Digitālās brokastis

"Eufy 2K Tilt & Pan" video novērošanas kameras apskats #DigitālāsBrokastis

Digitālās brokastis

Viedierīču lādētāji - evolūcija, atšķirības, nākotne | Pēteris Apse Apsītis

Ziņu tops: AI Drake dziesma, automātiskie maksājumi par degvielu un "ID.7"

Mākslīgā intelekta dziesma un automātiskie maksājumi par degvielu. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. Mākslīgā intelekta radīta dziesma satricina mūzikas pasauli

Internetu un mūzikas pasauli nesen saviļņojis kāds video platformas "TikTok" lietotājs, kurš augšupielādēja dziesmu ar mākslīgā intelekta radītu vokālu, kas izklausās pēc "Drake" and "The Weeknd". Lietotājs, kura segvārds ir "@ghostwriter877", apgalvo, ka viņa dziesma "Heart on My Sleeve" ir pilnīgi oriģināla un nepārkāpj mūziķu autortiesības.

Dziesma kļuva plaši izplatīta vietnē "TikTok", un kāds cits lietotājs to atkārtoti ievietoja vietnē "YouTube", kur tā ieguva miljoniem skatījumu. Mūziķus pārstāvošā "Universal Music Group" neiesniedza oficiālu sūdzību, bet gan tikai nāca klajā ar vispārīgu paziņojumu par to, ka lielajām platformām ir jāuzņemas atbildība un jārūpējas, lai dažādas darbības neaizskar mūziķu intereses.

Tālāk dziesma pazuda no platformām "Apple Music" un "Spotify", kurās dziesmas administratori var izņemt ar jebkādu iemeslu, tomēr "YouTube" un "TikTok" tās saglabājās. No šīm platformām dziesma pazuda vēlāk, un "Google" skaidrojums par "YouTube" liegumu tika balstīts uz to, ka tā ir saņēmusi autortiesību pārkāpuma ziņojumu no "Universal Music Group". Taču tad rodas jautājums – ja dziesma ir mākslīgā intelekta radīta un "Universal Music Group" tā nepieder, kā tā pārkāpj tās tiesības? Izrādās, ka pamatojums noteikts, balstoties uz īsu producenta "Metro Boomin" vārda piesaukumu jeb audio parakstu dziesmas sākumā, kā mākslinieki dažkārt to mēdz darīt dziesmās.

Vai bez šī dziesmas sākuma tā ir legāli izmantojama?

Kā vēstīja vietnes "The Verge" redaktors Nīlajs Patels, šis gadījums iezīmē būtisku problēmu ar mākslīgo intelektu. Tas paliek tik labs, ka, turpinoties tā attīstībai, nenoliedzami mūziķi un producenti arvien biežāk tiks nokopēti un atveidoti. Pēc autortiesību likumiem autortiesības pastāv mūsdienās konkrētiem mākslas darbiem, taču to nevar attiecināt uz balss skanējumu. Mākslīgā intelekta pretinieki gan skaidroja, ka, lai mākslīgais intelekts spētu iemācīties kopēt "Drake", tad viņam bija jāizmanto "Drake" dziesmas, kas gan būtu neatļauta dziesmu kopēšana. Eksperti arī sprieda, ka šāds jautājums jārisina likumu līmenī un strīdu var izšķirt tikai tiesā.

2. Par degvielu varēs maksāt automātiski ar lietotnes palīdzību

Degvielas uzpildes staciju tīkls "Circle K" Latvijā atklājis vēl nebijušu degvielas uzpildes automātisko apmaksu. Reģistrējot sava auto numura zīmi lietotnē "Easy fuel" un pievienojot bankas karti, norēķins par degvielu notiks automātiski.

Degvielas uzpildes stacijās esošās kameras nolasīs klienta auto numura zīmi, sistēma apstiprinās maksājumu, aktivizēs sūkni un, kad klients būs pabeidzis degvielas uzpildi, no bankas kartes tiks iekasēta maksa par degvielu. Pēc uzpildes pabeigšanas tiks iekasēta precīza summa par uzpildīto degvielu, bet atlikušo rezervēto summu klients atgūs atpakaļ savā bankas kontā.

Automātiskie norēķini lietotnē jau ir pieejami lielākajā daļā degvielas uzpildes staciju un pakāpeniski tiks ieviesti visās "Circle K" degvielas uzpildes stacijās Latvijā. Šobrīd pakalpojums pieejams tikai klientiem – privātpersonām, bet tiek strādāts pie risinājumiem, lai tuvākajā laikā šādu maksājumu iespēju varētu nodrošināt arī biznesa klientiem.

3. "Xbox" spēļu abonements "Windows" datoru spēlētājiem pieejams arī Latvijā

40 jaunās valstīs, tai skaitā Latvijā, beidzot ir pieejams uzņēmuma "Microsoft" videospēļu "Xbox PC Game Pass" pakalpojums. Spēlētāji no Latvijas tagad no operētājsistēmas "Windows" var pievienoties "PC Game Pass", kas ietver simtiem datorspēļu, tostarp no spēļu studijām "Bethesda", "EA" un "Riot".

Nedaudz sīkāk paskaidrojot atšķirību starp dažādajiem servisiem, "Xbox Live Gold" ļauj "Xbox" spēļu konsoles spēles baudīt internetā, spēlējot tās ar citiem spēlētājiem. "Xbox Game Pass" piedāvā "Xbox" spēļu konsolē plašu spēļu bibliotēku, spēlēm bez maksas esot pieejamām ierobežotu laika posmu. Savukārt jaunais "PC Game Pass" ir "Xbox" tīkla pakalpojums tieši "Windows" datoru lietotājiem.

Jauniem dalībniekiem pieejami īpaši sagaidīšanas piedāvājumi, bet "Insider" programmas dalībnieki automātiski saņems "PC Game Pass" abonementu divus mēnešus bez maksas. Spēļu abonements "PC Game Pass" ir ikmēneša maksas pakalpojums.

4. "Volkswagen" prezentē jauno "ID.7" automašīnu

Autoražotājs "Volkswagen" prezentējis jauno "ID.7", kas ir zīmola pirmais elektriskais modelis vidējā izmēra automobiļu klasē. Attālums pēc laboratorijas testiem, ko šis auto varot veikt ar vienu uzlādi, ir līdz pat 700 kilometriem. "ID.7" tirdzniecībā Eiropā nonāks rudenī.

700 kilometru nobraukuma distance testos ir panākta ar aerodinamiku un ievērojamiem efektivitātes uzlabojumiem piedziņas un termālās pārvaldības jomās. Savukārt uzlādes jauda sasniegs aptuveni 200 kilovatus (kW). "ID.7" ir gandrīz piecus metru garš. Automobiļa jumtam aizmugurē ir kupejas stila slīpums. Ar 210 kW/286 zirga spēku jaudu tas ir jaudīgākais "Volkswagen" elektriskās piedziņas motors ar visaugstāko griezes momentu, kāds līdz šim ir bijis "Volkswagen ID." modeļos.

Tāpat kā daudzas citas "ID.7" funkcijas, arī jumtu iespējams vadīt ar balss komandām – tas tiek nodrošināts ar jauno "IDA" balss palīgu. Automašīnas komplektācijā pieejams arī braukšanas asistents, kas, piemēram, veic joslu maiņu un veic automašīnas parkošanos.

5. Latvijā notiks "Eiropas Digitālās nedēļa 2023" pasākumi

No 24. līdz 28. aprīlim Latvijā norisināsies ikgadējā informatīvi izglītojošā kampaņa "Digitālā nedēļa 2023". Dažādos pasākumu formātos uzņēmumi un iedzīvotāji tiek aicināti attīstīt digitālās prasmes biznesam un nodarbinātībai, aktīvāk izmantot digitālās tehnoloģijas un pakalpojumus, vienlaikus pievēršot uzmanību digitālajai identitātei, drošībai un kritiskajai domāšanai. Notikumiem var sekot līdzi tiešsaistē vietnē www.eprasmes.lv apkopota informācija par visiem plānotajiem pasākumiem.

  • 24. aprīlis – digitālās nedēļas atklāšanas diena, kurā diskutēs par Latvijas izaicinājumiem un prioritātēm digitālo prasmju pilnveidē, kā arī varēs uzzināt par praktiskiem piemēriem un pielietojumiem datu analīzes, vizualizācijas un mākslīgā intelekta rīkiem.
  • 25. aprīlis – digitālie rīki un prasmes uzņēmējiem. Diena, kura tiks veltīta praktiskām atziņām un pieredzes apmaiņai, kas palīdz efektivizēt uzņēmumu ikdienas darbību, sniedzot informāciju par pieejamo atbalstu uzņēmumu digitalizācijā.
  • 26. aprīlis – digitālās drošības dienā tiks analizēti dažādi kiberdrošības aspekti gan privātā lietotāja, gan uzņēmuma līmenī.
  • 27. aprīlis – diena digitālās prasmes izglītībai gan uzņēmējiem, gan skolu un augstskolu mācībspēkiem.
  • 28. aprīlis – mediju prasmju un digitālo resursu dienā tiks skatītas tēmas par e-resursiem, par Latvijas Nacionālā arhīva e-pakalpojumiem, par iespējām dzimtu pētniekiem un virtuālajiem asistentiem ātrai saziņai ar valsts pārvaldi.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti