Tautas sports Baltijas ceļa nedēļā: no velotūres līdz skrējienam Āža kalnā

Katrs sacensību organizators šajā nedēļā savam pasākumu cenšas piekabināt Baltijas ceļa vārdu. Ideāli, ja pasākumā var iekļaut ceturtdaļgadsimta seno maršrutu vai izvēlēties pareizo distances garumu. Vien nesaprotams ir velobraucēju paziņojums par Viļņa-Tallina 24 stundās, ne 25. Šogad 2014.gads, nevis 2013.

Aizvadītajā nedēļas nogalē Liepājā mēģināja atdzīvināt velobraukšanu, sarīkojot šosejas tipa velosacensības cauri Karostai. Ideja nākusi no Mazā Baltezera puses, taču jau ir manāms pozitīvi vērtējams sausais atlikums – daži Liepājas aktīvisti noskatījuši rīdzinieku apjomīgās piektdienas vēlo vakaru tumšās veloizklaides "nightride", sarīkoja "nightrideliepaja", guva gandarījumu un sola turpināt, piedāvājot līdzīgu braucienu arī šonedēļ - piektdienas vakarā.

Liepāja valstij ir devusi daudzus zināmus riteņbraucējus un jācer, ka ari nākamgad vēju pilsētā būs velosacensības un sporta klasē būs arī kāda dāma, kas sasniegs finišu.

Sociālā tīkla "Endomondo" izaicinājums liepājniekiem nobraukt jūnijā un jūlijā pēc iespējas vairāk kilometrus bija papildu liecinieks, ka velosports atgriežas šajā pilsētā. "Liepājas velo vasara" 174 dalībnieku kopējie 85 432 kilometri ir daudz. Uzvarētāja Gunta Murēna 15 000 kilometri ir iespaidīgi kaut ar to, ka pusotru mēnesi viņš katru dienu nominis vidēji 100 kilometrus. Eva Irbe-Šulca bija kilometriem bagātākā dāma un izaicinājumā sev priekšā palaida vien trīs puišus. Otrdien Liepājā norisinājās oficiāla dalībnieku apbalvošanas ceremonija. 

Jēkabpilī noslēdzās triatlona sezona ar Ginta Skrodera uzvaru. Viņam izdevās apsteigt pat Rīgas triatlona elites klases dalībnieku Artūru Spruktu. Tuvākais triatlona starts ir 30.augusta Lietuvas čempionāts garajā distancē, kas atbilst "Ironman half" 70,3 jūdzēm.

Latvijā nākamās triatlona sacensības būs duatlons Biķerniekos septembra beigās, kur peldēšanas segmentu aizstās skriešanas disciplīna.

Trīs nedēļu sacensību bums Cēsīs noslēdzies ar veikala "Veloprofs" rīkotajām kalnu riteņbraukšanas sacensībām, kur 61 kilometru sporta distancē starp 150 dalībniekiem uzvarēja Arnis Pētersons un Igaunijas MTB čempione Grēte Šteinburga. Tautas klases 33 kilometru distancē finišu sasniedza 240 dalībnieki. Uzvaras Zigmāram Zučikam un Rūtai Brakovskai. Kopvērtējumā pirms noslēdzošā posma vadībā atrodas Oskars Muižnieks un Ieva Strēle, kurai būs grūti nosargāt līderes godu, jo Igaunijas čemmpione vienā posmā nav startējusi un to paredz sacensību nolikums, proti, sezonas kopvērtējumā tiek vērtēti pieci labākie rezultāti sešos posmos.

Rīgas svētku laikā notikušajās "xRace" piedzīvojumu sacensībās sporta klasē uzvarēja vīriešu komanda "Gandrs poligrāfija", tūlīt aiz sevis atstājot labāko komandu jauktajā grupā "B3". Tautas klasē uzvara vīru komandai "Anzāģe".

Šonedēļ Pierīgas orientieristi spēkus pārbaudīja "Magnētos" - Garciemā, Baložos un Līčos, no kuriem pēdējā ceturtdien bija iespējams arī orientēties, izmantojot velosipēdu.  

Tikmēr jaunie orientieristi kāri izmantoja izdevību pabūt kopā ar Latvijas labāko šīs sporta veida pārstāvi – Edgaru Bertuku, kurš šobrīd ir uzsācis gatavoties nākamā gada pasaules čempionātam. Jāpiebilst, ka 2018.gadā pasaules labāko noskaidrošana notiks Latvijā.

No otrdienas līdz ceturtdienai 12 jaunieši mācījās orientēties un apguva iemaņas šajā vispusīgajā sporta veidā tieši pie Bertuka un viņa Lielbritānijas kolēģa.

Stundas skrējienā Daugavas stadionā uzvarēja Valdis Ņilovs ar 16 532 metriem. Sieviešu konkurencē visvairāk noskrēja Ināra Lūse, viņai 14 020 metri. Daudzi zina, cik ātri viņi var noskriet maratonu vai pusmaratonu, taču neziņā rausta plecus par spējām sprinta distancēs. Klasiskajos 100 metros Daugavas stadionā pirmā vieta ar 11,6 sekundēm Aivim Plotiņam, no sievietēm ātrākā bija Arina Orlova ar 13,2 sekundēm.

Rakveres pusmaratonā sestdien, 16.augustā, Dainis Žuburs no Dunalkas turpināja papildināt savu noskrieto pusmaratonu kolekciju ar rezultātu 1:22:10.

Bez viņa Igaunijā skrēja vēl pieci latvieši. Skotijas "Forfar Road Runners" skrējienā liepājniekam Ruslana Šulgam 16.vieta 10 kilometru skrējienā.

Skriešanas sezonas otrajā pusē atgriezies "Baložu bizons", pirmdien tas aizvadīja 6.kārtu, nākamnedēļ jau pirmspēdējais posms un septembra sākumā – noslēdzošais skrējiens pa Baložu meža krosa takām. Šonedēļ 9,7 kilometru distancē uzvarēja Māris Zicmanis.  Lokālajam seriālam "Kuldīgas apļi" trešdien tika izvadīta jau sestā kārta.

"Ielūdz Ozolnieki" noslēdzošajā 5.kārtā 10 kilometru distancē uzvaras Valdim Ņilovam un Kristīnei Marčinkus. Piecos kilometros ātrākie bija Rolands Trencis un Dace Kovaļevska.

Noslēdzošo koptreniņu ceturtdien Vecāķu pludmalē piedzīvoja skrējēji, kas gatavojas nākamnedēļ startēt otrajā Baltijas baso pēdu ultramaratonā. Sestdien Arkādijas parkā notiks tautas skrējiens "Izskrienam Rīgu!"

Sestdien, 23.augustā, sezonu ar ceturtajām sacensībām noslēgs veikala "MySport" kalnu riteņbraukšanas seriāls. Amatas upes krastos vienā 27 kilometru aplī brauks tautas distance veicēji, divos - sporta klases braucēji. Pēc finiša plānota arī sezonas kopvērtējuma apbalvošana.

Citās sacensībās sezona vēl ne tuvu nav galā. Tā, piemēram, skriešanā vasaras otrajā pusē atsākusies maratonu sezona. Svētdien Helsinku maratonā tikuši manīti mūsējie, sestdien otro reizi notiks "Vasaloppet" 90 kilometru ultramaratons, kurš patapināts no pasaulē slavenākā slēpojuma, kur pērn startēja 58 000 dalībnieki.

Skrējiena 750 ierobežotā dalībnieku skaita vietas septembrī tika aizpildītas 29 minūtēs.

Šonedēļ šis skrējiens notiks pirmo reizi un laimīgo startētāju būs gaužām maz.

Drīzumā gaidāmi Valmieras, Tallinas, Viļņas un daudzi citi maratoni. Tradicionāli pirms Latvijas čempionāta Mežaparkā tiks noskaidroti ātrākie 30 kilometru distancē. 

Ceturtdienas naktī pie Burtnieku ezera startēja psihodēliskais airēšanas maratons "Salacas mauciens", kura dalībnieki airēja Salacas upi visā tās garumā. Piektdienas agrā rītā gan jau pirmie finišu Vecsalacā ir sasnieguši pēc 95 kilometriem un ir laimīgi, ka vairs nav jāsēž laivā. Pārējie vēl airēs līdz pēcpusdienai.

Ventspilī sestdien notiks nūjošanas festivāls, kur starp 300 dalībniekiem aktīvi kustēsies arī pilsētas mērs. 

Aglonā sestdien notiks velobrauciens "Ar veļiku pa Aglyunu", savukārt svētdien Gārsenē riteņbraucēji brauks "Sēlijas pērli".

Šosejas velobraucējiem šī nedēļa ir īpaši spraiga. Bez atelpas pēc Liepājas velomaratona un trešdienu tradicionālajiem "Vipsport" veloapļiem Biķernieku trasē ir divi braucieni, kas tieši saistāmi ar augstāk minēto Baltijas ceļu.

 

Trešdien startēja "Baltijas ceļa daudzdienu velobrauciens", kurā piedalās piecu valstu 120 pārstāvji no 20 komandām. Pirmie rezultāti jau ir zināmi un visērtāk notikumiem ir sekot līdzi Riteņbraukšanas federācijas tviterkontā. Uzvarētājs tiks noskaidrots svētdien Tallinā un prieks, ka sākumā par līderi ir izvirzījies viesis no Ukrainas.

Savukārt pašā Baltijas ceļa jubilejas dienā 23.augustā plkst. 8:00 no Viļņas startēs "Radisson Blu Cycling Team" pārstāvji sešu puišu sastāvā, lai diennakts laikā veiktu 600 kilometrus un sasniegtu Tallinu. Izaicinājums liels, lai visi paveiktu iecerēto. Par labu runā fakts, ka tas būs grupas brauciens un, pienākumiem mainoties, daļa varēs ik brīdi atpūsties pārējo radītajā aizvējā. Jebkuram būs iespēja sekot līdzi virtuāli un pievienoties kādā posmā, lai atbalstītu plāna izpildi. Maršruts gan nebūs oriģinālais, kāds tas bija 1989.gadā, kad divi miljoni baltieši brīvības alkās sadevās rokās, pieminot Molotova un Ribentropa pakta noslēgšanas 50.gadadienu. 

Skrējiens "Sirdspuksti Baltijai" pirms pieciem gadiem

"Baltijas ceļš" skrējējiem 23.reizi sāksies piektdienā un turpināsies līdz svētdienai. To plāno realizēt stafetes veidā pa 5-10 kilometru gariem etapiem. Katru dienu viena valsts ar nakšņošanas pauzēm.

Ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa plānota sestdien, 23.augustā 15:00.

Nedēļas lielākais tautas sporta pasākums norisināsies Tukuma pusē ar skrējienu Āža kalnā. Arī šeit nevarēja iztikt bez Baltijas ceļa 25 gadu jubilejas, jo garākā distance "Stirnu buks" būs 25 kilometrus gara. Organizētāji ir sagatavojuši četras dažāda viegluma trases un parūpējušies par plašu kultūras programmu ar zināmiem mūzikas izpildītājiem, kuru koncerti ir iekļauti skrējienu dalībnieku dalības maksā.

Kalnu skrējiens Tukuma pusē tiek rīkots pirmo reizi, taču lielais dalībnieku skaits vēlreiz apliecina, ka ielas un parki skrējējiem ir apnikuši un viņi grib skriet dabā.

Āža kalna Stirnu buks jeb skrējienu garākā distance ir iekļauta Latvijas kalnu skrējienu reitingā, ar kura palīdzību tiks noteikts gan Latvijas kalnu karalis un karaliene, gan katram sezonas beigās būs iespēja novērtēt  savu veikumu starp līdzīgi domājošajiem kalnu taku skriešanas cienītājiem.

Kuriem ar Milzkalnu ir par maz, jau ir devušies uz Francijas pilsētu Šamonī. Pilsētiņa Rietumeiropas augstākās virsotnes pakājē ir pirmo ziemas olimpisko spēļu mājvieta. Tur nākamnedēļ 35 latvieši startēs „Ultra-Trail du Mont Blanc” piecos skrējienos un mēģinās realizēt gada sportiskos mērķus un piepildīt dažus dzīves sapņus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tautas sports
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti