Digitālās brokastis

"Nothing Ear (2)" caurspīdīgo austiņu apskats

Digitālās brokastis

Vispārīgās tendences e-komercijā ar Ričardu Roziņu

Ziņu tops: WhatsApp ziņu slēgtie čati, Microsoft mākslīgā intelekta dizaineris

«WhatsApp» ziņu labošana un slēgtie čati; mākslīgā intelekta regulējums. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. Eiropas Savienība regulējums mākslīgajam intelektam

Līdz ar nepieredzētu mākslīgā intelekta (MI) izaugsmi un tā radītajiem riskiem, daudzas valstis, tostarp Eiropas Savienībā, nobažījušās un sāk aktīvi domāt par MI regulējumu. Jau aizvadītajā nedēļā Eiropas Parlamenta deputāti spēra vienu soli tuvāk šāda veida regulējuma ieviešanai un pieņēma likumprojektu, kas paredz stingrāku tehnoloģijas kontroli, vēstīja portāls "Kursors".

Vajadzība pēc šāda regulējuma būtībā parādījās pēc tam, kad "OpenAI" pērnā gada novembrī prezentēja savu MI čatbotu "ChatGPT".  Jaunā likumprojekta ietvaros plānots izvērtēt MI sistēmu riskus, iedalot tos trīs kategorijās. 

  • 1. kategorija – ekstrēmākā kategorija ietver tās MI sistēmas, kuras rada "nepieņemamus privātuma riskus", un tāpēc tiks aizliegtas;
  • 2. kategorijā ir augsta riska sistēmas, uz kurām attieksies īpašas juridiskas prasības;
  • 3. kategorija ietver MI risinājumus, kuri netiek uzskatīti par augstu risku radošiem, tāpēc lielākoties paliks neregulēti.

Piemēram, augsta riska kategorijā tiks pieskaitītas tās MI sistēmas, kuras "izmanto mērķtiecīgi manipulatīvas metodes, masveidā veic biometrisko novērošanu publiskās vietās" u.c.

Jaunais likumprojekts tika pārliecinoši pieņemts ar 84 balsīm "par", "pret" šādiem normatīviem nobalsojuši 7 deputāti, taču 12 atturējušies no balsošanas. Nākamais solis ietver likuma pieņemšanu plenārsēdē, kas gaidāma 12.–15. jūnija sesijā.

2. Ar Latvijas zinātnieku izstrādātu interneta rīku iespējams prognozēt augu slimības

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) zinātnieki izstrādājuši interneta vidē brīvi pieejamu rīku, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību ļauj zemniekiem prognozēt dažādu slimību attīstības riskus.

Universitātē izstrādātais rīks ir ikvienam interesentam pieejams bez maksas mājaslapā "veselsaugs.lv". Tas zemniekiem ļaus prognozēt, piemēram, kviešu slimību izplatību. Tā pamatā ir mākslīgais intelekts, kurš apkopo un analizē ievākots datus no lauka.

Vēl pērn šis rīks tika testēts apmēram deviņās saimniecības, un pirmie rezultāti bijuši ļoti daudzsološi.  

Ja, pielietojot jauno rīku, augu slimības risks parādās kā zems, tad viss ir kārtībā un pēc nedēļas var atkal pārbaudīt aktuālo situāciju. Taču, ja slimību attīstības risks uzrādās augsts – parādīsies ieteicamie risinājumi.

Lai izstrādātu šādu slimību prognozēšanas rīku, universitātes speciālisti sadarbībā ar lauksaimniekiem veica pētījumus saimniecībās četru gadu garumā. 

3. "WhatsApp" ziņu rediģēšana un slēgtie čati

Saziņas platformas "WhatsApp" lietotājiem pēc "WABetaInfo" portāla datiem pārskatāmā nākotnē varētu būt pieejama iespēja rediģēt iepriekš nosūtītas ziņas. Funkcija varētu būt ļoti gaidīta, ņemot vērā, cik bieži sanāk pārrakstīties vai to mūsu vietā izdara automātiskās labošanas funkcija (auto correct). Ar tās palīdzību lietotāji var rediģēt nesenākos ziņojumus – izlabot kļūdas vai pievienot papildu informāciju. Lai izmantotu šo iespēju, lietotājam jāpatur nospiesta izvēlētā ziņa, līdz parādās papildu opcijas.

Būtiski, ka veiktās izmaiņas būs redzamas arī citiem sarunas dalībniekiem. Ja ziņa ir labota, blakus tai parādīsies etiķete "rediģēts", kas informē, ka sūtītājs pēc teksta nosūtīšanas veicis dažas izmaiņas. Šobrīd zināms – sākotnēji ziņu varēs labot 15 minūšu laikā pēc tās nosūtīšanas. Labojumus var veikt neierobežotu skaitu reižu konkrētajā periodā. Šīs nedēļas sākumā "WhatsApp Web" jaunākajā beta versijā tika pievienota ziņu rediģēšanas opcija, vēstīja "Kursors". Kā ziņoja vietne "WABetaInfo", jaunā funkcija tagad pieejama arī "Android" ierīcēs lietotnes beta versijā.

Savukārt portāls "The Verge" stāstīja par "Čatu aizslēgšanas" funkciju, kuru "WhatsApp" izsludinājuši. Ar to noteiktas sarunas varēs ielikt aizslēgtā čatu mapītē, kurai nevarēs piekļūt nejaušs garāmgājējs. To sargās vai nu ar paroli, vai biometrijas palīdzību.

4. "iPhone" tavā "Windows 11" datorā

"Microsoft" nāk klajā ar "Phone Link" atjauninājumu, kas ļauj savienot "Windows 11" datoru ar "iPhone", lai saņemtu "Bluetooth" balss zvanus, paziņojumus un pat lietot "iMessage" funkciju, vēstīja "Kursors".

Tomēr tajā ir arī savi ierobežojumi. "iMessage" darbosies bez problēmām ar iespējotu "Phone Link" lietotni, taču nebūs piekļuve "iMessage" vēsturei un vismaz pagaidām netiks nodrošināta iespēja piedalīties grupu čatos. Tāpat nevarēs piekļūt fotogalerijai, kā tas ir iespējams lietotnei kopā ar "Android" ierīcēm.

5. "Microsoft Designer" pieejams bezmaksas lietošanai

Tehnoloģiju uzņēmums "Microsoft" padarījis ikvienam pieejamu tā jauno grafiskā dizaina programmu "Microsoft Designer". Tā izmanto "DALL-E" mākslīgā intelekta bilžu veidošanas servisu, lai ātri radītu dažādus dizainus – sociālo tīklu attēlus, ielūgumus, kartītes un tā tālāk, vēstīja "Kursors".

Nianse, kas to atšķir no klasiskām dizaina izstrādes programmām – to visu būs iespējams veikt, rakstiski paužot savu vēlmi un pēc tam ļaujot darboties mākslīgajam intelektam. "Microsoft Designer" piedāvās palīdzību gan ar rakstiskajiem tekstiem, gan automātisko izkārtojumu, aprakstiem, mirkļbirkām. Papildus tam programma piedāvās iespējas aizstāt fotogrāfiju fonus, izdzēst nevēlamus elementus vai aizpildīt tukšās vietas.

Lai sāktu lietot "Microsoft Designer", būs nepieciešams "Microsoft" konts, kuru var izveidot bez maksas. Tāpat "Microsoft" solījis, ka tiks piedāvāta mobilā lietotne "Android" un "iOS" platformām, taču pagaidām šis rīks ir pieejams interneta pārlūkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti