izvēlējos. Tā nav spiesta lieta, un bija cilvēki, kas izvēlējās savu laiku pavadīt citādi, bet, tā kā biju jaunā kompānijā un man patiesi interesēja izzināt to visu, es ļoti daudz laika pavadīju ofisā arī brīvdienās. Bieži vien pat sestdienas un svētdienas pagāja, vienkārši strādājot pie kāda projekta," stāstīja Dāgs.
Dāgs strādājis pie tādām pasaulslavenām un pat leģendārām spēlēm kā "Grand Theft Auto 5", "GTA Online" un "Red Dead Redemption 2". Viņš atklāja, ka tik milzīgu spēļu veidošanā iesaistās vairāki tūkstoši cilvēku, un darbs var ilgt daudzus gadus.
"Pie spēlēm, kas ir izstrādātas ar vērienu – ar pasaulēm, ar dziļu dizainu, ar visiem personāžiem, daudzējādu stāstu –, pie šādām spēlēm daudzi tūkstoši darbinieku var pavadīt līdz pat desmit un vairāk gadiem," stāstīja Dāgs.
Tas ir iemesls, kāpēc, piemēram, "Grand Theft Auto" sesto daļu datorspēļu fani gaida jau 11 gadus un joprojām nevar sagaidīt.
"Tā iznāks diezgan drīz, bet konkrētu datumu un laiku es nevarēšu pateikt," norādīja Dāgs.
Nākamā pieturvieta – Francija
Pēc tam, kad pabeidza darbu pie "Red Dead Redemption 2", Dāgs nolēma, ka laiks dzīvē kaut ko mainīt un izmantoja iespēju doties uz Parīzi, lai pieņemtu darba piedāvājumu strādāt videospēļu izstrādes uzņēmumā "Ubisoft".
"Uz "Ubisoft" mani pārvilināja atalgojums un jauna dzīvesvieta – Parīze, Francija, jo es šajā valstī nebiju uzturējies bieži un pirms tam to biju apciemojis tikai divas reizes, ar draugiem paslēpojot. Jā, [uzrunāja] pati valoda, kultūra, pilsēta un arī pats "Ubisoft" kā kompānija. Es vēlējos paskatīties, kā viss notiek šajās kompānijās un kā strādā citas datorspēļu izstrādātāju kompānijas," stāstīja Dāgs.
Galvenās atšķirības pagaidām viņš saskatījis darba kultūrā. Abās kompānijās darbinieki ir ārkārtīgi motivēti, bet atšķiras tas, cik daudz laika tiek pavadīts pie pašiem projektiem.
Kamēr "Rockstar Games" paralēli strādā vien pie pāris projektiem un velta tiem ļoti daudz laika, "Ubisoft" ir daudz un dažādas studijas, kas vienlaicīgi strādā pie vairākiem projektiem, kas tiek īstenoti salīdzinoši ātrākā tempā.
"Ubisoft" kompānijā Dāgs izstrādājis tādas datorspēles kā "Star Wars Outlaws" un "Just Dance", kā arī "Far Cry" un "Tom Clancy’s". Viņš ļoti novērtē iespēju mainīt projektus un strādāt pie dažādām spēlēm.
"Pats "Ubisoft" iekšēji ir ļoti krāsains un dažāds, atkarībā no tā, pie kāda projekta mēs strādājam. Esmu strādājis pie vairākiem šo gadu gājumā, un katrs projekts ir bijis ļoti atšķirīgs. Krasi atšķiras gan darba vide, gan emocionālais stāvoklis, strādājot pie šiem projektiem," atzina Dāgs.
Nākotnē viņš vēlētos strādāt pie arvien tehniski sarežģītākiem projektiem un izaicināt sevi. Dāgu interesē darbs pie datorspēlēm, kas pieskaitāmas pie fikcijas, mistērijas un fantastikas žanriem, taču viņš atzina – nereti vislielāko gandarījumu sniedz tādu spēļu izstrāde, pie kurām sākotnēji nemaz nav bijusi vēlme ķerties klāt.