Tautas sporta sezonas TOP7: Triatlona karuselis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 11 mēnešiem.

Gada nogalē ir laiks atskatīties uz Tautas sporta sezonu. Sāksim ar triatlonu, kurš pagaidām ir viens no nepieradinātākajiem izturības sporta veidiem Latvijā.

Ziema

Triatlona sacensību rīkotājiem pie mums ir jābūt īpaši radošiem, lai spētu pagarināt sezonu. 26.janvārī Siguldā norisinājās Eiropas Kauss ziemas triatlonā, kurā dominēja Krievijas pārstāvji, aizņemot gandrīz visu goda pjedestālu - sieviešu trijnieks un pirmās divas vietas vīriešiem. Atlikusī trešā vieta vīriešu konkurencē tika norvēģim, kurš nespēja konkurēt riteņbraukšanas posmā.

Vienīgais Latvijas pārstāvis - bijušais biatlonists Oskars Muižnieks patīkami pārsteidza savus līdzjutējus un izcīnīja augsto septīto vietu. Sacensībās piedalījās septiņu valstu pārstāvji.

Jāpiebilst, ka vairums klasisko triatlonistu nestartē šajā triatlona paveidā, kur skriešanai un mtb riteņbraukšanai seko slēpošanas disciplīna. Arī sacensību organizatori neizrāda lielu interesi rīkot ziemas triatlonu ne starptautiskā, ne vietējā mērogā.

Pavasaris

Kamēr vieni slēpoja ziemā bez sniega, tikmēr citi aktīvi gatavojās triatlona sezonai iekštelpās - peldēja un deldēja dažādus trenažierus. Jo tuvāk nāk sezona, jo vairāk gribas sevi pārbaudīt. Latvijā triatlonistiem šī iespēja tiek rasta akvatlonā (baseina triatlonā), tiklīdz gaiss ir pietiekami iesilis, lai skrietu sacensību režīmā pa ielām vai citās vietās. Šādas sacensības, kurās ir peldēšanas un skriešanas disciplīnas, notika Daugavpilī, Jelgavā un Rīgā pat ar kaimiņzemes Lietuvas pārstāvju dalību. Par Latvijas čempioniem kļuva Andrejs Dmitrijevs un Alena Ribakova.

Pavasarim ieejot noslēguma fāzē, notika vairāki duatloni (peldēšanas disciplīna aizvietota ar skriešanu), piemēram Baltijas kausa sacensības Igaunijā un krosduatlons ar mtb velosipēdiem Siguldā.

Tikmēr pirmajos startos sevi pārbaudīja garo distanču cienītāji. Marta vidū Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) galvaspilsētā Abū Dabī sezonu uzsāka Latvijas komanda "Ironman.lv" un vislabāko sniegumu karstumā parādīja tās treneris Romāns Melderis, kurš izmantoja pāriešanu V40 vecumgrupā un izcīnīja augsto ceturto vietu.

Maijā Maljorkā notika "Ironman 70.3" sacensības, kuras zināmas ar kalnaino riteņbraukšanas trasi. Arī Spānijas lielākajā salā noteikumus diktēja karstums, taču tas neatturēja Olgu Lukšu (5:40:20) no debijas šajā triatlona distancē.

Lukša kļuva par sesto Latvijas dāmu, kas pieveikusi “Ironman Half” (1,9 km peldus, 90 km velo un 21,1km skriešus).

Šajās sacensībās piedalījās arī trīs vīri no Latvijas, no kuriem divi spēja finišēt ātrāk par piecām stundām. Mēneša beigās Polijā notika līdzīgas sacensības, taču tajās līdzenās skriešanas vietā bija pusmaratons krosa apstākļos. No septiņiem Latvijas pārstāvjiem pat trijiem izdevās sasniegt finišu ātrāk par piecām stundām.

Vasara

Īstā triatlona sezona ir tikpat īsa kā vasaras nakts. Dažu mēnešu skaitītās nedēļas nogalēs jānoskaidro Latvijas čempioni dažādās disciplīnās. Prestižākā un skatāmākā ir olimpiskā distance (1,5km + 40km + 10km), kura piesaista ar grupas brauciena ātrumu velosegmentā un dinamiku. Taču maz ticams, ka pārskatāmā nākotnē kāds no Latvijas aizbrauks uz Olimpiskajām spēlēm. Daugavpilī jūlija izskaņā par valsts čempioniem kļuva Andrejs Dmitrijevs un Antra Roga.

Divreiz īsākajās triatlona sprinta sacensībās (0,75km, 20km, 5km), kas jūnija beigās notika Liepājā, visātrāk distanci pieveica Baltkrievijas un Lietuvas pārstāvji, taču par Latvijas čempioniem kļuva Artūrs Sprukts un Baiba Medne.

Jūnija sākumā Dobelē norisinājās sacensības supersprintā (0,375km, 10km, 2,5km), kas ir vēl divreiz īsākas un dinamiskākas sacensības. Peldot 14 grādu vēsā ūdenī, uzvaras laurus plūca Lietuvas pārstāvis, bet valsts čempionu godā tika Savēlijs Suharževskis un vietējā Dobeles triatloniste Baiba Medne.

Juniori sekmīgi piedalījās Eiropas kausa triatlona sacensībās, kas jūnijā norisinājās Lietuvas pilsētā Kupišķos.

Latvijas čempionus noskaidro arī garajā distancē ("Ironman Half"), taču tas līdz šim ir noticis ārpus valsts robežām. Pēdējos gados igauņi bijuši tik labvēlīgi, ka Latvijas triatlona federācijai atļāvuši apbalvot pie viņiem jūnija vidū startējušos Latvijas dalībniekus, kā labākos attiecīgajā gadā.

Igaunijas pilsētā Valgā par Latvijas čempioniem kļuva Atis Brikovskis (4:16:22) un Alīna Sokaļska (5:38:36), kurai izdevās iekļūt dāmu labāko trijniekā un kļūt par septīto Latvijas sievieti, kas pieveic "Ironman Half" distanci (rudenī viņa Siguldas kalnu maratonā atzīmējās ar otro vietu un sezonas gaitā tika manīta gan rogaininga, gan ūdenstūrisma sacenībās).

Nepilnas 12 minūtes vēlāk (5:50:08) septiņu meiteņu pulciņam pievienojās arī Antra Roga - vēlākā Latvijas čempione olimpiskajā distancē. Respektīvi, 2014.gadā šo distanci pieveica trīs Latvijas sievietes, tikpat, cik gadu iepriekš - 2013.gadā.

Vīru konkurencē Latvijas triatlonistiem nācās samierināties ar piekto vietu (varbūt kāds vēl atceras 2013.gada Valgas triatlonu ar Rinaldu Slucki un 3h56min). No 31 Latvijas pārstāvja, kas uzdrošinājās piedalīties, vairāk kā puse (16) spēja finišēt ātrāk par piecām stundām. Ja skatās atsevišķi pa disciplīnām, tad Andrejs Dmitrijevs (4:20:58) skriešanā (21,1km) uzrādīja absolūti labāko laiku (1:17:45) no 148 dalībniekiem un izcīnīja Latvijas čempionāta sudraba medaļas.

Pašās augusta beigās septiņi triatlonisti piedalījās Lietuvas atklātajā čempionātā šajā distancē.

Tur Andrejs Dmitrijevs apliecināja (4:07:44), ka viņam ir, ko teikt pat tad, kad vairumam iestājies apnikums no daudzajiem startiem.

Vasaras snieguma labošana par 13 minūtēm runā pati par sevi. Maģiskajās piecās stundās spēja iekļauties vēl divi Latvijas triatlonisti.

2015.gadā valsts čempionus garajā triatlona distancē varētu noskaidrot pašu mājās. Projekts "Vaidava-Rīga" savienotu pilsētas, kurās notiek divas lielākās Latvijas triatlona sacensības.

Kopš 1987.gada Vaidavā tiek rīkotas Latvijā populārākās triatlona sacensības, kurās piedalās gan nopietni vīri un dāmas, gan absolūti iesācēji triatlonā. Iemesli ir gaužām vienkārši - vieniem ir vienīgā iespēja Latvijā piedalīties sacensībās ar individuālo riteņbraukšanu, otriem tā ir punktu krāšana multisporta seriālā “Sportlat Balva”, trešiem patīk sacensības, kurās ir daudz dalībnieku un vieglāk atrast sev līdzvērtīgus konkurentus.

Jūlija sākumā Vaidava triatlonā elites klasē triumfēja Andrejs Dmitrijevs (sesto reizi pēc kārtas) un Baiba Medne. Vecumgrupās bija daudz uzvarētāju, kuri līdz pēdējam brīdim nevarēja būt droši par vietu rezultātu tabulās, jo katrs dalībnieks startēja individuāli.

Pirmo reizi Latvijā notika Eiropas kausa posms triatlonā, kas galvaspilsētā pulcēja vairāk nekā 30 valstu pārstāvjus. 10.augustā Rīgā notika sprinta sacensības, kurās Andrejs Dmitrijevs ierasti finišēja ātrāk par stundu (59:31). Starp 67 dalībniekiem ar šo rezultātu nepietika, lai izkļūtu no lēnāko desmitnieka. Tas nozīmē, ka Eiropas kausa posms uz Latviju bija atvilinājis gana spēcīgus konkurentus. Sacensībās startēja vēl trīs Latvijas pārstāvji - Artūrs Sprukts, Maksims Nagibins un Staņislavs Vaipāns, kuri varēja gūt neatsveramu starptautisku pieredzi pašu mājās savu līdzjutēju klātbūtnē. 23 sieviešu konkurencē Latvijas vienīgā pārstāve Baiba Medne ierindojās 21.vietā.

12.decembra vakarā Latvijas triatlona sabiedrība varēja gavilēt, jo Rīgas sporta laureātā kļuva zināms, ka vienā no astoņām nominācijām triumfēja tieši Rīgas triatlons, kas kļuva par Gada notikumu sportā, pārspējot Eiropas komandu čempionātu vieglatlētikā un "Nordea" Rīgas maratonu.

Jūlija vidū līdzīgas sacensības notika arī Igaunijas pilsētā Tartu, kur Andrejam Dmitrijevam elites grupā neizdevās iekļauties stundā,un divi Latvijas pārstāvji pat nesasniedza finišu. Artūrs Sprukts ieņēma pēdējo 48.vietu starptautiskajās sacensībās, kurās tāpat kā Rīgā bija arī daudz vecumgrupu starti ar tautas sportistu piedalīšanos pat veselības klasē.

Vēl īsajā triatlona vasarā bija krostriatlons, kurā par Latvijas čempionu kļuva Aleksandrs Patrijuks, kurš jūlijā uzvarēja, peldot Mežezerā, braucot pa Pļaviņu kalnainajām takām ar mtb velosipēdu un skrienot krosu.

Latvijas triatlona sezona augustā noslēdzās Jēkabpilī. Pieminēšanas vērts ir Latvijas čempionāts peldēšanā atklātā ūdenī, kas jūlija vidū norisinājās Liepājā. Dzirdēts, ka Igaunijā peldēšana ir samērā attīstīts tautas sports, varbūt ir laiks arī Latvijā aizraut ar peldēšanu iedzīvotājus. Arī triatlons būs ieguvējs, jo iemācīties braukt ar velosipēdu vai skriet, ir daudz vienkāršāk, lai nokļūtu aizraujošā triatlona apritē.

Dzelzsvīri

Pastāv viedoklis, ka īsti vīri nebrauc citu riteņbraucēju aizvējā. Dzelzsvīri ir tie, kas nopeld 3,8 kilometrus atklātā ūdenī, pēc tam 180 kilometrus minas ar velo individuālā braucienā un punktu pieliek ar maratona 42,2 kilometru noskriešanu. Varonis ir jebkurš, kas var veikt šādu distanci. Reiz pat visi Latvijas pārstāvji tika apkopoti "Tripower.lv", taču pēdējos gados “All Stars” ailes nav tikušas atjaunotas.

Latvijas triatlona vēsturē ir tikai trīs vīri, kas spējuši šo distanci veikt ātrāk par deviņām stundām (pasaulē zem asoņām).

Valmierietis Jānis Melbārdis savā debijā pārsteidza visu Latvijas triatlona sabiedrību, izņemot varbūt vienīgi sevi. 6.septembrī viņš Austrijā šo distanci finišēja vien četras minūtes aiz sava iecerētā sapņu rezultāta - 9:04:11 (1:05:49, 4:43:16 un 3:13:37).

Debijas reizē tika pārspēta triju minēto vīru pirmrezultāti "Ironman" distancē, ko bija uzrādījuši Romāns Melderis (9h5min), Rinalds Sluckis (9h10min) un Atis Brikovskis (9h24min).

Dzelzsvīru distanci 2014.gadā pieveica aptuveni vēl vairāki Latvijas triatlonisti, taču, cik zināms, tad nevienam no viņiem neizdevās finišēt ātrāk par 10 stundām. Vistuvāk šai atzīmei bija modernās pieccīņas pārstāvis Sandris Šika ar 10 stundām un vienu minūti. Kopā ar viņu Maljorkā septembra beigās startēja vēl trīs Latvijas triatlonisti.

Nākamajā nedēļas nogalē, oktobra sākumā Barselonā arī startēja četri Latvijas triatlonisti. Vislabāk veicās Spānijā dzīvojošajam Jevgēņijam Bīrinam (10h13min), kurš izpelnījās daudzu atzinību par cīņassparu dažus metrus pirms finiša (video no 2:59).

2014.gada nogalē puisis ir izvirzīts Gada balvai sportā nominācijā "Par cīņas gribu".

Latvija tika pārstāvēta arī vienā no ātrākajām triatlonam trasēm - Rotā (Vācija, jūlija sākums), kā arī ekstrēmajā triatlonā Norvēģijā, kur augusta sākumā Ilmārs Kelmers izbaudīja 15 grādu ūdeni peldēšanā, kalnainu riteņbraukšanas posmu un skriešanu 1850 metru augstā kalna virsotnē pēc melnā "Norseman" krekliņa.

Iespējams, ka Ilmārs 2014.gadā triatlona popularizēšanas labā izdarīja vairāk nekā daudzi citi kopā.

Lai arī viņš sekoja Ginta Ērmaņa pēdām, Ilmārs Kelmers ir iedvesmojis citus trenēties šajā sporta veidā.

Bez dzelzsvīru sacensībām ir arī ultragarās triatlona sacīkstes, kurās peldēšana, riteņbraukšana un skriešana ir vēl lielākās devās, taču leģendārais Anatolijs Ļevša no Daugavpils nav radis sev sekotājus, kas būtu gatavi trīskārtīgām dzelzsvīru sacensībām, kurās jāpeld 10,8 kilometri, jābrauc ar velosipēdu 540 kilometrus un jānoskrien trīs maratoni. Savā laikā viņš to spēja paveikt aptuveni 35 stundās, parasti bijis uzvarētājs un visbiežāk juties labāk, kā skrējēji pēc 24 stundu sacensībām.

Pasaules čempionāts "Ironman" diztancē 2014.gadā Havaju salās izpalika bez Latvijas karogiem. Gan profesionāļu klasē, gan milzīgajā tautas klasē startēja pa igauņu pārstāvim.

Pērnais Latvijas pārstāvis Atis Brikovskis šogad bija pievērsies pasaules līmeņa krostriatlonam "Xterra" seriālam Skandināvijā.

Jūnija izskaņā viņam norvēģijā pietrūka sešas sekundes līdz uzvarai savā vecumgrupā.

Nestandarta formāta, taču ļoti populāras (ap 450 dalībnieku) ir "Trismile 111" formāta sacensības, kādas augusta sākumā tiek rīkotās Igaunijā. Viens kilometrs peldus, 100 kilometri uz velosipēda un 10 kilometri skriešus kopsummā veido 111 kilometru distanci. Labāko desmitniekā bija sešu valstu pārstāvji un Artis Dāvidnieks (3:33:04).

Rudens

Ar dzelzsvīru sacensībām siltajās zemēs nedaudz tika skarti rudens mēneši, kas Latvijā nav piemēroti peldēšanai, tāpēc klasisko sezonu var uzskatīt par slēgtu. Sezonas izskaņā - septembra beigās atlika vienīgi duatlons, kurā par Latvijas čempioniem kļuva Andrejs Dmitrijevs un Ieva Mauliņa, kura sieviešu konkurencē tomēr nebija uzvarētājas statusā, jo priekšā palaida Baltkrievijas un Lietuvas triatlonistes.

Nedēļu pirms Rīgas triatlona Andrejs Dmitrijevs pamanījās aizbraukt uz Bulgāriju un Balkānu sprinta čempionātā izcīnīja 10.vietu (59:34) 46 triatlonistu konkurencē. Jāpiebilst, ka Andrejam bija iespēja tikties ar vairākiem Rīgas triatlonā sastaptajiem puišiem.

Izrādās, ka laikā, kamēr nav triatlona sacenības, Andrejs Dmitrijevs ne tikai strādā Latvijas Televīzijā, bet arī skrien. Nule kā aizvadītajā Eiropas čempionātā krosā (14.decembris) viņš Bulgārijā 10,01 kilometrus noskrēja 38 minūtēs un četrās sekundēs, ieņemot 67.vietu 75 dalībnieku konkurencē.

Tikmēr Latvijas triatlona federācija bija saskaitījusi punktus Latvijas kausa kopvērtējumā un noskaidrojusi sezonas labākos dažādās vecumgrupās. Punktiem bagātākie izrādījās Liene Blumbeka un Gints Skroderis, aiz sevis atstājot Baibu Medni un Andreju Dmitrijevu, kuri savukārt ir pārliecinoši līderi Latvijas triatlona reitingā, kur punktus rēķina pēdējo gadu griezumā.

2014.gadā Latvijā notika 14 triatlona sacensības un tajās startējuši 2063 dalībnieki (2013.gadā - 2064), bet šis skaitlis neparāda unikālos Latvijas triatlonistus, kuru skaits ir ap 250. Startējušo skaits parāda, ka vidēji katrās sacensībās piedalījušies ap 150 dalībnieku.

Triatlonu klubu vērtējumā punktiem bagātākie 2014.gadā bija "DTC Jaunība" no Daugavpils, "Piramida/Triathlons club" un "Aquatics" no Dobeles.

"Piramida/Triathlons club" aptaujāja vairāku klubu pārstāvjus un nozares ekspertus (balsu svarīgums atšķīrās) un noskaidroja labākos dažādās nominācijās.

Savēlijs Suharževskis uzvarēja divās nominācijās - sezonas pārsteigums un progress, aiz sevis nepieklājīgi atstājot divas dāmas. Jaunietis aizvadītajā sezonā Latvijā savā vecumgrupā uzvarējis 10 sacensībās no 11. Nominācijā par labāko dzelzsvīru bez pārsteigumiem uzvarēja valmierietis Jānis Melbārdis, aiz sevis atstājot citu novadnieku. Nominācijā par cīņas gribu uzvarēja Jevgēņijs Bīrins, kurš pretendē arī uz Gada balvu sportā. Aleksandrs Prokopčuks trenē labākos vieglatlētus un triatlonists, viņam tika uzvara nominācijā par labāko treneri.

Nominācijā par labāko senioru triumfēja Raimonds Garenčiks. Viņš Polijā ne tikai uzlaboja savu "Ironman" rezultātu un finišēja pirms 11 stundām (10:48:38), bet iekļuva labāko desmitniekā 400 vīru konkurencē un, protams, bija labākais savā vecumgrupā. Nākamgad carnikavietis svinēs 60 gadu jubileju un noteikti nelaidīs garām iespēju pacīnīties par augstākajām vietām savā jaunajā vecumgrupā kā Latvijā, tā arī ārzemēs. "Ironman" distances startam jau noskatīts 15.augusts.

2015.gadam arī daudzi citi triatlonisti ir nosprauduši augstus mērķus un sākuši trenēties. Treniņu sezona jau ir sākusies vingrošanas zālēs, baseinos, uz velotrenažieriem un skriešanas celiņiem. Vairāki šī tautas sporta veida piekritēji ziemā un pavasarī dosies uz treniņnometnēm siltajās zemēs. Ieskicēts arī sacensību kalendārs un daži jau zina, kur būs viņu sezonas galvenie starti.

Tapis zināms, ka arī nākamgad Latvijas Triatlona federācija Rīgā rīkos Eiropas kausa posmu. Olimpiskājā distancē labākos varētu noskaidrot Vaidavas ezera krastos, turpat plānots arī Jaunatnes olimpiādes triatlons. No Rīgas uz Daugavpili pārcelsies duatlona sacensības un izskatās, ka Liepāja 2015.gadā paliks bez triatlona, savukārt Ventspilī pēc nelielas pauzītes šī sporta veida sacensības atgriezīsies. Iespējams, ka pirmo reizi Latvijas vēsturē notiks dzelzsvīru sacensības "Vaidava-Rīga" (pagaidām kā prognozētais norises laiks tiek minēta augusta trešā nedēļas nogale).

Tavs triatlonists

Bet tagad ir laiks paust savu vērtējumu un noteikt 2014.gada triatlonistu:

Izvēlies savu gada triatlonistu, vai arī komentāros nosauc cita vārdu! Uzvarētājs taps īpaši godināts. Tā var būt arī dāma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti