Digitālās brokastis

Ziņu tops: Seno ģimenes foto atjaunošana un mākslīgā intelekta darbināti videospēļu tēli

Digitālās brokastis

Audi A5 2023 automašīnas apskats Digitālajās brokastīs

Kas ir Latvijas Kiberzemessardze?

«Kiberkaujā nevar gaidīt komandas.» Par ko atbild Latvijas Kiberaizsardzības vienība?

Zemessardzes Kiberaizsardzības vienība ir viena no jaunākajām un modernākajām Zemessardzes struktūrvienībām, kas nodarbojas ar informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanu un to seku pārvarēšanu kibertelpā gadījumos, kad Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) vai IT drošības incidentu novēršanas institūcijai "Cert.lv" ir nepieciešama papildu kapacitāte vai Kiberaizsardzības vienības speciālās prasmes, Latvijas Radio raidījumā "Digitālās brokastis" skaidroja Zemessardzes Kiberaizsardzības vienības komandieris majors Ronalds Mandelis.

"Mēs esam salīdzinoši jauna vienība, kas tika izveidota 2013. gadā. Mērķis ir pavisam vienkāršs – vienībā savākt dažāda veida speciālistus no dažādām iestādēm, ar dažādām zināšanām, prasmēm, pieredzi un apkopot viņus vienībā ar domu, ka nepieciešamības gadījumā gan NBS, gan "Cert.lv" mēs esam pirmie palīgi, kas nāk palīgā, ja nepieciešami ekspertu viedokļi vai iesaiste dažādu jautājumu risināšanā," norādīja Mandelis. 

Tas ir vienības primārais mērķis, bet paralēli tam pēdējos divus gadus Zemessardzes Kiberaizsardzības vienība strādā arī pie sabiedrības izglītošanas. 

"Zemessargus mēs apmācām jau pašā sākumā pamatapmācības kursā, iesaistāmies ne tikai dažādu bataljonus apmācībā, bet arī ļoti aktīvi darbojamies ar dažādām skolām – gan Saldus tehnikumu, gan Oskara Kalpaka profesionālo vidusskolu. Tā es varētu skaitīt un skaitīt. Tā ir otra medaļas puse, ka mēs papildus mēģinām strādāt ar sabiedrību un izglītot to tieši kiberdrošībā," skaidroja Mandelis. 

Dienestā ar prātu, nevis tikai tehniskām komandām

Vienlaikus zemessargam Kiberaizsardzības vienībā jāiziet obligātā zemessargu pamatapmācība un jāorientējas ne tikai kiberdrošības, bet arī militārās drošības jautājumos, atklāja Zemessardzes Kiberaizsardzības vienības zemessardze Ingrīda. 

"Es esmu Zemessardzes Kiberaizsardzības vienībā tieši gandrīz gadu, un manas zināšanas par īsto zemessargu ir vairāk balstītas uz sarunām ar vecākiem, pieredzējušākiem kolēģiem. Mana pieredze pamata apmācībā liecina, ka Kiberaizsardzības vienības zemessargam ir jāmāk un jāsaprot arī visas militārās taktikas, jābūt visām pamatiemaņām, jo, ja nu kas, ja nu atņems datoru, kaut kas būs jādara," vērtēja Ingrīda. 

Kiberaizsardzības vienības zemessargu apmācība balstīta uz to, lai katrs zemessargs iesaistītos dienestā ar prātu, izprotot situāciju, ne tikai tehniski izpildot komandas. 

"Būtībā kiberkaujā nevar gaidīt komandas, katram ir jānāk ar savu profesionālo pieredzi, redzējumu, netradicionāliem risinājumiem. Protams, te ir slidenā līnija starp militāro disciplīnu un brīvprātīgajām iniciatīvām, bet, tā kā mūsu komandieris ir pieredzējis militārists, viņš ar mums ļoti labi tiek galā," Ingrīda norādīja. 

"Ir jāmāk formas tērpu pareizi nēsāt, jāmāk darboties ar ieročiem, galu galā jāmāk neapmaldīties trijās priedēs un ar karti iziet ārā no tās bērzu birzs, bet lielāku uzsvaru liekam tieši uz kiberapmācību, kuras mērķis ir dot visiem priekšstatu par visu, lai tad, kad būtu nepieciešams, mēs varētu visi saprast, ko viens no otra gaidām," skaidroja Mandelis.

Tāpat vienība iesaistās ne tikai nacionāla, bet arī NATO līmeņa mācībās, kurās savas jau esošās zināšanas pielieto praksē un palīdz arī citām vienībām – ne tikai Zemessardzē, bet arī NBS. 

"Ir daudz tehnisku lietu, par kurām ēterā droši vien nevaram runāt, bet vispārīgi es teiktu, ka mums ir mācības, kuras paši organizējam, mācības, kurās mēs piedalāmies kā dalībnieki, un to mums ir ļoti daudz. Vidēji mums ir padsmit aktivitāšu mēnesī, un mēs tās veicam attālināti," skaidroja Mandelis.

Vienību interesē ne tikai IT speciālisti

Vienībā tiek gaidīti cilvēki ar pieredzi un tehniskām zināšanām IT vai kiberdrošības jomā, bet ne tikai. Kiberaizsardzības vienību interesē cilvēki arī ar zināšanām par radio, piemēram, radio amatieri, cilvēki ar zināšanām par fiziku, robotiku un droniem. Tāpat arī juristi ar starptautisku pieredzi. 

"Juristus, kuri pārzina kibernozari, manuprāt, jāmeklē ar uguni," atzina Mandelis.

Vislielākais ieguvums, piesakoties Zemessardzes Kiberaizsardzības vienībā, ir apmācības un profesionāļu kontakti, ko iespējams iegūt, uzsvēra Ingrīda. 

"Šeit, pirmkārt, satiekas ļoti spēcīgi profesionāļi. Visi ir gatavi viens otram pateikt, pamācīt. Mums ir savi čati, kuros var uzdot jebkuru jautājumu. Visi viens otram ļoti izpalīdz. Vecākie instruktori, kas ir zinoši un profesionāli dažādās tēmās, gan kiberjomā, gan citās, neviens nevienam neliedz padomu un laiku neskaita. Es domāju, ka tas ir ļoti liels bonuss," viņa skaidroja. 

Vairāk informācijas par to, kas nepieciešams, lai iestātos Kiberaizsardzības vienībā, un kā to pareizi darīt, ir atrodama Zemessardzes mājaslapā. Jārēķinās, ka iesaistei vienībā bieži vien būs jāatrod laiks darba dienu vakaros un ir jābūt vēlmei iesaistīties aktivitātēs un atrast laiku mācībām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti