Sadaļas Sadaļas

Tautas sports nedēļā, kad pārkarst ķermenis un prāts

Zvejnieksvētki un Jūras svētki vieniem, koru olimpiāde otriem, trešajiem pilnmēness. Pārējiem atliek izvēlēties vienu no vismaz pieciem Latvijas čempionātiem, kuros var piedalīties jebkurš. Orientieristiem Latvijas čempionāts rogainingā un uz kalnu divriteņiem. Skrējējiem čempionāts 100 un 50 kilometros, peldētājiem trīs kilometri Liepājas tirdzniecības kanālā - vietā, kur ikdienā neviens ūdenī netiek laists. Papildus izaicinājums jebkurās sacensībās ir karstums, kurš var ietekmēt gan rezultātus, gan veselību.

Daudzi zina, ka karstumā kritiski jāpaskatās uz savām spējām sasniegt iecerētos rezultātus sacensībās. Taču gan mazāk pieredzējušiem, gan sportistiem ar stāžu jau pirmajās karstajās dienās bija iespēja pārbaudīt veselību un izvērtēt kāroto mērķu cenu.

Liepājas pusmaratona pjedestāls palika bez uzvarētāja Jāņa Višķera godināšanas, jo viņam nācās atlabt mediķu rokās un vēlāk nonākt pat Latvijas Olimpiskās vienības ārstu uzraudzībā. Liepājas slimnīcā nonāca vairāki skrējēji un, kā novēroja apkārtējie, tad pirmās palīdzības sniedzēji neesot izskatījušies sagatavoti intensīvam darbam, kas bija neizbēgams, ja skrējēji dodas distancē 30 grādu karstumā. Daži bija novērojuši, ka vēnā tiek laists fizioloģiskais šķidrums, iekams dažādiem paņēmieniem normalizēt ķermeņa temperatūru.

Arī skrējienā apkārt Vaidavas ezeram organizatori nebija gatavi karstumam, ja finiša taisnē saļimušai meitenei palīdzību sniedza 20 minūtes vēlāk ieradusies neatliekamās palīdzības brigāde.

Viens no risinājumiem ir masu sacensības rīkot vakara stundās, kā to šonedēļ darīs Jelgavas pusmaratona rīkotāji. Arī "xRace" trešais posms Daugavpilī notika naktī un dalībniekiem patika ar atšķiršanos no iepriekš aizvadītajiem.

Otrs variants ir padomāt, lai distances vītos koku vai ēku ēnā, pie reizes dalībniekus pabrīdinot, ka perfektus rezultātus veselības vārdā drīkst atstāt vēsākam laikam.

Ja tomēr paskatās uz sportisko pusi, tad interesants šķiet fakts, ka Liepājas pusmaratonā uz pjedestāla tautas pārstāvjiem bija vieglāk nokļūt nekā skrējienā apkārt Vaidavas ezeram, kura organizatori arī neskopojās ar plašu iedalījumu vecumgrupās. Masu medijos tika ziņots, ka Liepājas pusmaratonā piedalījušies teju 1500 skrējēji, taču vairāki censoņi bija pamanījušies publicētajos rezultātos saskaitīt vien nepilnus 600 finišētājus. Tiesa, daļu varētu norakstīt uz rezultātiem, kas netika fiksēti ceturtajā aplī, kā arī vairākiem simtiem bērnu, kuri skrēja bez laika kontroles. Labas atsauksmes guva Liepājas pusmaratona rāpošanas distance zīdaiņiem.

Vēl viens no risinājumiem sacensību rīkošanai karstā laikā ir to rīkošana ūdenī vai tā tiešā tuvumā. Vaidavas triatlons allaž pulcē daudz dalībniekus, taču Andreja Dmitrijeva uzvara sesto reizi pēc kārtas liecina par konkurences trūkumu un tuvāko sekotāju nespēju mainīt situāciju.

Reizē ar Vaidavas triatlonu norisinājās Saulkrastu airēšanas svētki, kur gan 30, gan 12 kilometru distancēs, airējot pa jūru, uzvarēja divnieku ekipāžas, otrajā plānā atstājot vienvietīgos jūras kajakus.

Tuvu ūdenim norisinājās pludmales skrējiens "Bruņurupucis", kurā uzvarēja Gunārs Ķeģis. Trešo nedēļu pēc kārtas ievērības cienīgs pasākums notiks Liepājā, kur 12.jūlijā Tirdzniecības kanālā norisināsies Latvijas čempionāts peldēšanā atklātā ūdenī. Lielākajiem censoņiem būs iespēja izmēģināt spēkus trīs kilometru peldējumā. Ceturtdienas vakarā Ikšķiles tautas sporta komanda "Izturība" iemēģināja spēkus peldēšanā pāri Daugavai, kur nenoliedzami izdevās lielisks treniņš Liepājas kanāla trīskilometru peldējumam.

Transportam uz peldēšanas čempionātu Liepāju var izvēlēties velosipēdu, kā tas ticis darīts aizvadītajā nedēļā. Vēju pilsētā jūras svētku laikā būšot manāmi daudz cilvēku strīpainos tērpos, jo tos paredzot pludmalē notiekošā festivāla noteikumi.

Trīs tautas sporta pasākumi notiks Igaunijā, no kuriem diviem ir tieša saskare ar ūdeni. Tartu triatlona dalībnieku sarakstā ir Latvijas pārstāvji, kuri startēs gan Eiropas kausa sprinta posmā, gan olimpiskajā distancē. Otrs notikums ir jūras kajaku simpozijs Igaunijā, kas notiks piekto reizi no 11. līdz 13.jūlijam. Tā ir iespēja apgūt jaunas iemaņas kajakošanai jūras viļņos. Nodarbības trīs dienu garumā vadīs un pieredzē dalīsies Igaunijas un ārzemju speciālisti. Līdzšinējos gados šajā pasākumā piedalījušies arī airētāji no Latvijas, apgūstot stūrēšanu, glābšanu, pirmās palīdzības sniegšanu un grupas vadīšanu. Ja iepriekšējos gados seminārs notika vienuviet uz kādas salas, tad šoreiz tas būs izbrauciena formā un apgūtās iemaņas varēs uzreiz likt lietā. Simpozija noslēgumā tie, kas spēs izpildīt minimālo prasību programmu, tiks pie apliecinoša dokumenta.

Trešais Igaunijas pasākums, kurš var piesaistīt Latvijas amatiersportistu uzmanību, ir kalnu divriteņu sacensības "Tour de Rōuge", kas norisināsies astoto reizi. Piektdienas, 11.jūlija, vakarā piedāvājumā 25 kilometru distance, sestdien 60 kilometru sacensības, savukārt svētdien 70 kilometru distance ar individuālu startu, kuras trase vīsies arī pa Latvijas teritoriju. Organzatori saka, ka Šengenas valstu pilsoņi drīkstēšot startēt bez pasēm kabatās, taču dalībnieku sarakstā redzami arī Krievijas pārstāvji.

Tā nav, ka šonedēļ Latvijā nenotiktu nevienas velosacensības un visiem jādodas ārpus valsts. To ir pat vairāk nekā skriešanā. Pēc Siguldas "SEB MTB maratons" ceturtā posma, trešdien Biķernieku trasē notika "Vipsport veloapļi" 10.posms. Bija jūtams neliels satraukums, kad riteņbraukšanas federācija saviem licencētajiem braucējiem neļāva piedalīties izteikti tautas sportam atbilstošās sacensībās. Lai dotu iespēju braukt visiem, Biķernieku trasē notiekošo grupas braucienu, iespējams, turpmāks sauks par treniņu, ne sacensībām. Fedrācija vien vēlējusies skaidrību un pat esot gatava šo pasākumu iekļaut sacensību kalendārā. 

Ceturtdien Salaspilī otro apli uzsāka individuālās riteņbraukšanas seriāls "Filter velokauss", kurā uzvarēja Artis Kalveits. Sestdien Valmierā norisināsies Latvijas čempionāts sprinta un vidējās distancē orientējoties ar kalnu divriteņiem. Starp 89 dalībniekiem, sarakstā redzamas arī 16 sievietes, kuras cīnīsies par medaļām šajā sporta veidā. No Valmieras netālajā Mazsalacā notiks velosacensības "Mazsalacas aplis", kurās tautas klasei viens 12 kilometru aplis, sievietēm - divi, bet vīriešiem trīs. Jauniešiem sešu kilometru distance.

Lielākās sacensības riteņbraucējiem notiks Talsos, kur uz veikala "Veloprofs" rīkotajām sacensībām pulcēsies vairāk kā 500 dalībnieku.

Kuri nevēlas sacensties, var baudīt dabu riteņojot no Tartu uz Dundagu, jo pirmdien aizsākās velobrauciens "Barona taka". Ceļošanas iemaņas var slīpēt arī stopēšanas maratonā, kas augustā norisināsies maršrutā Tallina-Aglona. Karstā laikā lieliska atpūta bez sporta ir arī dīkdienīga laivošana pa Latvijas upēm, kurās pēc jūnija lietavām ūdens netrūkst.

Nedēļā, kad iestājas pilnmēness, skrējējiem it kā pamaz pasākumu, kur izpausties. Ceturtdienas lokālie skrējieni Ogrē un Siguldā ievada nedēļas nogales notikumus ar jau pieminēto Jegavas pusmaratonu, kuru organizatori pārdroši nosaukuši par nakts pusmaratonu, kaut vairums būs paspējuši finišēt jau pirms saulesrieta.

Sestdien, 12.jūlijā Višķos Latvijas čempionāta medaļas dalīs 100 un 50 kilometru skrējēji. Simts kilometru distances veicējiem pēc vairāku gadu pārtraukuma nebūs jābrauc uz Lietuvu, lai noskaidrotu, cik veiksmīgi trenējoties aizvadīts gads. Skrējējiem, kuri mēģinās par visu cenu izmantot maksimāli atļauto 14 stundu kontrollaiku, būs jāpadomā, kā jūlija vidū nezaudēt daudz šķidrumu un tikt veiksmīgi līdz finišam.

Tumsu un arī gaismu sagaidīs tie simti orientieristi, kuri sestdien piedalīsies Latvijas čempionātā rogainingā, kas notiks Lejasciema apkārtnes mežos. Vietā, kur maija sākumā startēja "Gauja XXL" 310 kilometru airēšanas sacensības, 12.jūlijā tiks noskaidroti čempioni 24 stundu sacensībās. Tautas klases pārstāvjiem būs iespēja sevi pārbaudīt sešu un trīs stundu komandu oreintēšanās spējās, meklējot mežā izkaisītos kontrolpunktus.

Nedēļas labā ziņa orientieristiem ir pasaules čempionāta rīkošana Latvijā pēc trim gadiem, kura nedaudz mierina pēc neiepriecinošajām vēstīm par Edgara Bertuka šābrīža sekmēm Itālijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt