«Vivus MTB» riteņbraukšanas seriāls piedāvās pusaudžiem piemērotas distances

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Šogad 17.aprīlī Ventspils Piedzīvojumu parkā sāksies "10.Vivus.lv MTB" maratonu seriāla sezona, vēsta biedrība „Latvijas Kalnu riteņbraukšanas attīstības centrs" (LKRAC). Līdz šim Latvijas MTB sacensībās bērniem līdz 12 gadiem tika organizēts īpašs bērnu brauciens ar distancēm no 400 metriem līdz diviem kilometriem, bet, sasniedzot 11-12 gadu vecumu, pusaudžiem bija tikai viena iespēja - piedalīties pusmaratona 25-30 kilometru garajā distancē. Sacensību seriāla organizatori, konsultējoties ar Latvijā vadošajiem velo treneriem un ārstiem, nonāca pie secinājuma, ka vecāki pakļauj savus bērnus pārslodzēm, kas negatīvi ietekmē pusaudžu fizisko veselību un grauj viņu motivāciju turpināt velo aktivitātes. Tādēļ, sākoties jaunajai sacensību sezonai, tiks piedāvāta jauna 10-15 kilometrus gara distance pusaudžiem.

Pēdējos gados ir strauji pieaugusi kalnu riteņbraukšanas (MTB) sacensību popularitāte. Vasaras periodā Latvijā tiek organizētas daudz un dažādas MTB sacensības, kurās aizvien pieaug dalībnieku skaits. Šī tendence ir ļoti iepriecinoša, jo velosports uzskatāms par vienu no veselīgākiem aktīvās atpūtas veidiem. Īpašas ir MTB sacensības, kuras tiek organizētas mežos un distances tajās tiek veidotas pa meža celiņiem, takām, iekļaujot skaistus dabas skatus, kas ikvienam sacensību dalībniekam dod iespēju pavadīt brīvdienas svaigā gaisā, fiziski aktīvās nodarbēs un brīvā dabā.

Taču ir svarīgi nepārslogot bērnus viņiem nepiemērota garuma distancēs. “Bērnu fizioloģija ievērojami atšķiras no pieaugušo, un MTB maratonos tik nepieciešamās izturības īpašības bērniem un jauniešiem tiek trenētas pavisam savādāk nekā pieaugušajiem sportistiem, kā arī pārslodzes un “pārbraukšanās” sekas ir graujošas augošajiem sportistiem. Jāpiebilst arī, ka pārbraucies jaunais sportists ievērojami sašūpo arī savu motivācijas laivu,” bilst riteņbraukšanas kluba ""KS Sporta Klubs" vecākais treneris Kārlis Smilktens.

Saņemot ieteikumus no bērnu vecākiem, ka bērnu brauciena distances ir pārāk īsas pusaudžiem, bet, braucot pusmaratona distances, nereti pusaudži piedzīvo pārslodzes, Aigars Krasts, kura ģimenē aug 16-gadīgs un 10-gadīgs velobraucējs, uzskata: “Distance pusaudžiem būtu jāmēra laika izteiksmē, nevis garumā. Proti, cik ilgi pusaudzis distancē pavada laiku. Tai nebūtu jābūt garākai kā 30-40 minūtēm, kā arī distancei vislabāk būtu jābūt iespējami pārredzamai, jo, ja gadījumā ir kritiens vai apjukums, bērns  zinātu, kur ir starts. Distancē jābūt daudz vairāk tiesnešu nodrošinājumam. “

Riteņbraukšanas seriāla “Gada ģimene – 2015” galva Edgars Mednis uzskata: “Distances garums ļoti atkarīgs no bērna sagatavotības līmeņa. Iesācējam 10 kilometri ir pietiekami, bet jau pieredzējušajam braucējam prasītos visi 15 kilometri.” Kas attiecas par spēju vienam doties trasē, viņš saka: “Vairumam desmitgadīgo varētu būt grūti psiholoģiski doties mežā vieniem. Ja nu vienīgi distances saīsinātais garums uzmundrinās. Bet 14-gadīgajiem nebūs nekādu problēmu ne ar orientēšanos, ne arī ar to, ka viņi ir vieni. Kaut gan trasē jau reti kad cilvēks ir viens. Vienmēr jau kāds ir blakus. Bet domāju, ka tomēr būtu jāvelta pastiprināta uzmanība, lai neviens no mazajiem nenoklīst mežā un veiksmīgi sasniedz finišu. Jo pusmaratonā vienmēr kāds pieaugušais būs blakus vai arī panāks un vajadzības gadījumā palīdzēs. Bet, ja saīsinātā distance būs atsevišķa no pusmaratona distances, kā jaunieši tiks galā ar iespējamām tehniskām problēmām? Vai arī traumām? Tam visam būtu jābūt paredzētam.”

Smiltenes novada sporta skolas riteņbraukšanas treneris Agnis Apse uzskata, ka gan trases garums, gan spēja trasē doties patstāvīgi, ir atkarīga no pusaudža sagatavotības līmeņa un pieredzes šajā sporta veidā. Viennozīmīgi  viņš vērš uzmanību organizatoriem padomāt par to, lai pusaudžu trases posmos būtu atšķirīgas un grūtības, kā arī tehniskā ziņā tās būtu dažādas, tādā veidā saglabājot pusaudža ieinteresētību un vēlmi pacīnīties un galu gala piedalīties sacensībās.

Tieši šī iemesla dēļ sacensību seriāla organizatori, sākot ar 2016.gada sezonu, ievieš īpaši pusaudžiem piemērotu distanci 10-15 kilometru garumā. Šajā distancē varēs piedalīties pusaudži - gan zēni, gan meitenes, kas dzimuši no 2002. līdz 2006.gadam. Būs izveidotas četras dzimumu un vecumu grupas, lai pusaudžiem būtu iespēja arī savstarpēji pacīnīties par godalgotajām vietām savās grupās. Lai sagatavotu pusaudžus dalībai lielajās sacensībās un radinātu pie patstāvības šajās distancēs, vecāku un pavadoņa līdzi braukšana ir aizliegta, bet, lai rūpētos par pusaudžu komfortu un drošību, organizatori īpašu uzmanību pievērsīs pastiprinātai distances marķēšanai un drošībai tajā. Rūpējoties par pusaudžu veselību "Vivus.lv MTB" maratona organizatori 2016.gada sezonā no 2002. līdz 2006.gadam dzimušos nepielaidīs startam pusmaratona distancē, bet aicina visus pusaudžus pieteikties startam “Labs Kino Pusaudžu MTB distance”.

Iepriekšējo gadu dalībnieku atsauksmes liecina, ka tieši sacensību seriāls ir dabai draudzīgs, un tiek novērtēts, ka liela uzmanība tiek pievērsta draudzīgai attieksmei pret dabu un dalībniekiem savā starpā. Bieži vien MTB maratonu ģimenes izvēlas kā savu galamērķi nedēļas nogalēs, lai kopīgi izbaudītu piedāvātās distances un draudzīgo atmosfēru.

Reģistrēties sacensībām un iegūt papildus informāciju iespējams: www.mtb-maratons.lv. "Vivus.lv MTB"" maratons 10.jubilejas sezonā notiks septiņos posmos:

1. posms 17.04.2016. - Piedzīvojumu Parks, Ventspils
2. posms 22.05.2016. - Riekstukalns, Baldone Milzkalns, Tukums
3. posms 12.06.2016. - Milzkalns, Tukums
4. posms 26.06.2016. - Kamparkalns, Talsi
5. posms 24.07.2016. - Smiltene
6. posms 07.08.2016. - Cēsis
7. posms 10.09.2016. - Ape / Vastse Roosa (Igaunija)

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti