Digitālās brokastis

Viedo skaļruņu "Bose Smart Speaker 500" un "Sonos Era 300" apskats

Digitālās brokastis

Mākslīgais intelekts mūzikā ar DJ Rudd un Deividu Viljamu Hērnu

Tehnoloģiju tops: Laiks jaunam Google meklētājam; un kas ir zilās debess skītotāji

«Twitter» uzradies konkurents, bet ASV veido elektroauto uzlādes lielceļu. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Lielākie paziņojumi no "Google I/O" konferences

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

"Google I/O" ir viens no lielākajiem "Android" pasaules ikgadējiem notikumiem, kurā uzņēmums prezentē jaunākos sasniegumus ierīcēs un programmatūrā. Arī šis gads nelika vilties, iepazīstot jaunos "Pixel" viedierīču ģimenes biedrus — salokāmo viedtālruni "Fold", planšetdatoru "Tablet" un budžeta viedtālruni "7A". Un, protams, konferences sarunās dominēja biežākā abreviatūra — AI jeb mākslīgais intelekts.

Kā ziņo portāls "The Verge", iespaidīgi dārgais "Pixel Fold" iezīmē salokāmo viedtālruņu tirgus paplašināšanos — tas ir pirmais "Google" pieteikums šajā kategorijā. Telefons izceļas ar platu priekšējo ekrānu (5,8 collas) un 7,6 collu atvēzumu jeb OLED paneli ar 120 Hz atsvaidzes ātrumu. "Pixel Tablet" savukārt ir vairāk kā trīs reizes lētāka ierīce — 11 collu planšetdators.

Tabletetablete, taču to no pārējiem atšķir magnētiskais statīvs, kurš "Tablet" padara līdzīgāku tā priekštečiem, kuriem statīvs bija nenoņems. Šoreiz statīvs kalpo reizē kā skaļrunis.

Jau pieminētais budžeta klases "7A" viedtālrunis piedāvā pieticīgāku, taču daudz finansiāli pieejamāku versiju 7. sērijas piekritējiem.

Mākslīgais intelekts turpina dominēt, un tas ir ienācis arī "Google" meklējumos. Piekrītot Search Generative Experience (SGE) jeb mākslīgā intelekta ģenerētai meklēšanas pieredzei, lietotājs, veicot klasisko "Google" meklējumu, virs atradumiem redzēs AI uzģenerētu atbildi uzdotajam jautājumam. Atbildi pēc tam vēl var pieslīpēt, uzdodot čata formā papildjautājumus.

"Bard" jeb "Google" mākslīgā intelekta tērzētājs beidzot esot pieejams visiem [ziņas tapšanas brīdī gan Latvijā tas nestrādāja]. Papildus tam esot uzlabota sasaiste ar teksta ģenerēšanu "Docs" vai "Gmail" programmās. Nākotnē AI piedāvās automātiskas atbildes īsziņas (SMS), bet ekrāntapetes uzburs AI radošā puse. Arī "Google Photos" iegūs AI spēcinātu maģisko bilžu rediģētāju. "Google Maps" populārākajās pasaules vietās kartei tiks piešķirts trīsdimensionāls attēlojums, lai vari izvēlēties maršrutu, kurš labāk iet pie sirds. Un, visbeidzot, viedpulksteņi saņems jaunu "Wear OS" 4. versiju.

2. "Huawei" prezentē jauno "P60 Pro" viedtālruni un "Watch" viedpulksteņus

Prezentācijas pasākumā Minhenē, Vācijā, "Huawei" Eiropas tirgum prezentējis jauno "P60 Pro" viedtālruni un "Watch 4" viedpulksteņu sēriju. Tāpat atrādīts arī "MateBook X Pro" klēpjdators un salokāmais "Mate X3" viedtālrunis.

P sērija veidota, lai vairāk uzrunātu cilvēkus, kam būtiska ir fotografēšana. Jaunais viedtālruņu sērijas flagmanis sevī saglabājis P sērijas optisko sistēmu un estētisko dizainu, taču modernākā versijā. Uzņēmums izceļ tā īpaši izgaismojošo (Ultra Lighting) kameru ar vairākām lēcu grupām, kas nodrošina kvalitāti, arī fotografējot naktī vai ierobežota apgaismojuma apstākļos.

Īpaši esot piestrādāts arī pie ekrāna izturības ar "Kunlun Glass" paneli, kas, salīdzinot ar iepriekšējo paaudzi, līdz pat 10 reizēm palielina izturību pret kritieniem, kā arī nodrošina aizsardzību pret putekļiem un ūdeni. 

Jaunajā "Watch 4" viedpulksteņu sērijā tiek pievērsta īpaša uzmanība kvalitatīvai un precīzai veselības uzraudzībai. Dārgā gala variantā "Watch Ultimate" viedpulkstenim ir inovatīvs cirkonija bāzes šķidrā metāla korpuss, kas ir jauns materiāls ar elegantu dizainu un tekstūru. Materiāls ir 4,5 reizes izturīgāks un 2,5 reizes cietāks par nerūsējošo tēraudu. Tas ir izturīgs pret deformāciju augstas temperatūras apstākļos. Vērā ņemama esot arī tā izturība zem ūdens pat 100 metru dziļumā, vienlaikus saglabājot audio iespējas. Tāpat esot uzlabots akumulatora darbības laiks.

Minhenē tika atrādīts arī plānais un vieglais "MateBook X Pro" klēpjdators, kā arī "MateBook 16s" klēpjdators ar 2500 pikseļu izšķirtspējas ekrānu un jaudīgo 13. paaudzes "Intel® Core™" procesoru. Tāpat klajā laists arī salokāmais "Mate X3" viedtālrunis ar lielu ekrānu un mūsdienīgu attēlu veidošanas sistēmu.

3. "Bluesky" gūst nepieredzētu lietotāju skaita pieaugumu – vai "Twitter" ir apdraudēts? 

"Twitter" lietotāji kļūst arvien neapmierinātāki ar jauno mikroblogošanas vietnes režīmu. Turpretī pagājušajā ceturtdienā vietne "Bluesky", kas joprojām darbojas tikai beta jeb testa versijā ar ielūgumiem, ieguva nepieredzētu lietotāju skaita pieaugumu. 

Atbildot uz jautājumu "kas tur īsti notiek?", varētu teikt, ka tur būtībā atrodams tas, kas veicina lietotāju izaugsmi — nu jau 55 000 lietotājiem dota brīva vaļa. Tomēr šī nekontrolētā saziņa liek noteikt normas un robežas. 

Šis pārsteidzošais lietotāju pieaugums salīdzinoši mazajai "Bluesky" komandai veicinājis nebeidzamu problēmu virkni.

Dažas problēmas izraisa mākslīgā intelekta konti, taču citas ir ļoti primitīvas un raksturīgas patvaļai internetā – šajā gadījumā "Bluesky" anarhijā ir pilns ar personu sēžamvietu bildēm.

Diemžēl šādā brīvībā ir novēroti arī uzmākšanās gadījumi citiem lietotājiem. 24 stundu laikā "Bluesky" izstrādātājiem nācās pievienot bloķēšanas funkciju.

Pieaugot interesei par "Bluesky" platformu, cilvēki dažādos godīgos un negodīgos veidos mēģina tai pievienoties. Portāls "The Verge" novērojis, ka pat pārdošanas platformā "eBay" uzaicinājumu kodi tika pārdoti pat par 400 ASV dolāriem.

Platforma "Twitter" gan nestāv uz vietas un arī ievieš dažādus jaunumus. Piemēram, kā ziņo portāls "Kursors", platformā, sākot ar maiju, medijiem būs ļauts iekasēt maksu par atsevišķiem rakstiem. Kā ziņo "Twitter" vadītājs Īlons Masks, platformu plānots attīrīt no neaktīvajiem kontiem (nav gan precizēts, kas ir "neaktīvs").

4. Norvēģijas uzņēmums veidos ASV elektroauto bezvadu uzlādes lielceļu

Ar Norvēģijas jaunuzņēmumu "ENRX" noslēgts 13,3 miljonu ASV dolāru vērts līgums ar mērķi vienas jūdzes garumā izveidot testa indukcijas uzlādes sistēmas ceļu. Uzņēmums apgalvo, ka tā dinamiskā bezvadu uzlādes tehnoloģija var pielāgoties atkarībā no tā, kāds transportlīdzeklis pa to brauc — pasažieru, lieljaudas kravas automašīnas vai vidējas slodzes kravas furgons.

Sistēma izmanto patentētu uztvērēja paliktni, kas uzstādīts elektroauto apakšējā daļā un ir savienots ar akumulatoru. Spoles, kas iestrādātas ceļa segumā, var piegādāt līdz pat 200 kW lielu jaudu transportlīdzekļa akumulatoram, tam esot kustībā.

"Kad jūs varēsiet uzlādēt auto braukšanas laikā, uztraukums par nobraucamo attālumu un garas uzlādes pauzes būs pagātne," sacīja "ENRX" izpilddirektors Bjērns Eldars Petersens.

Kā informē portāls "Techspot", līdzīgas tehnoloģijas pastāv jau dažus gadus, taču tās automobiļiem nodrošina mazāk nekā 100 kW jaudu. Ja "ENRX" apgalvojumi ir pamatoti, šiem lielceļu induktīvajiem lādētājiem vajadzētu uzlādēt akumulatorus ātrāk nekā vairumam citu induktīvo tehnoloģiju.

Uzņēmums neatklāja pārāk daudz tehnisko detaļu par risinājumu, taču minēja, ka to sistēma ir pietiekami elastīga, lai to piemērotu praktiski jebkuram pašlaik ražotajam elektroauto.

5. Baltais nams aicina tehnoloģiju uzņēmumu vadītājus aizsargāt sabiedrību no mākslīgā intelekta riskiem

Tehnoloģiju vadītāji no "Google", "Microsoft" un "OpenAI" pagājušo ceturtdien tika izsaukti uz Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Balto namu, kur viņi tika aicināti aizsargāt sabiedrību no mākslīgā intelekta (Al) potenciālajām briesmām.

AI produkti, piemēram, "ChatGPT" un "Bard", piedāvā parastajiem lietotājiem iespēju mijiedarboties ar tā dēvēto "ģeneratīvo AI", kas dažu sekunžu laikā spēj apkopot informāciju no vairākiem avotiem, izlabot datora kodu, rakstīt prezentācijas un pat dzeju, kas ir ļoti līdzīga cilvēku rakstītajai.  

Tehnoloģiju uzņēmumu vadītājiem, kas pagājušo ceturtdien pulcējās Baltajā namā, tika teikts, ka viņu atbildībā ir nodrošināt savu produktu drošību, un viņi tika brīdināti, ka ASV administrācija ir atvērta jaunu noteikumu un tiesību aktu ieviešanai mākslīgā intelekta ierobežošanai.

Uzņēmuma "OpenAI" izpilddirektors žurnālistiem sacīja, ka regulējuma ziņā visu uzaicināto uzņēmumu vadītāji "pārsteidzoši bija vienisprātis jautājumos par to, kas ir jāmaina".

Pastāv bažas, ka mākslīgais intelekts varētu ātri aizstāt cilvēku darbu, kā arī bažas, ka tērzēšanas roboti varētu būt neprecīzi un izplatīt dezinformāciju. Pastāv arī bažas, ka ģeneratīvais Al varētu pārkāpt autortiesību likumu. Balss klonēšanas Al varētu saasināt krāpšanas gadījumus. Savukārt Al ģenerēti videoklipi varētu izplatīt viltus ziņas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti