Rīta Panorāma

Tuvojas mūzikas festivāls "Kartupeļpalma Vējiem Līdzi"

Rīta Panorāma

Terora draudu dēļ Vīnē atceļ Sviftas koncertu

Pēc virves gabaliņa datēs pasaulē vecākā kuģa vraku Turcijā

Pēc virves gabaliņa izpētes cer uzzināt pasaulē vecākā kuģa vraka nogrimšanas laiku

Zemūdens arheologi Turcijas dienvidu Vidusjūras piekrastē turpina pētīt pasaulē vecākā zināmā pirms apmēram 3600 gadiem būvētā kuģa vraku. Pateicoties šķietami necilam atradumam – virves gabalam –, cer precīzi noteikt tā nogrimšanas laiku.

Zemūdens arheologs Hakans Onizs norādīja: "Tās ir organiskas atliekas no kuģa vraka, kas atrodas jūras dzelmē 3600 gadus. Mums ļoti paveicās, ka starp diviem vara lietņiem atradām virves gabalu. Pateicoties tam, ar oglekļa 14 izotopa datēšanas metodi varēsim noteikt precīzu kuģa vraka nogrimšanas laiku."

Pagājuša gadsimta 40. gados izstrādātā oglekļa datēšanas metode balstīta uz kāda tā radioaktīvā izotopa īpatsvaru organiskās atliekās.

Pēc augu un dzīvnieku dzīves beigām tā daudzums samazinās ar konstantu ātrumu un sniedz zinātniekiem laika atskaites punktu.

Savukārt nespeciālistus, kuriem seni vraki parasti asociējas ar dārgumu lādēm, pirmkārt, varētu ieinteresēt senā transportlīdzekļa krava.

Kuģis neveda zeltu vai sudrabu, bet šajā laikmetā ne mazāk vērtīgos 130 kilogramus smagus bronzas lietņus. Kuģis, iespējams, nogrima vētras laikā, kad tos transportēja no raktuvēm Kiprā uz leģendārā valdnieka Mīnoja valsti Krētā. Arheologi darbā 50 metru dziļumā izmanto vismodernākās tehnoloģijas, un ar to palīdzību cer izdarīt citus ne mazāk interesantus atklājumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti