Polijas dienvidu pilsēta Katovice šogad ir Eiropas Zinātnes pilsēta. Visa gada garumā te notiek dažādi pētniecībai veltīti pasākumi, un daļa no tiem arī šonedēļ, tai skaitā Eiropas Savienības Jauno zinātnieku konkurss. Tas notiek jau 35 gadus.
"Galvenais iemesls ir parādīt, kā zinātne var mainīt cilvēku dzīves. Tāpat parādīt jauniešiem, ka viņi var piedalīties, dot savu ieguldījumu, attīstīt paši savus projektus un iedziļināties specifiskās nozarēs," pastāstīja organizatore Hanna Kostrevska.
Jauniešu darbus vairāku dienu garumā vērtēja dažādu nozaru žūrija. Un nu pēc ilgas gaidīšanas klāt izšķirošais brīdis – rezultātu paziņošana. Naudas balvas saņēma 12 labākie pētījumi.
Savulaik konkursā godalgoti arī darbi no Latvijas, bet šogad diemžēl bez mūsu laureātiem.
Vienu no četrām pirmās vietas balvām saņēma Pjotrs Olbrišs no Polijas.
Savulaik konkursā trešo vietu ieguvušais Marguss Nitso no Igaunijas, kurš nu jau vairākus gadus strādā konkursa žūrijā un attīstījis ļoti veiksmīgu karjeru, norāda, ka šis pasākums savulaik viņam sniedzis pārliecību pašam par sevi.
"Es tolaik biju universitātes pirmajā kursā. Jau zināju, ka gribu mācīties matemātiku un datorzinātni. Šajā ziņā konkurss daudz nepalīdzēja. Tomēr es biju piedalījies daudzās olimpiādēs, neko daudz nebiju uzvarējis. Tāpēc nokļūšana uz pjedestāla ar trešo vietu zināmā mērā bija mans tā brīža labākais dzīves moments. Tas tolaik bija nedaudz depresīvi, bet es par to domāju mēnešiem. Un tad sapratu – jā, bet kas par to? Es ar savu dzīvi varu darīt, ko gribu," pārdomās dalījās Nitso.
Jau pēc gada šis konkurss pirmo reizi notiks arī Latvijā, jaunos zinātniekus Rīgā uzņemot no 16. līdz 20. septembrim.
Latvija šajā konkursā piedalās kopš 1999. gada. "Būtībā šis konkurss ir Eiropas Savienības dalībvalstīm, un dalībvalstis piedalās rotācijas kārtībā kā organizatori. Polija jau otro reizi organizē. Beļģija ir divas reizes organizējusi, vēl valstis. Un tad katrai valstij, kura piedalās, tiek piedāvāts – lūdzu, tagad jūsu kārta," pastāstīja Valsts izglītības satura centra Sadarbības atbalsta departamenta direktore Agra Bērziņa
Paralēli šim – pārsvarā vidusskolēnu vecuma konkursam – šonedēļ Katovicē notika vēl vienas zinātnieku konkurss: Eiropas Savienības "TalentOn", kurā zinātnieki no 20 līdz 35 gadiem nedēļas garumā grupās strādāja pie jaunām idejām, tās pēc tam arī prezentējot. Labākie saņēma godalgas.