Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar LIZDA vadītāju Ingu Vanagu

Elektronikas kurss pārtop radiovadāmo auto sacīkstēs

Radiovadāmais auto paša rokām. RTU studenta veidoto kursu iecienījuši pat universitātes darbinieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) inženieris Raivis Deksnis izveidojis kursu elektronikā, ko ar lielu interesi mācās gan studenti, gan universitātes darbinieki. Šī kursa noslēgumā ir jāizveido radiovadāmā automašīna, ar kuru jāpiedalās sacīkstēs, parādot, kuram no kursantiem ir izdevies uztaisīt labāko.

Raivis Deksnis ir RTU elektronikas inženieris. Viņš sācis mācīt kādu savu kolēģi elektronikā un sapratis, ka tas interesē arī citus. Rezultātā tapa īpašs kurss studentiem un universitātes darbiniekiem elektronikā, kura noslēgumā katram ir jāizveido radiovadāmā mašīna. Kad mašīnas izveidotas, kursanti savā starpā sacenšas, lai noskaidrotu, kuram izdevies uztaisīt pašu labāko.

Deksnis norādīja, ka princips visām izveidotajām mašīnām ir vienāds, bet katram ir iespēja izpausties vizuāli: "Viens industriālais dizaineris visu mašīnu nokrāsoja melnā krāsā un pat svaru optimizēja, izgriežot caurumus korpusā, lai mašīna būtu pēc iespējas vieglāka."

RTU darbnīcas "TheLab" vadītājs Linards Reinis Rozītis ir viens no kursa dalībniekiem, kurš noslēgumā piedalījās radiovadāmo mašīnu sacensībās, tajās iegūstot sesto vietu.

"Rāmis ir uz vietas atvērtajā darbnīcā griezts no sava saplākšņa. Plates ir pasūtītas nesaliktas. Raivis ir elektroinženieris, un viņš uz vietas dizainēja plates. Salikām kopā. Pirktās daļas – rati, motori, baterijas, plus vēl aizmugurē motors. Visu pārējo saliekam kopā un tādā veidā iegūstam šo mazo mašīnīti," radiovadāmās automašīnas tapšanas procesu aprakstīja Rozītis.

No 20 kursa dalībniekiem uz starta izgājuši 15. Lai gan mašīnas pamats un tās mezgli visiem bija vienādi, sacensībās uzvarēja Eduards Puišis. 

Taujāts par to, kas šādas ierīces radīšanas procesā ir sarežģītākais, Puišis atbildēja: "Visgrūtākais laikam visiem bija dabūt, lai zobrati savā starpā draudzējas. Es mēģināju palīdzēt vairākiem." Otrs grūtākais bijis salodēt platīti, ar ko palīdzējis kursa izveidotājs Deksnis. "Viņš ļoti daudz laika ieguldīja pēc tam, labojot mūsu kļūdas. Pultis visiem ir vienādas, bet ir starpība, kā katrs sataisa džoistikus [vadāmā pults], cik labi tie strādā," pastāstīja Puišis.

Deksnis pauda, ka, viņaprāt, beigās uzvarējis kursants, kurš fokusējies gan uz ritošo automašīnas daļu, gan elektroniku. Lai gan kurss ir noslēdzies un sacensības jau notikušas, puiši šai nodarbei nedomā atmest ar roku. Nākamais mērķis esot izveidot sacīkšu līgu šādām radiovadāmajām mašīnām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti