Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Francijā vīrietis ar nazi sadūris vairākus bērnus

Studenti izstrādā zemūdens dronu

RTU studenti izstrādā Latvijas apstākļiem pielāgotu zemūdens dronu

Redzēt zem ūdens pat tad, kad tas ir duļķains, lai varētu veikt dažādas meklēšanas operācijas, kā arī apsekot dažādu būvju konstrukciju stāvokli. Pie zemūdens drona, kas būtu spējīgs veikt šādus uzdevumus Latvijas klimata apstākļos, strādā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti. 

RTU students Kārlis Bērziņš atklāj, ka kopā ar studiju biedriem zemūdeni sācis gatavot jau pirmajā kursā. "Mēs sanācām kopā ar čomiem pirmajā kursā un teicām –  džeki, ir kaut kas jādara, nedrīkst sēdēt. Un tā mēs sākām taisīt zemūdeni. Mēs esam radījuši speciālu Latvijas un Baltijas apstākļiem pielāgotu risinājumu ar uzlabotu redzamību, uzlabotu gaismekli," pastāstīja Kārlis.

Savukārt students Toms Rožkalns pastāstīja vairāk par to, kā radītā iekārta strādā zem ūdens: "Zemūdene ir kā lidmašīna. Ir divi motori, kas visu dzen uz priekšu, divi motori, kas kontrolētu augstumu un zemumu, vai tā uz leju vai uz augšu, vai slīpi var braukt. Ir baterija, ir autopilots, kontrolieris, kuram visādi sensori virsū. Zemūdene brauc un pati saprot, kur tā atrodas, kā tā ir pagriezta un kur jābrauc."

Kārlis norādīja, ka Latvijas ūdeņos problēma ir redzamība, tāpēc nākas paļauties uz sensoru datiem. "Šis sensors nosaka atrašanās vietu pret zemi. Mēs varam noteikt precīzu vietu, mēs varam precīzi ieskenēt gan ezerus, gan, piemēram, apsekot Rīgas hidroelektrostaciju (HES), vai nav kādu bojājumu, vai nav apdraudējumu," norādīja Kārlis.

Jaunais zemūdens drons šobrīd tiek testēts sadarbībā ar Valsts policiju.

Tas paredzēts zemūdens gultnes skenēšanai, to var izmantot cilvēku meklēšanas darbiem, ar tā palīdzību ir iespējams ievākt ūdens paraugus.

"Viena no lietām, ko mēs tālāk plānojam attīstīt, ir attēla uzlabošana, izmantojot sensorus un pašu kameru," atklāja Toms, paskaidrojot, ka grūtākais ir redzamību uzlabot reāllaikā, jo ūdenī ir piesārņojums, peld arī bioloģiskais materiāls. "Var uztaisīt algoritmu, kas to attīra. Lai vienu attēlu attīrītu, tas aizņem ilgu laiku. Ja grib vienlaicīgi braukt un skatīties uz tīru attēlu, tad vajag izdomāt kaut ko ļoti gudru."

Šobrīd zemūdens drons ar kabeļa palīdzību tiek savienots ar boju, bet vadīt to var attālināti. Kārlis norādīja, ka tuvāko 10 gadu laikā zemūdens tehnoloģijas no kabeļa atbrīvoties nevarēs. 

Studenti šobrīd aktīvi strādā pie iespējas uzlabot attēla kvalitāti reālā laikā. Viņi stāsta, ka šāda mazā zemūdene būtu arī noderīgs rīks ostām, kurām regulāri jāveic krasta apsekojumi, tādā veidā aizstājot nirēju darbu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti