Rīta Panorāma

UNESCO Ukrainā palīdzēs saglabāt kultūras mantojumu

Rīta Panorāma

Intervija ar Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieku Vilni Ķirsi (JV)

Zinātnieki: augi stresa situācijās izdod skaņas

Zinātnieki: Augi stresa situācijās izdod skaņas

Izraēlas zinātnieki noskaidrojuši, ka augi stresa situācijās izdod skaņas. Tomēr cilvēki tās var izdzirdēt tikai tad, ja ar aparatūras palīdzību tiek izmainīta to frekvence.

Telavivas Universitātes pētnieks Jehuda Aniksters sacīja: "Mēs ierakstām tomātu augu izdotās skaņas. Tā ir ultraskaņa, tāpēc mēs, cilvēki, tās nedzirdam. Lai tās demonstrētu, mēs paņēmām daudzas skaņas, saspiedām tās nelielā laika posmā un mainījām frekvenci, lai cilvēka auss varētu tās uztvert."

Pētnieki izmantoja īpašus mikrofonus un sešus gadus ierakstīja gaisā dzirdamas skaņas, ko tomāti, tabaka, kvieši, kukurūza un citi augi izdod brīžos, kad tiek nogriezta kāda to daļa vai tie netiek laistīti. Tās salīdzināja ar skaņām parastā situācijā, un tika konstatētas atšķirības. Ierakstus veica izolētā akustiskā kamerā un siltumnīcā, un rezultāti bija līdzīgi.

Zinātnieki uzsver, ka tas ir tikai sākums, un nepieciešami tālāki pētījumi, lai precīzāk noskaidrotu, kā augi mijiedarbojas ar vidi.

Taču jau patlaban ir skaidrs, ka augu valodu varētu dzirdēt dažu dzīvnieku sugas, tai skaitā kukaiņi un sikspārņi.

Eksistē pat fantastiska versija, ka to izmanto saziņai. Radušies arī citi jautājumi – piemēram, kāpēc daži tomāti brīžos, kad uz to lapām kukaiņi izdēj oliņas, klusē, bet daži ne. Ir patiesi aizraujoši domāt par iespējām, ko cilvēkiem dotu iespēja sazināties ar augiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti