Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Grieķijas parlamenta vēlēšanās vadībā konservatīvie

Latvijas Universitātē izstrādā ierīci redzes treniņiem

Latvijas Universitātē top inovatīva ierīce redzes treniņiem

Latvijas Universitātē (LU) notiek acu kustību treniņu pētīšana sportistiem un tiek testēta inovatīva iekārta, kas nākotnē ļaus palīdzēt atpūtināt acis ikvienam no mums.

LU asociētā profesore redzes zinātnē Aiga Švede norādīja: "Nagi un mati reizēm ir tas, par ko mēs biežāk aizdomājamies. Pie friziera aizejam biežāk, nekā aizejam pie redzes speciālista padomāt par to, kā mums ir ar acīm. Parasti par redzi atceras tikai tad, kad jau ir problēmas."

Universitātē tiek veikts pētījums, lai noskaidrotu, vai ar acu kustību treniņiem var uzlabot sakāžu ātrumu un precizitāti. Sakādes ir ļoti ātras acu kustības, kuras katrs cilvēks gan neapzināti, gan apzināti veic ikdienā, piemēram, aplūkojot dažādus priekšmetus telpā vai lasot. Īpaši svarīgs šis ātrums ir sportistiem.

"Praktiski visos sporta veidos redze spēlē ļoti lielu lomu. Ar redzi mēs iegūstam 80 procentus informācijas, un praktiski bez redzes sports nav iedomājams. Attiecīgi, ja mēs uzlabojam fiziskās funkcijas, kas ir sporta treniņa laikā, tad, redzes funkcijas uzlabojot, fiziskās funkcijas pat ir vēl labākas," pieļāva Švede.

Sadarbībā ar ražotāju universitātē tiek izstrādāta un novērtēta inovatīva iekārta, kas nākotnē ļaus palīdzēt atpūtināt acis ikvienam no mums.

"Eye Roll" dibinātājs Jānis Zandbergs pastāstīja: "Ideja radās pirms apmēram pieciem gadiem, kad ar savu meitu, sākot skolas gaitas, mēs devāmies pie optometrista. Viena no optometrista rekomendācijā bija, ka bērnam būtu nepieciešami acu vingrinājumi. Uz papīra tika uzzīmētas kustību kontroles kontūras, un saņēmām norādījumus, ka katru dienu 10–15 minūtes vajadzētu veikt šos vingrinājumus mājas apstākļos. Ātri sapratām, ka to ir ļoti grūti izdarīt, it īpaši, ja tas ir jādara metodiski un sistemātiski un ir nepieciešams kaut kāds interesantāks, modernāks, bērnam aizraujošāks risinājums."

Tagad ir tapis inovatīvās iekārtas prototips, kurš šobrīd ar zinātniskām metodēm tiek testēts universitātē, lai pierādītu tā efektivitāti.

"Šīs iekārtas darbības princips ir ģenerēt gaismas impulsu, radīt acu kustībām nepieciešamo stimulu un virzīt viņu pēc kaut kādas iepriekš noteiktas trajektorija. Likt jūsu acīm izkustēties redzes periferiālos sektoros, kuros ikdienā varbūt jūs neieskaties," norādīja Zandbergs.

Savukārt asociētā profesore Aiga Švede sacīja, ka, ilgi strādājot pie datora, cilvēkiem parādās dažādas redzes sūdzības, piemēram, acu graušana, asarošana, galvassāpes, nogurums, acu nogurums, acu sāpes, taču, veicot šos vingrinājumus, sūdzības mazinās.

"To arī atzīst paši dalībnieki, ka viņiem paliek vieglāk strādāt. Mēs iemācām datorlietotājiem pareizi strādāt, pareizi lietot," norādīja Švede.

Pētījumi par jaunās iekārtas efektivitāti jau ir veikti. Savukārt pētījumā par sportistu redzi un to ietekmi uz sportiskajiem sasniegumiem šobrīd ikviens interesents, kurš ir iesaistīts komandu sporta veidos, vēl var piedalīties kā brīvprātīgais. Atliek tikai pieteikties Latvijas Universitātes Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti