Digitālās brokastis

Audi A5 2023 automašīnas apskats Digitālajās brokastīs

Digitālās brokastis

Enerģijas ieguves un uzkrāšanas tehnoloģijas ar Andri Šternbergs

Dators uz sejas, koka satelīts un super plāns dators. Tehnoloģiju ziņu opst

«Apple» jaunās brilles un magnoliju koksne kosmosa satelītā. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. "Apple" virtuālās un papildinātās realitātes brilles "Vision Pro"

Uzņēmums "Apple" beidzot atklājis savas "Vision Pro" papildinātās virtuālās realitātes brilles. Ierīce ļaus baudīt gan virtuālās realitātes (VR), gan paplašinātās realitātes (AR) pieredzi. Briļļu unikālais solījums ir mijiedarbības iespēja bez kontrolieriem, žestikulējot ar rokām, pašu izstrādāta "visionOS" operētājsistēma un integrācija ar "Disney" saturu. Ierīci sola izlaist nākamgad par brangu naudas summu un tikai ASV iedzīvotājiem.

Pārsteidzoša bija ne tikai cena, bet arī ideja par acu atspoguļošanu briļļu priekšā, kad cilvēks izmanto papildinātās realitātes skatu jeb redz, kas tam notiek apkārt. Acu filmēšana un projekcija uz priekšējā ekrāna ieviesta, lai lietotājs brilles varētu neņemt nost, kad tam pēkšņi jāpārslēdzas uz sarunu ar kādu apkārtējo. Cilvēka priekšā pavērsies ikonas, līdzīgi kā "Mac" datoru lietotņu izvēlnē un tās lietotājs varēs nospiest vai nu ar fizisku rokas kustību, ar acu kustībām vai pat balss palīdzību.

Runājot par "Apple" lietotnēm, "Facetime" ar brillēm solās būt intriģējošs, jo tā vietā, lai uzstādītu atsevišķu kameru, brilles izmantos ultra-reālistisku avataru, imitējo cilvēka kustības tiem, kuri raugās otrā videozvana pusē. Lai to izdarītu, brilles uzstādot, lietotājs noskanēs savu seju un izveidos savu virtuālo avataru.

Tehnoloģiski ierīce izceļas ar "Apple" pašu izstrādāto M2 procesoru un jauno R1 mikroshēmu sensoru mijiedarbībai reāllaikā. Tai ir 12 kameras, LIDAR sensors, "TrueDepth" kamera, kā arī infrasarkanais sensors, lai varētu nolasīt cilvēka roku kustības arī slikti izgaismotā telpā. Brilles nodrošināšot telpisku audio pieredzi, lai cilvēka ausij šķistu, ka skaņa nāk no dažādām vietām telpā. Devu kritikas brilles gan jau ir saņēmušas par tās baterijas risinājumu. Pirmkārt, tā ir ārējā baterija, kuru var ielikt kabatā un tā savienojas ar vadu, kas vēl būtu racionāli izskaidrojama izvēle, taču baterijas dzīves ilgums ir niecīgs – tikai divas stundas.

Demonstrācijā "Apple" atrādīja tikai savu lietotņu darbību ierīcē, taču integrācija ar "Disney" uzreiz ļaušot baudīt unikālu filmu pieredzi, vairāk nekā 100 spēles "Apple Arcade" piedāvās arī pietiekami lielas izklaides iespējas no briļļu debijas nākamajā gadā. Iespējams, tik ilgs laiks ir līdz to iznākšanai, lai arī citu programmatūru ražotāji paspētu savas lietotnes pielāgot "spatial computing", kā to ir nodēvējuši "Apple".

 

2. Jaunas "Apple" operētājsistēmu versijas un ierīces

Ikgadējā "Worldwide Developers Conference" uzņēmums "Apple" izziņoja kā jaunumus ierīču, tā programmatūras lauciņā. Jauns "MacBook Air", "Mac Studio" un "Mac Pro", kā arī interesanti uzlabojumi "iPhone iOS 17", planšetes "iPadOS 17" un pulksteņa "watchOS 10".

Iespējams, visvairāk programmatūras jaunumus izjutīs "iPhone" lietotāji, kuri "Siri" varēs uzrunāt bez "Hey". Saņemot zvanu, cilvēka fotogrāfija būs pa visu ekrānu ar jaunu dizainu. "Check In" iespēja "Messages" lietotnē ļaus viegli dalīties ar savu atrašanās vietu un otram cilvēkam iečekoties, cik tālu draugs vai ģimenes loceklis ir no sava galamērķa, lai uzraudzītu viņa drošību.

Vizītkartes apdraud jaunā "NameDrop" funkcija, kas paredz, ka, saliekot divus "iPhones" vai telefonu ar "Apple Watch" kopā, varēs viegli apmainīties ar kontaktiem. Uzsākot "Bluetooth" failapmaiņu "AirDrop" ar lielākiem failiem, varēs aiziet viens no otra projām un faili turpinās pārsūtīties caur internetu. Uzliekot telefonu horizontāli uz speciāla statīva, tas ieies "StandBy" režīmā, pildot galda pulksteņa funkciju. Uzspiežot uz ēdiena attēla, telefons uzmeklēs līdzīgas receptes tā pagatavošanai. Telefonā apskatot attēlu galeriju, tas pabrīdinās pirms uzspiežat uz kailbildes, lai nesanāktu netīšām parādīt ko vairāk nekā gribējāt. Jauna "Journal" lietotne nodrošinās privātas dienasgrāmatas funkciju. Un visbeidzot vienu "AirTag" turpmāk varēs dalīt ar piecām citām personām mantu atrašanai.

Planšetdatora "iPad" lietotājiem nozīmīgākie jaunumi ir interaktīvi widgets jeb logrīki, kas ne tikai ļaus ātri apskatīt uz sākuma ekrāna dažādu lietotņu sniegto informāciju, bet arī sniegs iespēju veikt dažādas interaktīvas darbības. "Notes" lietotne kļūst jaudīgāka ar iespēju tajā vēl labāk apstrādā PDF failus, kas nozīmē, ka digitālam dokumentam pa virsu varēs rakstīt piezīmes un parocīgi aizpildīt anketu tukšos lauciņus ar tekstu. "Health" lietotne arī pievienojas planšetdatora rīku saimei.

Jaunākā "macOS" operētājsistēma datoriem nāk ar jau iepriekš pieminētajiem logrīkiem. Kustīgas ekrāntapetes priecēs vizuāli. "Safari" pārlūkprogramma kļūst jaudīgāka gan drošas interneta sērfošanas ziņā, gan piedāvās vairākus profilus, ja gribas nodalīt darbu no privātās dzīves. Kā zināms, līdz šim "Apple" datori nebija populārajām un jaudīgajām spēlēm draudzīgi, taču tas mainīsies ar speciālu režīmu spēlēm, kas izmantos "Mac" datoru jaudu. Kā pirmie izstrādātāji, kas metīsies arī "Apple" operētājsistēmā, ir Hideo Kodžimas komanda ar "Death Stranding" spēli. Vai maisam gals vaļā?

Un visbeidzot ierīču segmentu papildina lielāks 15,3 collu liela displeja "MacBook Air" dators, kas izceļas ar tā pievilcīgo plānumu un vieglumu. To pat dēvējot par pasaulē plānāko 15 collu datoru, kurš neiziet uz kompromisiem ar bateriju – 18 stundu jauda ar 500 nitu spilgtu ekrānu un HD izšķirtspējas vebkameru. Savukārt augstas raudzes bagāti profesionāļi novērtēs "Mac Studio" un "Mac Pro" sniegtās iespējas ar jaunajiem M2 Max un M2 Ultra procesoriem, kas ievērojami uzlabojot ultra prasīgu darbību veiktspēju.

3. Kuldīgas novadā cer ceļus labāk apsaimniekot ar mākslīgā intelekta palīdzību

Līdz ar pirmo sniegu Kuldīgas novadā vietām ceļu uzturēšanu pieskatīs mākslīgais intelekts uzņēmuma "ZZ Dats" un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) projekta ietvaros. Risinājums paredz, ka, sākoties snigšanai, rodoties apledojumam, pie ceļiem izvietotās meteostacijas, novērošanas kameras vai citi datu avoti automātiski fiksēs, un sistēma izvērtēs situāciju konkrētā ceļa posmā – nepieciešamību turp doties ceļu tīrītājam vai kaisītājam, ko līdz šim, vispirms apsekojot ceļus un tad izlemjot par tālākajiem darbiem, veica pašvaldības atbildīgie darbinieki.

Projekta mērķis ir paaugstināt ziemas ceļu uzturēšanas procesu efektivitāti ar reāllaikā pieejamu datu palīdzību.

Kā dati tiks iegūti? No meteostacijām, novērošanas kamerām un sabiedriskā transporta video reģistratoriem, koplietošanas ģeotelpiskās informācijas sistēmām, tai skaitā, "Waze" lietotnes. Dati tiks apkopoti centrālā sistēmā un to apstrādei tiks izmantoti RTU radītie mākslīgā intelekta modeļi. Kuldīgas novads projektā piedalās kā pilotpašvaldība, lai izmēģinātu inovatīvus risinājumus. Pašvaldība cer, ka brīžos, kad vienā novada galā spīd saule, bet otrā putina – mākslīgais intelekts palīdzēs precīzi noteikt, kāda ir reālā situācija, kādi tieši tobrīd veicamie darbi.

4. Japāņi vēlas palaist kosmosā koka satelītu

Pētnieki no Kioto universitātes Japānā ir noskaidrojuši, ka magnoliju koksne varētu būt ideāls būvmateriāls satelītam, kuru nākamgad kopā ar "Sumitomo Forestry LignoStella Space Wood Project" plānots palaist kosmosā. "Nanosats" datubāzē ir norādīts, ka satelīts veiks radioamatieru darbības un palīdzēs izglītot studentus par šīs ierīces īpašībām.

Testa rezultāti no nesenā eksperimenta Starptautiskajā kosmosa stacijā starp trim koka paraugiem atklāja, ka magnolijas koks ir visdaudzpusīgākais. Paraugi, kas 10 mēnešus tika pakļauti skarbajiem kosmosa apstākļiem, pagājušā gada janvārī atgriezās uz Zemes. Analīze parādīja, ka magnolijas koks nesadalās vai nesabojājas, piemēram, nesaplaisā, nelobās vai nedeformējas. Turklāt koksnes paraugu masa nemainījās pirms un pēc to mijiedarbības ar kosmosa vidi.

Koksne var šķist ne labākā izvēle kosmosā esošam satelītam, taču tam ir dažas unikālas priekšrocības. To ražot ir daudz vienkāršāk un lētāk nekā metālu sakausējumus, ko tradicionāli izmanto satelītu izgatavošanai. Turklāt koksne ir videi draudzīgāka, vieglāka, elastīgāka un, bez šaubām, pilnībā sadegtu, atkārtoti nonākot Zemes atmosfērā, līdz minimumam samazinot risku, kas saistīts ar satelīta ekspluatācijas pārtraukšanu. Esošie satelīti, kuri nesadeg atmosfērā, tiek nogādāti atpakaļ uz Zemi attālos okeāna reģionos. Tomēr koka satelīts pilnībā nenovērsīs visus riskus, jo tā iekšējās sastāvdaļas joprojām būtu izgatavotas no tradicionāliem materiāliem, kas varētu tik viegli nesadegt, vēstīja "Techspot".

5. Vienradzis "Printful" nopērk e-komercijas spēka mitriķi "Snow Commerce"

"Draugiem Group" uzņēmums "Printful" iegādājies "Snow Commerce" – uzņēmumu, kas nodrošina e-komercijas risinājumus daudziem tādiem pasaulē pazīstamiem zīmoliem kā "Paramount", "Warner Bros. Discovery", "NBCUniversal" un citiem. Abi uzņēmumi apvienosies, koncentrējoties uz augstas kvalitātes starptautisku ražošanu un ātru pasūtījumu izpildi, tādējādi nostiprinot "Printful" pozīcijas e-komercijas nozarē.

ASV, Ohaio štatā, bāzētais uzņēmums "Snow Commerce" piedāvā globāliem zīmoliem īpaši pielāgotus e-komercijas risinājumus. Apvienojot abu uzņēmumu pieredzes, "Printful" vēlas turpināt lielo korporatīvo klientu segmenta izaugsmi, kas 2021. gadā sasniedza 115%. Arī "Printful" komanda turpinās augt un attīstīties līdzi šim segmentam, piesaistot arvien jaunus talantus, kas spējīgi sadarboties ar pasaules mēroga klientiem, kā vēstīja "Labs of Latvia".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti