Rehabilitācija digitālā veidā ar virtuālās realitātes palīdzību – šādu ideju šobrīd attīsta Latvijas studenti, radot ierīces prototipu, lai palīdzētu pacientiem, kuriem jāatjauno roku un pirkstu kustības.
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) students Miks Biezbārdis norādīja: "Mēs izveidojām datu reģistrācijas ierīci rehabilitācijai tieši rokai. Tas bija tas, kas reāli arī trūka, jo rehabilitācijas programmas ir, ārsti ir, bet nebija iespēju, kā šo rehabilitāciju pārvērst digitālu vai paņemt līdzi mājās, vai jebkādi citādi tālāk jau papildināt ar virtuālo realitāti vai citām tehnoloģijām."
Šāda ierīce būtu ērti lietojama mājās rehabilitācijas procesa ietvaros. Informāciju par pacienta spējām kustināt pirkstus un progresu, automātiski saņem ārstējošais ārsts.
Biezbārdis norādīja: "Kurš grib braukt stundām no vienas pilsētas uz citu, kur var tikt pie speciālista, ja viņš to var panākt arī mājās un tikpat labā kvalitātē? Ļoti bieži pacientiem pēc ilgstošas rehabilitācijas kaut kādā brīdī pazūd motivācija, jo neredzi vairs progresu. Vislabākais piemērs ir cilvēki, kas iet uz sporta zāli. Pašā sākumā motivācija ir, bet ar laiku tā samazinās. Īpaši, ja mēs neredzam tādu riktīgu progresu vizuāli. Šis būtu veids, kā sekot progresam līdzi un redzēt, ka tas tiešām notiek."
Komandas "VR Support" izstrādātais prototips tapis organizācijas "Junior Achievement Latvia" veselības tehnoloģiju inovāciju pirmsakseleratorā. Šī programma radīta, lai veidotu dažādus inovatīvus risinājumus medicīnas nozares problēmu risināšanai.
"Junior Achievement Latvia" vadītājs Jānis Krievāns sacīja: "Šī nozare nav pašsaprotama kā bizness. Līdz ar to mēs saintegrējām nozares vajadzību ar studentu spējām risināt medicīnas problēmas un tajā pašā laikā radīt jaunus biznesus."
Puiši skaidroja, ka viņu radītais prototips ir tikai pirmais solis. Viņiem jau ir citas idejas, kā rehabilitāciju padarīt pieejamāku un, kas svarīgi, arī lētāku.
Ventspils Augstskolas students Kristaps Barons atzina: "Jau tuvākā nākotnē mēs plānojam pievērsties arī citām ķermeņa daļām un integrēt šīs ierīces arī virtuālajā realitātē tā, lai cilvēks varētu rehabilitēties citā vidē. Cerams, ka nākotnē puišiem, kuru galvas ir pilnas ar dažādām trakām, bet tajā pašā laikā medicīnas nozarei nepieciešamām idejām, izdosies to visu pārvērst reālos produktos."